Antwort Kdy řezat akát? Weitere Antworten – Kdy raší akát
První kvetení přichází na přelomu května a června, kdy celá rostlina teprve raší, takže listů je vidět méně než květů. Listy to ale brzy doženou a do týdne je celá rostlina huňatá jak šťavnatě zeleným olistěním, tak množstvím hroznovitých květenství.Kompaktní tvar koruny je přirozený bez stříhání. Řez je účelný pouze v případě, že chcete udržet velikost koruny menší. Stříhat můžete od konce zimy do začátku léta.Bez použití chemických přípravků je jeho likvidace zdlouhavá. Jistou možností je skácet stromy na pařez o výšce 1 m. Případné výmladky se objeví hlavně na kmeni (nikoliv všude okolo), takže jejich pravidelná likvidace a snaha o vysílení stromu je efektivnější než u běžně pokáceného stromu.
Kdy se stříhají Katalpy : Katalpy není nutné řezat, pokud však chceme udržet kompaktní tvar a požadovanou výšku, je možné je provést řez brzy z jara ještě před rašením. Pro bohatší a hustší korunu je pak možné ve stejném období provádět řez loňských výhonů, během jednoho řezu neodstraňujeme více než jednu třetinu koruny.
Kdy roste akát
Kvete od května do června. Květy jsou oboupohlavné, 2 cm dlouhé, bílé se žlutozelenou skvrnou, s tvarem typickým například pro hrách. Jednotlivé květy jsou uskupeny do hustých převislých hroznů až 20 cm dlouhých.
Jak rychle roste akát : Na nejlepších bonitách je akát schopný produkovat pilařské sortimenty s relativně značnou tloušťkou, která je odvislá od hustoty porostu. Při hustotě 450 kmenů/ha akát dosáhne výčetní tloušťky 25 cm za 21–25 let. Při počtu 660 kmenů/ha se na nejlepších bonitách uvažuje dosažení výčetní tloušťky 18 cm ve věku 14–17 let.
U akátu je vhodná úprava pouze TOP terasovým olejem. Ne- musíte použít impregnaci, protože dřevo akátu obsahuje silice odpuzující škůdce a je odolné vůči hnilobě a plísním. U dubu je způsob vhodného ošetření asi nejsložitější. Poměrně často se setkáváme s názorem „Nenatírat ničím a nechat přirozeně ze- šednout“.
Akát lze rozmnožovat generativně a vegetativně. V běžných případech se častěji používá osivo z kvalitních porostů, ale elitní stromy a kultivary se rozmnožují vegetativně, a to roubováním a kořenovými řízky. Akát začíná plodit obvykle kolem 6. roku a semenné roky mívá každým rokem, nebo každý druhý rok.
Kde roste akát
Trnovník pochází z Mexika a ze Severní Ameriky z lesů Apalačských hor, kde tvořil asi 4 % lesního společenství. Je rozšířen v teplých částech Evropy a Asie. V některých zemích (včetně Česka) je akát nebezpečnou invazní dřevinou. Trnovník akát patří mezi relativně krátkověké stromy, dožívá se jen zřídkakdy přes 200 let.Jak rychle roste katalpa
Tak jako u jiných dřevin, i v tomto případě záleží na podmínkách, které stromu dopřejete. Obecně lze ale říct, že se roční přírůstek pohybuje zhruba kolem 50 cm.Péče o katalpy první rok po výsadbě
První rok po výsadbě je třeba tyto dřeviny zalévat pravidelně každý týden, ale s ohledem na aktuální intenzitu dešťů. Na podzim pak již mladé rostliny příliš nezaléváme, pokud pravidelně prší, pak již vůbec. Kořeny a mrazy ohrožené letorosty musí do zimy co nejvíce vyzrát.
Jde třeba o konvalinky, bohyšky i škornice, kterým bude pod akáty dobře. Anebo zkuste pěstovat barvínek menší (Vinca minor), suchovzdornou mochničku (Waldsteinia), ale také pachysandru (Pachysandra terminalis). Z keřů se sem hodí třezalky kalíškaté (Hypericum calycinum).
Co zasadit pod akát : Ačkoliv akáty propouštějí část světla až k rostlinám pod nimi, přesto je lepší tady pěstovat stínomilné trvalky – na metr čtvereční přijdou vždy čtyři kusy. Na jaře tu rozkvetou voňavé konvalinky (Convallaria majalis), na které postupně naváží škornice (Epimedium) a bohyšky (Hosta) v různých odrůdách.
Jak často natírat plot : Vždy záleží na aktuálním stavu plotu. Ideálně se však uvádí rozmezí po 2 – 5 letech. Ošetření záleží na tom, zda jste použili krycí nátěr nebo lazurovací lak. U krycího nátěru musíte starý nátěr přebrousit a znovu natřít.
Jak dlouho roste akát
Trnovník akát patří mezi relativně krátkověké stromy, dožívá se jen zřídkakdy přes 200 let.
Svou schopností vázat vzdušný dusík obohacuje půdu o živiny a ta se stává úživnější (má větší schopnost výživy rostlin). Na takových půdách pak rostou přednostně nitrofilní druhy rostlin, jako je kopřiva dvoudomá, netýkavka ma-lokvětá (také invazní druh), svízel přítula, vlaštovičník větší a další rumištní rostliny.Raší pozdě – někdy v polovině jara, tak nečekejte bujné olistění již v dubnu. O to větší radost vás čeká potom – díky velkým listům je strom dobře zaplněný a působí hustým dojmem. V červnu se začnou objevovat poupata ve vzpřímených latách s temně vínovými řapíky.
Co potrebuje katalpa : Návod na pěstování: Vyhovovat jí bude jakýkoliv druh půdy, snese zem kyselejší i vápenitou, důležité ale je, aby byla kyprá a stromek mohl dostatečně do hloubky zapustit kořeny. Pokud bude výživná a bohatá na humus, bude katalpa lépe prospívat. Stanoviště jí vyhovuje slunné, ráda má spíše sucho.