Antwort Kdy byly druhohory? Weitere Antworten – Kdy druhohory

Kdy byly druhohory?
Mezozoikum (druhohory) je geologické období přibližně před 252 až 66 miliony let, které tvoří střední éru fanerozoika, nejmladšího eonu (věku) Země. Dělí se na tři periody (od nejstarší): trias, jura a křída, které trvaly přibližně 180 milionů let.Paleozoikum (z řec. paleos, starý a zóé, život), česky prvohory, je nejstarší ze tří geologických ér fanerozoika, nejmladšího eonu (věku) Země. Podle současného datování tato éra zahrnuje období před 541 až 252 miliony let a trvala zhruba 289 milionů let.Druhohory začaly před 251 milionem let a pokračovaly jurou a křídou. Svět se vzpamatovával z variské horotvorné činnosti a z katastrofy na konci prvohor. Postupně se rozpadávala obří prapevnina Pangea, kterou přeťal oceán Tethys.

Které geologické období trvalo nejdéle : Archaikum trvalo dlouhých 1,5 miliardy let.

Na konci archaika začala utvářet jádra dnešních kontinentů tzv. kratony. Klima bylo po celou dobu velmi horké a vlhké. Název archaikum zavedl v roce 1872 americký geolog James Dwight Dana.

Kdy skončily druhohory

Druhohory začaly asi před 252 mil. lety a skončily před 66 mil. lety.

Kdo obýval zemí v druhohorách : Druhohorní soupěři

Dlouho byl za prvního praptáka považován proslulý archeopteryx(Archaeopteryx lithographica), vědecky popsaný v roce 1861. Tento opeřený tvor o velikosti holuba obýval tropické vnitrozemí a laguny v místech, kde dnes leží Bavorsko.

Období před 4600–541 miliony let se označuje jako prekambrium, zahrnuje mj. prahory a starohory. V prahorách existovaly bakterie, u některých se postupem času vyvinula fotosyntéza (vznikli předchůdci dnešních sinic).

Vymírání na konci křídy je relativně krátce trvající hromadné vymírání mnoha rostlinných i živočišných druhů, které se odehrálo před zhruba 66 miliony lety, na přelomu křídy (pozdní druhohory) a paleogénu (starší kenozoikum, dříve starší třetihory neboli terciér).

Kdo obýval Zemi v druhohorách

Druhohorní soupěři

Dlouho byl za prvního praptáka považován proslulý archeopteryx(Archaeopteryx lithographica), vědecky popsaný v roce 1861. Tento opeřený tvor o velikosti holuba obýval tropické vnitrozemí a laguny v místech, kde dnes leží Bavorsko.Mezozoikum (česky druhohory) je geologická éra, spadající do eonu phanerozoikum. Zahrnuje 3 periody: trias, juru a křídu. Druhohory začaly asi před 251 mil.Většina odhadů skutečného počtu dinosaurů se v současnosti pohybuje kolem 2 000 až 20 000 druhů. V roce 2006 byla však publikována studie, podle které známe dnes 527 platných rodů a celkem jich existovalo asi 1 844.

Kvartér (čtvrtohory) je označení pro geologickou periodu, která zahrnuje zhruba posledních 2,6 milionů let. Je nejmladší ze tří period kenozoika. Dělí se na starší pleistocén a mladší holocén.

Co se stalo na konci prvohor : "Největší vymírání v geologické historii". Konec prvohor je poznamenán velkým vymíráním (96% mořských, 70% suchozemských). Trilobiti se ho ani nedožívají, ale čtyřčetní koráli, někteří brachiopodi, hlavonožci a mnoho dalších skupin je tímto postiženo.

Kolik let se dožil dinosauři : V průměru se tito obří dravci dožívali jen asi 15 let (nedosáhli tedy ani plné fyzické dospělosti). Většina kachnozobých a rohatých dinosaurů v době smrti neměla více než deset let. Dokonce i obří sauropodi zřejmě v drtivé většině nepřekonávali hranici padesáti let (nejstarší "potvrzený" věk sauropoda je asi 43 let).

Co bylo před dinosaury

Krokodýli před dinosaury

Viděly první obojživelníky vylézat na souš, zažili vládu dinosaurů, přežili i jejich zánik. Stejně starou skupinou hmyzu jsou i nepříliš oblíbení švábi. Před 240 až 220 miliony lety – tedy o pár milionů let dříve, než se vlády na Zemi ujali dinosauři, se ve vodách objevili krokodýli.

Holocén trvá už deset tisíc let

“ Pokud by se vědci shodli na tom, že nastal antropocén, znamenalo to by současně oficiální konec éry, v níž žijeme nyní, tedy holocénu. Ten začal s koncem poslední velké doby ledové přibližně před 10 000 lety.Alamosaurus "ještěr z Ojo Alamo", byl obří býložravý dinosaurus ze skupiny titanosaurních sauropodů, který dominoval konci křídového období na území Severní Ameriky. První pozůstatky tohoto dinosaura byly objeveny v Novém Mexiku, v oblasti známé jako formace Ojo Alamo a na počest této lokality byl ještěr pojmenován.

Kdo přežil dinosaury : Na konci křídy spolu s dinosaury zřejmě žili i poměrně blízcí příbuzní dnešních ptáků, jako jsou například vrubozobí, hrabaví a pštrosi. Tito zřejmě přežili díky své schopnosti potápět se, plavat nebo vyhledat úkryt ve vodě a v mokřadech.