Antwort Kdo zemřel Trebic? Weitere Antworten – Kdo zemrel Žďár nad Sazavou

Kdo zemřel Trebic?
Rozloučili jsme se

Jméno Přijmení Rok narození Bydliště
Josefa Škorpíková 1933 Horní Rožínka
Ladislav Benc 1936 Bohdalov
Ladislav Bukáček 1953 Cikháj
Jiřina Lacinová 1940 Vepřová

Pamětihodnosti

  • Poutní kostel Sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře.
  • Dolní hřbitov.
  • Socha Anděla Posledního soudu od Řehoře Thenyho na Dolním hřbitově
  • Prelatura bývalého cisterciáckého kláštera ve Žďáře nad Sázavou.

Pojmenování vesnic Žďár a Žehrov přímo odkazuje na způsob jejich vzniku (žďáření = vypalování lesa za účelem získání zemědělské půdy), stejně tak rozložení domů podél cesty, bez středové návsi, je typickým znakem kolonizačních vesnic.

Co znamená slovo Žďár : zdar, -u m. úspěšný výsledek, úspěch, prospěch. První zdar dodal mu odvahy a chuti k dalšímu boji.

Co to znamená Žďár

Slovo žďár znamená buď vyžďářený les nebo pohanské ohniště, žároviště. Vyskytuje se jako místní jméno nebo jeho součást.

Jak vznikl Žďár nad Sazavou : Osada Žďár vznikla při cisterciáckém klášteře založeném Bočkem z Obřan roku 1252. Po krátkodobé existenci v místech označovaných dnes "Na starém městě" byla přemístěna na levý břeh řeky Sázavy do míst dnešního historického jádra. O Žďáře jako městečku se poprvé zmiňuje listina z roku 1293.

Ryze český pozdrav „nazdar“ se začal užívat při sbírkách na vybudování Národního divadla v Praze, kdy se příspěvky na jeho stavbu vkládaly do pokladniček s nápisem „Na zdar Národního divadla“. Vybírat se začalo v dubnu 1851, sokolský pozdrav byl schválen současně s praporem v roce 1862, kdy vznikl pražský Sokol.

Častý český pozdrav "ahoj" bývá z etymologického hlediska vysvětlován jako zkratka latinského zvolání "Ad HOnorem Jesu" čili "Ku slávě Ježíšově". Zkratka A.H.O.J. se používala na moři mezi námořníky celého křesťanského světa, jako pozdrav jiné lodi (dorozumívací řečí bývala latina).

Jak jinak říct ahoj

synonyma

  • (zastarale) rukulíbám, (hovorově) dobrý, (v tykání) ahoj, čau.
  • na shledanou, sbohem, na viděnou, (v rozhlasu, telefonu apod.) na slyšenou, (hovorově) nashle, (v tykání) ahoj, čau.

Cizokrajně znějící pozdrav má svůj původ v italštině a jde o počeštěnou verzi pozdravu „ciao“. Traduje se, že do České republiky pronikl v 50. letech díky italskému filmu Velká modrá cesta, který se pozdravy „ciao“ jen hemžil. Ve skutečnosti ho již dřív zpopularizoval Ernest Hemingway v románu Sbohem, armádo.Čus je vlastně dalo by se říct invazní, nepůvodní pozdrav, to vysvětlím později. Pochází z německého tchüss, což znamená na shledanou.