Antwort Kdy a jak sázet jabloň? Weitere Antworten – Jak správně zasadit jabloň
Jabloně preferují půdu s neutrální až mírně kyselou reakcí. Důležité je si předem připravit místo výsadby. Vykopeme jámu cca 1mx60cm, v případě těžkých jílovitých půd 80x80x100. Vybranou půdu upravíme dle potřeby – do těžší přidáme písek, do příliš lehké zase zem hlinitou.Ovocné stromky se vysazují v chladném období, v době vegetačního klidu, na podzim přibližně od poloviny října, než je půda promrzlá do hloubky. Stromky je vhodné vysazovat i pozdě na podzim. Při chladném počasí stromky nevysychají a mají lepší podmínky pro zakořenění.Sázení jabloní
Poté vložte dřevinu svisle do jámy a těsně vedle kůlu a začněte přihazovat zeminu. Aby se dostala i pod kořeny, lehce stromek nadzdvihněte a potřeste s ním. Nakonec zeminu kolem ušlapejte a stromek zalijte asi 15 litry vody. Po vsáknutí místo přikryjte, přivažte stromek ke kůlu.
Po kolika letech Plodi jablon : Jabloně Zákrsky jabloní začínají plodit po výsadbě za 2 až 3 roky, čtvrtkmeny za 4 až 5 let. Doba plodnosti se pohybuje u zákrsků okolo 15 let, u čtvrtkmenů okolo 20 let.
Kam zasadit jabloň
VÝBĚR STANOVIŠTĚ – NÁROKY
Jabloně jsou považovány za domácí druh. Mají střední nároky na stanovištní podmínky. Průměrná roční teplota by se měla pohybovat mezi 7-9°C. Vhodná půda je slabě kyselá až alkalická 6,2-8 pH, s obsahem humusu nad 2%.
Jaký postřik na jabloně : Lze doporučit např. postřik Mospilan 20 SP nebo Sulka (při vyšších teplotách 20-25°C může pálit). Jarní postřik stromů (jabloní, třešní, švestek, drobného ovoce okrasných dřevin a rostlin,…) aplikujeme ke konci vegetačního klidu, na počátku rašení, do stádia zeleného až růžového poupěte, kdy už jsou škůdci vylíhlí.
Do prázdné jamky nejprve zatlučeme kůl a to na jižní stranu od stromku tak, aby na jaře později rašil. Se stávající zeminou promísíme substrát nebo popřípadě kompost. Stromkem při výsadbě potřásáme tak, aby se půda dostala mezi kořeny. Než jamku zcela zasypeme, stromek pořádně zalijeme a to alespoň 20l vody.
vykopeme jámu dostatečně širokou, aby se do ní vešly kořeny, a tak hlubokou, aby místo naočkování odrůdy bylo po vysazení nad zemí kořeny zasypejte jemnou zeminou a zalijte dostatkem vody. kolem stromu udělejte zalévací misku, aby voda neodtekla pryč stromek připevněte ke kůlu, aby se nevyvrátil větrem.
Proč se dává do Husy jablko
Troubu nastavte na 100 °C a husu ze všech stran okmínujte. Oloupejte jablka a vložte je do vnitřku husy. Tímto krokem si opět pomůžete k lepší a šťavnatější chuti.Do středu vyhloubené jámy zatlučte dostatečně pevný opěrný kolík, vložte stromek tak hluboko, jak byl pěstován ve školce, asi pět centimetrů nad místo, kde kmínek přechází v kořeny. Nezapomeňte, že místo štěpování vždy zůstává nad úrovní terénu.Co vysadit pod ovocný strom
- Třezalka kalíškatá
- Hlohyně šarlatová
- Modřence.
- Rozchodník.
- Třapatka zářivá
- Záplevák podzimní
- Brusnice brusinka.
- Abélie velkokvětá
Dále před houbovými chorobami chrání stromy i česnek medvědí a obecně česneky (i ty ozdobné) či pažitka (jabloně chrání před strupovitostí, ostatní stromy proti rzi a padlí). Máta má odrazovat škůdce pod jabloněmi a třešněmi, ale pozor, velmi rychle se rozrůstá.
Kdy aplikovat postřik proti přezimujícím škůdcům : Já doporučuji jít stříkat v období, když 3 dny po sobě dosahovala odpolední teplota alespoň 15 °C. Aplikace by se měla provádět v odpoledních hodinách, kdy je právě takováto teplota. Ne ráno ani navečer, protože to je škůdce schovaný.
Co dát kolem ovocných stromů : Ovocné stromy mulčujeme v období do sklizně především proti nadměrné ztrátě vody během letních přísušků. Také zde musí být mulčovací vrstva bránící i růstu plevelů silnější, asi 15 – 20 cm. Často se začíná mulčovat již zjara rozdrcenými zbytky větví po řezu stromů, tato vrstva se zesílí posečenou travou nebo slámou.
Jak daleko od sebe sázet ovocné
Nízké tvary – vysazujeme ve sponu 4,5–5 m x 2,5–3 m, podle vzrůstnosti odrůdy a použité podnože. Typ stěna – vzdálenost mezi řadami 4,5–5 m, vzdálenost v řadách 2,5–3 m. Pásová výsadba – vzdálenost mezi řadami 4–6 m, vzdálenost v řadách 2–5 m.
Vyzkoušejte tradiční vejmrdu, domácí jablečný ocet, jablečný čaj, křížaly nebo povidla z jablíček a udělejte si zásobu na zimu!
- Křížaly.
- Jablečný mošt.
- Jablečná přesnídávka (pyré)
- Jablečný kompot.
- Jablečné dezerty, koláče a další dobroty.
- Jablečný ocet.
- Jablečný čaj.
- Jablečná nádivka do moučníků
Podškubání housat má za následek snížení přírůstků, neboť veškeré živiny jdou na obnovu nového peří. Další peří dozrává za cca 7 – 8 týdnů. Po třech měsících výkrmu se husy dokrmují směsí obilních šrotů a vařených brambor, na noc se přidává celé obilí.
Na jakou podnož roubovat jabloň : dává vznik koruně ovocných stromů, které rodí ovoce. Podnoží může být jak semenáč stejného druhu (třešeň ptačí pro kultivary třešní), kultivar rostliny využívaný speciálně jako podnož (časté u jabloní např. M27), tak i některý příbuzný druh (například roubování hrušně na kdouloň).