Antwort Kdy byl černý mor? Weitere Antworten – Kdy byl naposledy mor

Kdy byl černý mor?
První epidemie zasáhla české území v roce 1349, poslední pandemie zasáhla české země v letech 1713–1715, od roku 1749 se už mor na českém území neobjevil. Vystřídaly jej epidemie cholery, tyfu a stálá hrozba tuberkulózy.Vyděšení Janované se na svých lodích z Krymu stáhli, ale zavlekli s sebou mor do Evropy. Tam se nemoci začalo říkat černá smrt (výrony krve totiž na těle způsobovaly černé skvrny). Ve velkém hubila lidi nejprve ve velkých přístavních městech a z nich se spolu s kupci šířila podél velkých obchodních stezek.Poslední významný výskyt moru v západní Evropě je epidemie v Marseille v letech 1720–1721. Poslední epidemie v Čechách a na Moravě byla v letech 1713–1715. V Praze si tato epidemie vyžádala 12–13 000 obětí, tedy asi 1/4 populace. Mor se do Evropy často šířil z Osmanské říše.

Kdy byl mor v Evropě : století se útoky moru na Evropu zpomalily, mezi větší epidemie z té doby patří např. Velký londýnský mor v le- tech 1665 až 1666, mor v Itálii 1629-1631 nebo vídeňský mor v letech 1679-1680. V letech 1720 až 1721 se mor v Evropě obje- vil naposledy.

Jak dlouho přežívá mor

Velmi rezistentní je i vůči nízkým teplotám – v chlazeném mase přežívá po dobu několika týdnů až měsíců, v mraženém dokonce i několik let. Také v nakládaných a uzených masných výrobcích (např. salámy), může přežít celé měsíce, v sušené šunce až 140 dnů.

Co je to černá smrt : Jako černá smrt je nazývána pandemie moru, která zasáhla Evropu v letech 1347-1352. 1 Její název je používán promiskue i pro další vlny tohoto onemocnění, které vznikaly z endemických ložisek po čtyři následující století, v českých zemích až do počátku 18. století.

Mor přicházející v nepravidelných vlnách

Například podle londýnského Science Musea trvala od roku 1347 do roku 1351. Jiné zdroje jako třeba zmiňovaný historik Benedictow tvrdí, že morová epidemie otřásala Evropou v letech 1346 až 1353.

Už během antoninovského moru zemřelo v letech 165 až 185 n. l. pět milionů lidí. Některá závažná onemocnění se v průběhu staletí od antiky neustále vracela.

Kdy byl mor v Čechách

Nejdříve jižní Moravu a vzápětí Čechy zasáhl mor v letech 1349 a 1350 jen lehce, další epidemie ale přišly vzápětí a ty už měly desítky tisíc obětí. Druhou vlnu historie zaznamenala v letech 1357–1363, další pak přišly v letech 1369–1371, 1380–1382 a v roce 1390.

Černá smrt
Období 1346 – 1352
Geografie
Země původu Ukrajina, Čína, Indie a Mongolská říše
Rozšíření Gruzie Ázerbájdžán Rusko Arménie

Mor je tzv. zoonóza, tedy nemoc přenosná mezi zvířetem a člověkem. Původcem infekce je gramnegativní bakterie Yersinia pestis, velmi rezistentní mikrob jež dokáže v mrtvolách zvířat i lidí přežívat až několik měsíců. Zdrojem i rezervoárem moru jsou hlodavci, potkani, krysy, sysli nebo svišti.

Onemocnění je přenosné i z člověka na člověka, hlavně u plicní formy moru kapénkovou infekcí nebo při přímém kontaktu s infekční tkání. Plicní forma moru je virulentnější a nebezpečnější než jiné formy moru, z člověka na člověka může být přenášena kapénkami vzdušnou cestou, například kašláním nebo kýcháním.

Co Zpusoboval mor : Mor způsobuje bakterie Yersinia pestis. Ve středověku byl znám jako černá smrt (black death). To proto, že často vede ke gangréně a zčernání různých částí těla. Fragilita kapilár je příčinou podkožního krvácení, což rovněž vede ke vzniku černých skvrn.

Kdo je Puvodcem moru : Původcem nemoci je tyčinkovitá bakterie Yersinia pestis. První historicky doložená epidemie dýmějového moru propukla za panování Justiniána I. v roce 541 v Konstantinopoli, tehdy největším evropském městě. Nákaza se do města dostala zřejmě z Egypta či Etiopie, odkud se dováželo obilí.

Jak zabránit moru

Prevence moru zahrnuje snížení kontaktu s infikovanými hlodavci a blechami. V oblastech, kde je mor endemický, je důležité sledovat populace hlodavců a provádět deratizaci, pokud je to nutné. Prevence spočívá také v ochraně osob, které cestují do rizikových oblastí. Tyto osoby mohou využít aktivní imunizace vakcínou.

Výskyt. Historicky první zmínka o pandemii moru je z doby vlády císaře Justiniána z roku 541 (justiniánský mor). Ve středověku (1347–1352) podlehlo na území Evropy obrovské epidemii moru během čtyř let 25 milionů lidí. Na území Evropy se poté mor vyskytoval až do 18.Mor se začal rychle šířit především kolem velkých obchodních center a cest, už na přelomu let 1347-1348 se objevil v Janově, Benátkách a dalších velkých přístavních městech ve Středomoří.