Antwort Kdy hnízdí sovy? Weitere Antworten – Kdy hnízdí sova

Kdy hnízdí sovy?
Sova pálená hnízdí nejčastěji v dubnu, a pokud má dostatek potravy (převážně hraboš polní a další drobní savci a ptáci) a příhodné klimatické podmínky, může hnízdit i dvakrát ročně.Původně k hnízdění vyhledávala stromové dutiny a skály, ve velké části areálu se však postupně stala synantropním druhem a dnes tak většina populace hnízdí v lidských stavbách, nejčastěji ve věžích kostelů nebo ve stodolách. Ochotně přijímá i vhodné hnízdní budky.Aktivní je většinou až za úplné tmy. Puštíci houkají během celého jara a ozývají se dost často i po zbytek roku. Puštík je sova s nejdivnějšími a nejstrašidelnějšími zvuky. Výr velký – největší sova s nejsilnějším hlasem.

Co má ráda sova : Sovy mají vesměs velmi nenápadné „maskovací“ zbarvení, navíc jejich výjimečně měkké peří s hřebínkovitým okrajem umožňuje naprosto tichý let. To jim nejen napomáhá při přiblížení k nic netušící kořisti, ale navíc umožňuje orientaci sluchem, kterou by šustot normálních křídel rušil.

Kolik let se dožívá sova

Malinké sovy se dožívají kolem 18 let, střední sovy se dožívají 25 až 40 let a ty největší sovy jako jsou výři se dožívají 60 až 70 let.

Co dělá sova přes den : Přes den podřimují a za soumraku vylétají za potravou. Svá hnízda mají v dutinách stromů, na půdách lidských obydlí, ve starých kostelních věžičkách, ve zříceninách hradů, občas i v opuštěných hnízdech jiných ptáků. Sovy se živí malými savci, a jinými druhy ptáků, troufne si i na potkana nebo zajíce.

Snad každé malé dítě ví, že sova dělá „hú". Do velké soví rodiny ale patří také sýci, puštíci, výři, kulíšci a další a další členové a jejich hlasové projevy se přece jen od sebe trošku liší. „Hlas kulíška zní jako ú, ú, sýc, to jsou monotónně znějící slabiky stejné hlasitosti pu, pu, pu.

Dokonalý zrak a noční vidění umožňuje sovám lov nočních živočichů, především různých hlodavců. Sovy si tak rozdělily lovecký revír s dalšími ptačími lovci, kteří se zaměřili na podobnou kořist, s dravci. Ti loví naopak ve dne, takže si tyto dvě skupiny ptáků nijak nekonkurují.

Která sova štěká

Až z Dálného východu a ze severské tajgy k nám přilétla velká zavalitá sova, puštík bělavý (Strix uralensis). Jeho hlas zní jako podivný štěkot psa a při domnělém ohrožení hnízda neváhá zaútočit i na člověka.Sovy pro svůj život potřebují velké klece (mnohonásobně větší než papoušci), které by měly být uvnitř v domě, ale i ve venkovním prostoru. Kromě toho musí být pravidelně vypouštěny, aby si mohli zalétat. Velká klec je pro život sovy v domácnosti povinností.Sovy mají vesměs velmi nenápadné „maskovací” zbarvení, navíc jejich výjimečně měkké peří s hřebínkovitým okrajem umožňuje naprosto tichý let. To jim pomáhá nejen při přiblížení k nic netušící kořisti, ale navíc umožňuje orientaci sluchem, kterou by šustot normálních křídel rušil.

Sovy mají velké ušní otvory skryté v peří po stranách hlavy. Ty jsou vůči sobě nepatrně výškově posunuty, každé ucho je jinak vysoko. Díky tomu je sova schopná prostorově slyšet šustění myši či hraboše v podrostu. Kořist slyší ve všech směrech a její tichý útok je pak naprosto přesný.

Který pták píská v noci : Na kalouse ušaté, což je u nás jedna z nejhojnějších sov, si v těchto dnech stěžují desítky lidí v Ostravě i dalších městech kraje. Kvůli pískání hladových mláďat totiž nemohou spát. Když potomci sov opustí hnízdo, ještě neumí pořádně létat a rozptýlí se po okolí.

Čím slyší sovy : Sovy mají velké ušní otvory skryté v peří po stranách hlavy. Ty jsou vůči sobě nepatrně výškově posunuty, každé ucho je jinak vysoko. Díky tomu je sova schopná prostorově slyšet šustění myši či hraboše v podrostu. Kořist slyší ve všech směrech a její tichý útok je pak naprosto přesný.

Proč sovy loví v noci

Sovy pálené loví převážně v noci a jejich úspěch je založen na schopnosti najít kořist téměř v naprosté tmě. Noci prozářené svitem měsíce tak v pomyslném souboji dravec – kořist nahrávají spíše loveným zvířatům. Vědci nyní zjistili, že některým sovám paradoxně pomáhá svítivě bílé peří, ve kterém jsou více vidět.

Ti loví naopak ve dne, takže si tyto dvě skupiny ptáků nijak nekonkurují. Kdyby se sovy měly spoléhat pouze na svůj zrak, zůstaly by mnohdy bez kořisti – v absolutní tmě totiž nevidí ani ony. Ale sovy mají ještě jeden neméně dokonalý smysl, a tím je sluch.Tam můžeme slyšet třeba i deset slavíků zpívat současně, a přitom si můžeme být jisti, že slyšíme skutečně slavíka. Žádný jiný druh ptáka tam takto v noci nezpívá. Jediného konkurenta v nočním zpěvu dělá u nás slavíkovi skřivan lesní, ale to je pták suchých borových lesů a dnes již velmi řídký.

Která sova píská : Mládě kalouse ušatého s uloveným hryzcem. To neplatí pro období rozmnožování, protože mláďata kalouse žadoní o potravu zvukem, který se podobá pískání. V některých městech je žadonění mláďat tak intenzivní, že si lidé stěžují, protože v noci nemohou spát.