Antwort Kdy a jak sklízet špenát? Weitere Antworten – Jak daleko od sebe sázet špenát
Semínka špenátu zasejte do půdy 3 – 4 centimetry hluboko. Umístěte je do řádků, které jsou od sebe vzdáleny 15 – 30 centimetrů. Na zálivce nešetřete. Pokud nebude půda dostatečně vlhká, listy ztratí na kvalitě a špenát poroste velmi pomalu.Špenát je listová zelenina plná vitamínů. Pochází z Persie, do Evropy se dostal díky křižáckým výpravám. Latinsky spinacea oleracea. Listy špenátu jsou sytě zelené, řapíkaté, oválné se zakulacenou špičkou.Špenát je připravený ke sběru po 37 až 50 dnech po vyklíčení, opět záleží na podmínkách pěstování a kultivaru. Baby špenát sbírejte hned na začátku, kdy jsou jeho lístky malé a jemné. Baby špenát má delikátní chuť a hodí se do zeleninových salátů a smoothie.
Kdy se TRHA špenát : Špenátům lze trhat listy průběžně, teprve plně dospělé rostliny sklízíme celé, ještě než vykvetou. Listy lze dobře zamrazovat na zimu, kdy ho ještě více oceníme. Zajímavá podívaná, která už se ale nejí, je řádek vykvetlého špenátu.
Které plodiny se nesnášejí
Kromě rajčat jí vadí také ředkvičky, brambory, jahody, kapusta, zelí, česnek. Pokud někoho kolem sebe snese, jsou to především: hrách, fazole, kopr, salát, pórek, cibule, celer, červená řepa, petržel, kedlubny nebo zelí. Okurky špatně porostou i jako následná plodina po rajčatech nebo květáku.
Proč zhořkne špenát : Proč zhořkne špenát
S tímto problémem se setkáme opravdu zřídka, ale může se to stát, pokud uvaříme špenát z vlastní zahrady, který jsme včas nesklidili a nechali vyběhnout do květu. Listy špenátu tím ztratí na kvalitě a už patří na kompost.
Vzhledem ke krátkému vegetačnímu období a mělkému kořenovému systému má špenát vysoké nároky na vodu. Špenát sklízíme 45 až 65 dní od výsevu podle odrůdy. Listy se sklízí dříve, než začne špenát kvést, což je zhruba v době, kdy má vyvinuto minimálně šest listů. Sklízí se seřezáním zelených listů asi 2 cm nad zemí.
Řešením je zahustit ho jíškou.
Jak často zalévat špenát
Špenát vyžaduje zálivku přiměřenou, půda ale nesmí přeschnout. Pokud pěstujeme na půdách písčitých, budeme muset zalévat poměrně často. Při pěstování na balkoně budeme muset zalévat třeba i denně, když bude slunečné počasí.Špenát by měly konzumovat s mírou osoby trpící revmatismem a dnou. Dále se nedoporučuje pacientům se zánětem jater, ledvinovými nebo močovými kameny, osteoporózou, artritidou a záněty v trávicím traktu. Špenát obsahuje kyselinu šťavelovou, která, jak potvrzuje také web LiveStrong, snižuje množství vápníku v těle.Nedáváme k sobě například plodiny, které mají stejné nebo podobné nároky na živiny a zároveň stejné odpadní látky, jako jsou například papriky, rajčata a okurky, ale spíše se snažíme kombinovat tyto rostliny jinak. Okurky s koprem, kopr má ráda i mrkev a třeba červená řepa.
Co nepěstovat vedle sebe – konkrétní příklady
- červená řepa, salát X špenát.
- zelí X jahody.
- kapusta kadavá X růžičková kapusta.
- okurky X rajčata, zelí, květák, růžičková kapusta, brokolice.
- fazole X fenykl.
- šalotka X hrách, fazole.
Proč se špenát nesmí ohřívat : Ve srovnání s jinou zeleninou je ale špenát stále velmi dobrým zdrojem železa. Ve špenátu se koncentrují dusičnany, které jsou obsaženy hlavně ve stoncích a v žilnatině listů. Pokud je špenát několikrát ohříván nebo je dlouhodobě udržován v teple, mohou se dusičnany přeměnit na dusitany.
Proč se dává do špenátu mléko : Proč se dává do špenátu mléko Mléko se doporučuje přidávat z důvodu, aby neutralizovalo kyselinu šťavelovou, kterou špenát obsahuje. Není ale nutné ho přidávat pokaždé. Co se týče chuti, tak místo obyčejného mléka můžeme použít i mléko rostlinné.
Co použít na zahuštění místo mouky
Brambory, vločky i ovoce
Zelňačku, fazolačku a jiné vydatné polévky můžete zahustit místo obvyklé jíšky například najemno či nahrubo nastrouhanými bramborami. Stejně fungují brambory i při zahušťování sekané, které dodají hutnost i šťavnatost zároveň. Ostatně, i klasické bramboráky se dají připravit zcela bez mouky.
Celé špenátové listy
Špenát přebereme, dobře propláchneme studenou vodou a zalijeme vroucí vodou. Asi po minutě slijeme ochladíme vodou studenou a necháme na cedníku odkapat. Spařený špenát naplníme do mikrotenových sáčků v množství na jedno použití, přičemž vytlačíme vzduch, uzavřeme a zmrazíme.Proč se dává do špenátu mléko Mléko se doporučuje přidávat z důvodu, aby neutralizovalo kyselinu šťavelovou, kterou špenát obsahuje. Není ale nutné ho přidávat pokaždé. Co se týče chuti, tak místo obyčejného mléka můžeme použít i mléko rostlinné.
Na co je dobrý špenát : Špenát je nízkokalorická zelenina, která je bohatá na vitaminy skupiny B a vitamin C. Má také vysoký obsah beta-karotenu (3 250 µg / 100 g), což je prekurzor vitaminu A. Tato zelená listová zelenina také dodává lidskému organismu řadu minerálů, jako je zejména draslík, vápník, hořčík a železo.