Antwort Kdy žádat o vdovský důchod? Weitere Antworten – Co je potřeba k vyřízení vdovského důchodu

Kdy žádat o vdovský důchod?
Žádost o důchod je po sepsání na kterékoli OSSZ spadající pod příslušnou ÚSSZ podle místa bydliště, v jehož kompetenci je rozhodnout o nároku na důchod a jeho výši. Zákonná lhůta pro vyřízení je 90 dnů (zpravidla je však žádost vyřízena dříve). O přiznání důchodu zasílá ČSSZ žadateli písemné rozhodnutí.Vdovský (vdovecký) důchod náleží po dobu 1 roku od smrti manžela (manželky). Po registrovaném partnerovi či partnerce nárok na vdovský (vdovecký) důchod nevzniká. V případě, že vdova (vdovec) uzavře nové manželství, nárok na vdovský (vdovecký) důchod zaniká dnem uzavření nového manželství.Vdovský důchod

Základní výměra je v roce 2023 pevně stanovená částka 4 040 Kč. Procentní výměra se vypočítává jako 50 % z procentní částky starobního nebo invalidního důchodu (pro třetí stupeň invalidity), na nějž by měl zemřelý manžel v den smrti nárok. Vdova má na pobírání důchodu nárok jeden rok.

Na co mám nárok po smrti manžela : Po úmrtí manžela, starobního důchodce, má pozůstalá manželka nárok na vdovský důchod. Základní výměra náleží vždy pouze jednou. Protože dojde k souběhu dvou důchodů (žena bude současně pobírat svůj starobní důchod a po manželovi důchod vdovský), není možné pobírat oba v plné výši a je třeba je upravit.

Kolik je pozůstalostní důchod

Procentní výměra vdovského nebo vdoveckého důchodu se však poskytne nejméně ve výši původního pozůstalostního důchodu, který náležel ke dni zániku nároku na vdovský nebo vdovecký důchod. Výše základní výměry vdovského a vdoveckého důchodu v roce 2024 činí – 4 400 Kč měsíčně.

Jak dlouho trvá vyřízení žádosti o důchod : Chtějí se ujistit, že na rozhodnutí o důchodu nebudou muset čekat neúměrně dlouho. Ačkoliv má Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) na vydání rozhodnutí o přiznání důchodu zákonných 90 dní, rozhoduje v mnohem kratší lhůtě, a to za 40 dnů. Tolik činí průměrná doba řízení u všech druhů důchodů.

Pozůstalostní důchody (vdovské, vdovecké, sirotčí důchody)

Důchody se musí vyplácet bez jakýchkoliv omezení, změn nebo odkladů bez ohledu na to, zda pozůstalé osoby mají trvalý pobyt v jiném členském státě.

Člověk, který nikdy nepracoval, nemá nárok na starobní důchod. Hypoteticky by mohl dostat dávky pomoci v hmotné nouzi, ale záleží už na jeho konkrétní situaci. Základní dávka je příspěvek na živobytí a ta může být u dospělé samostatně žijící osoby ve výši životního minima 3 860 Kč. Aktualizováno v září 2021.

Co to je pozůstalostní penze

Pozůstalostní penze

Forma výplaty prostředků pouze z penzijního připojištění. Podmínkou výplaty je 36 odspořených měsíců na tuto penzi (u 1. penzijního plánu stačí 1 odspořený měsíc) a uvedení určené osoby ve smlouvě (uvedení osoby určené na smlouvě minimálně jeden měsíc).Sociální situací, ve které se může osoba ocitnout a zároveň požádat o jednorázovou dávku státní soci- ální podpory, je úmrtí blízké osoby. Pohřebné je jednorázová dávka, která náleží oso- bě, jež pohřeb vypravila. Nárok na pohřebné vzniká dnem pohřbení.Žádost o vdovský či vdovecký důchod můžete podat kdykoli po úmrtí manžela či manželky. Důchod vám bude přiznán ode dne vzniku nároku a případné nevyplacené splátky důchodu vám budou jednorázově doplaceny. Důchod však lze vyplatit maximálně pět let zpětně ode dne uplatnění žádosti o důchod.

Vdova nebo vdovec má tedy nárok na vdovský nebo vdovecký důchod po manželovi nebo manželce, jestliže zemřelý(á): pobíral/a starobní důchod nebo. pobíral/a invalidní důchod nebo. ke dni smrti splnil/a podmínku potřebné doby pojištění pro nárok na invalidní důchod nebo.

Jak dlouho předem lze žádat o důchod : Žádost o starobní důchod je možné podat nejdříve čtyři měsíce před požadovaným dnem přiznání důchodu. Později je to možné kdykoliv. U předčasného starobního důchodu však platí, že jej nelze přiznat zpětně, ale nejdříve od data podání žádosti.

Kdy a jak požádat o důchod : Nejdříve 4 měsíce před dnem přiznání starobního důchodu je možné sepsat žádost o důchod. Žádost je možné podat i později, popřípadě zpětně. Žádost lze podat osobně na libovolné Okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ), tedy již nikoliv pouze na té, která je příslušná podle místa trvalého pobytu.

Jak se započítává studium do důchodu

FAKT: Doba studia od roku 2010 se do důchodu nezapočítává.

Z doby studia do roku 2009 může být započteno nejvýše 6 let po dosažení věku 18 let. Studium po roce 2009 se hodnotí pouze pro nárok na invalidní důchod (pro jeho výši však nikoliv).

Do důchodu se počítají pouze pracovní příjmy, ze kterých se platí sociální pojištění. Pokud ale máte v určitém období pouze kapitálové příjmy nebo příjmy z pronájmu (například bez samostatné výdělečné činnosti), tak se to nepočítá.Kdo má nárok na pohřebné

Pohřebné náleží osobě, která vypravila pohřeb nezaopatřenému dítěti, nebo osobě, která byla rodičem nezaopatřeného dítěte. Je podmínkou, aby zemřelá osoba měla ke dni úmrtí trvalý pobyt na území ČR.

Kdy bylo zrušeno pohřebné : Dříve plošně vyplácená dávka pohřebného byla zrušena již od 1. 1. 2008 a nyní má na pohřebné nárok pouze osoba, která vypravila pohřeb nezaopatřenému dítěti nebo osobě, která byla rodičem nezaopatřeného dítěte, a to za podmínky, že zemřelá osoba měla ke dni úmrtí trvalý pobyt na území České republiky.