Antwort Kdo zřizuje zvláštní orgány obce? Weitere Antworten – Co jsou zvláštní orgány obce

Kdo zřizuje zvláštní orgány obce?
Do kategorie zřizovaných zvláštní orgánů obce patří nejčastěji obecní policie, komise pro projednávání přestupků, komise pro sociálně-právní ochranu dětí, bezpečnostní rada obce, krizový štáb obce, povodňová komise obce a rada obce pro udržitelný rozvoj území.Zastupitelstvo obce

Schvaluje např. územní plán obce a její rozpočet, zřizuje a ruší obecní policii, rozhoduje o vyhlášení místního referenda či volí nebo odvolává starostu.Starosta zastupuje obec navenek, není však statutárním orgánem obce. Nejvyšším správním soudem i Ústavním soudem bylo již opakovaně judikováno, že starosta nemůže sám vytvářet vůli obce (to přísluší jen zastupitelstvu nebo radě obce), ale může ji pouze navenek sdělovat a projevovat.

Kdo je nejvyšším orgánem obce : Zastupitelstvo je nejvyšším orgánem obce. Má na starosti místní samosprávu. Rozhoduje tedy v oblasti samostatné působnosti obce. Do samostatné působnosti spadá to, co je v zájmu obce nebo kraje a jeho občanů.

Co dělá starosta obce

svolává a zpravidla řídí zasedání zastupitelstva obce a rady obce. spolu s místostarostou nebo jiným radním podepisuje právní předpisy obce, usnesení zastupitelstva obce a rady obce, také podpisuje spolu s ověřovateli zápisy z jednání zastupitelstva obce a zápisy z jednání rady obce.

Co dělá městská rada : Činnost rady obce

Rada připravuje návrhy pro zasedání zastupitelstva obce a zákonem o obcích je jí vyhrazeno například: zabezpečovat hospodaření obce podle schváleného rozpočtu. vydávat nařízení obce. stanovit rozdělení pravomocí v obecním úřadu, rozhodovat o počtu zaměstnanců OÚ

Osoba v čele statutárního nebo hlavního města v obdobném postavení je označována primátor. Starosta musí být vždy (na rozdíl od člena zastupitelstva obce) občanem České republiky. Volí jej zastupitelstvo obce, kterému se také za výkon své funkce zodpovídá, a zastupuje ho jeden či více místostarostů.

Zřizovatelem ŠPO může být ministerstvo, kraj, obec nebo svazek obcí a jiná právnická nebo fyzická osoba. Může ji zřizovat společně i více zřizovatelů.

Kdo je nadřízený starosty obce

Nadřízeným správním orgánem kteréhokoli orgánu obce se rozumí krajský úřad. Platí to jak pro působnost samostatnou, tak i pro působnost přenesenou.Výdaje spojené s výkonem funkce správce obce hradí stát – Ministerstvo vnitra ze svého rozpočtu.Pověřený obecní úřad rozhoduje v prvním stupni ve správním řízení o právech a právem stanovených povinnostech fyzických a právnických osob, pokud zákon nestanoví jinak. Některé z pověřených obecních úřadů jsou zároveň i obecními úřady obcí s rozšířenou působností, z čehož vyplývají další působnosti státní správy.

Osoba v čele statutárního nebo hlavního města v obdobném postavení je označována primátor. Starosta musí být vždy (na rozdíl od člena zastupitelstva obce) občanem České republiky. Volí jej zastupitelstvo obce, kterému se také za výkon své funkce zodpovídá, a zastupuje ho jeden či více místostarostů.

Kdo zastupuje obec : Starosta zastupuje obec navenek, není však tzv. statutárním orgánem obce. Starostu (společně s místostarosty) volí do funkce zastupitelstvo ze svých řad a starosta se jim po svém zvolení také zodpovídá. Do dne zvolení nového starosty vykonává funkci dosavadní starosta.

Kdo rozhoduje v obci : Zastupitelstvo obce rozhoduje ve věcech patřících do samostatné působnosti obce, tj. v záležitostech, které jsou v zájmu obce a občanů obce, pokud nejsou zákonem svěřeny krajům. Nejde tedy o záležitosti v přenesené působnosti obcí nebo o věci spadající do působnosti jiných správních úřadů.

Kdo je nadřízený orgán obce

V případě obecních úřadů je nadřízeným orgánem krajský úřad.

Nadřízeným správním orgánem kteréhokoli orgánu obce se rozumí krajský úřad.Zastupitelstvo obce rozhoduje ve věcech patřících do samostatné působnosti obce, tj. v záležitostech, které jsou v zájmu obce a občanů obce, pokud nejsou zákonem svěřeny krajům. Nejde tedy o záležitosti v přenesené působnosti obcí nebo o věci spadající do působnosti jiných správních úřadů.

Co můžu zařídit na městském úřadě : Nejčastěji vyřizujete:

  • Vystavení cestovního pasu.
  • Změna místa trvalého pobytu.
  • Uzavření manželství
  • Sociální dávky, podpora.
  • Ohlášení živnosti.
  • Řidičský průkaz.
  • Místní poplatek ze psů
  • Druhopis matričního dokladu (rodný list, oddací list, doklad o partnerství, úmrtní list)