Antwort Kdo zřizuje městský úřad? Weitere Antworten – Kdo zřizuje městské úřady
Podle zákona tvoří obecní úřad starosta, místostarostové, tajemník obecního úřadu a zaměstnanci zařazení do obecního úřadu. Obecní rada může zřídit odbory a oddělení pro jednotlivé druhy činnosti, které vedou zaměstnanci obecního úřadu. Toto je obvyklé zejména u větších obcí.Zastupitelstvo obce
Schvaluje např. územní plán obce a její rozpočet, zřizuje a ruší obecní policii, rozhoduje o vyhlášení místního referenda či volí nebo odvolává starostu.Obecní úřad je orgán obce, který má organizačně – administrativní charakter (na rozdíl od zastupitelstva, rady či starosty, jež jsou politické povahy). Úřad může být členěn do odborů a oddělení a o tomto členění rozhoduje rada obce.
Kdo jedna za obecní úřad : Starosta zastupuje obec navenek, není však tzv. statutárním orgánem obce. Starostu (společně s místostarosty) volí do funkce zastupitelstvo ze svých řad a starosta se jim po svém zvolení také zodpovídá. Do dne zvolení nového starosty vykonává funkci dosavadní starosta.
Kdo zastupuje Městský úřad
Starosta zastupuje obec navenek
Pro rozlišení oprávnění jednotlivých orgánů má význam i to, zda se ve věci jedná o samostatnou nebo přenesenou působnost. Obecně platí, že starosta vykonává své funkce hlavně v rámci působnosti samostatné.
Co jsou městské úřady : Městský úřad vykonává úkoly samostatné působnosti obce, které mu uloží zastupitelstvo obce nebo rada obce, a pomáhá výborům a komisím v jejich činnosti. Dále vykonává přenesenou působnost obce.
Zastupitelstvo obce se schází dle potřeby, nejméně však jednou za 3 měsíce. Svolává je starosta obce, který také řídí zasedání. Ta jsou, na rozdíl od rady obce, veřejná. Pro schválení usnesení je potřeba nadpoloviční většiny všech členů zastupitelstva.
Nejdůležitějším je zastupitelstvo obce, jediný obecní orgán, o němž se Ústava ČR přímo zmiňuje. Dále je to rada obce (pokud je volena), starosta a obecní úřad. Orgánem obce je též komise, jestliže jí byl svěřen výkon přenesené působnosti.
Co dělají městské úřady
Pověřený obecní úřad rozhoduje v prvním stupni ve správním řízení o právech a právem stanovených povinnostech fyzických a právnických osob, pokud zákon nestanoví jinak. Některé z pověřených obecních úřadů jsou zároveň i obecními úřady obcí s rozšířenou působností, z čehož vyplývají další působnosti státní správy.Závěrem. Výše uvedené lze shrnout, že za obec uzavírá smlouvy zpravidla starosta, avšak je možné, aby smlouva za obec byla uzavřena ve stanovených případech místostarostou či na základě výslovného pověření i stanoveným členem zastupitelstva obce.Pokud v obci není volena rada, vykonává její pravomoc starosta. (§99 odst. 2 zákona o obcích). Z výše uvedeného tedy vyplývá, že obecně smlouvu o dílo schvaluje rada obce, případně v obci, kde není rada volena, starosta.
Starosta zastupuje obec navenek. Starosta však není tzv. statutárním orgánem obce, neboť obce statutární orgán tak, jak je chápán v soukromoprávních předpisech, nemají. Starostu a místostarostu (místostarosty) volí do funkcí zastupitelstvo obce z řad svých členů.
Jak funguje obecní úřad : Obecní úřad
V čele OÚ je starosta. OÚ plní v oblasti samostatné působnosti úkoly, které mu uložilo zastupitelstvo obce, pomáhá výborům a komisím v jejich činnosti. V oblasti přenesené působnosti obce vykonává státní správu s výjimkou věcí, které nepatří do působnosti zastupitelstva.
Kdo může přijít na zasedání zastupitelstva obce : Občan kraje, který dosáhl věku 18 let, nebo fyzická osoba, která dosáhla věku 18 let a vlastní na území kraje nemovitost (dále jen "občan kraje"), případně osoba, která není občanem kraje (dále jen "ostatní účastníci zasedání"; souhrnně pak "zástupce veřejnosti").
Kdo je nejvyšším orgánem obce
Zastupitelstvo je nejvyšším orgánem obce. Má na starosti místní samosprávu. Rozhoduje tedy v oblasti samostatné působnosti obce. Do samostatné působnosti spadá to, co je v zájmu obce nebo kraje a jeho občanů.
Nejčastěji vyřizujete:
- Vystavení cestovního pasu.
- Změna místa trvalého pobytu.
- Uzavření manželství
- Sociální dávky, podpora.
- Ohlášení živnosti.
- Řidičský průkaz.
- Místní poplatek ze psů
- Druhopis matričního dokladu (rodný list, oddací list, doklad o partnerství, úmrtní list)
Pokud v obci není volena rada, vykonává její pravomoc starosta. (§99 odst. 2 zákona o obcích). Z výše uvedeného tedy vyplývá, že obecně smlouvu o dílo schvaluje rada obce, případně v obci, kde není rada volena, starosta.
Kdo rozhoduje v obci : Zastupitelstvo obce rozhoduje ve věcech patřících do samostatné působnosti obce, tj. v záležitostech, které jsou v zájmu obce a občanů obce, pokud nejsou zákonem svěřeny krajům. Nejde tedy o záležitosti v přenesené působnosti obcí nebo o věci spadající do působnosti jiných správních úřadů.