Antwort Kdy horelo v Hrensku? Weitere Antworten – Jak dlouho hořelo Hřensko
Lesní požár v Českosaském Švýcarsku | |
---|---|
Stát | Česko Německo |
Místo | Národní park České Švýcarsko, Hřensko a Národní park Saské Švýcarsko |
Souřadnice | 50°52′55″ s. š., 14°15′ v. d. |
Datum | v Česku 23. července – 12. srpna 2022 (20 dní) v Německu 25. července – 19. srpna (25 dní) |
Velké požáry Sibiře roku 1915 jsou zřejmě největšími ničivými požáry zaznamenanými v historii. Při této katastrofě byl zničen les na ploše 1 milión km2 od pohoří Ural až po centrální Sibiř. Lesní porost v okolí řeky Angary o rozloze 250000 km2 (rozloha Německa) lehl zcela popelem.V národním parku vznikly před rokem 2019 v důsledku zasahování proti kůrovci. Zdá se být zřejmé, že holoseče šíření požáru nezabránily, ale mohly mu i napomoci, jakkoliv se to může jevit nelogické.
Co dělat když vypukne požár : Jak jednat v případě, že vypukne požár Malý požár se můžete pokusit uhasit sami, mějte však na paměti, že je to nebezpečné. Větší požáry vyžadují větší zásah, jako je například použití hadic nebo pěny. V takových případech je žádoucí okamžitě evakuovat prostor a zavolat hasiče.
Co zpusobuje pozary
Mezi nejčastější příčiny těchto požárů patří nedbalost při kouření nebo zacházení s otevřeným ohněm v domácnostech – ať již se jedná o zapomenuté jídlo na sporáku, nevhodně odložené nedopalky cigaret, svíčky ponechané bez dozoru v blízkosti hořlavé látky nebo užití benzínu při zapalování kamen.
Jak vypada České Švýcarsko po požáru : Krajina po požáru změnila svou tvář a máte tak jedinečnou příležitost pozorovat obnovující se lesy. Odkryté skály se již nekrčí za stromy, ale vystupují všude kolem. Krajina Českého Švýcarska je ještě syrovější než bývala. Díky zpřístupnění Mlýnské stezky se můžete procházet místy, která byla ještě nedávno uzavřena.
Co nejrychleji opusťte objekt, ve kterém hoří
Nesnažte se překonávat již požárem zasažené a zakouřené prostory. Nemůžete-li již opustit objekt, uzavřete se v místnosti bez větrání, utěsněte okna a dveře (nejlépe mokrým ručníkem, dekou) a upozorněte na sebe hasiče máváním za oknem či vyvěšením bílé látky či prostěradla.
Prevence proti požáru
- Pravidelně kontrolujte elektroinstalaci a plynové spotřebiče.
- Nepoužívejte vadné elektrické spotřebiče.
- Nezanechávejte zapálené svíčky bez dozoru.
- Udržujte hořlavé materiály mimo dosah ohně.
- Neodkládejte úklid.
- Naučte své děti, jak se chovat v případě požáru.
Jak předejít požáru
Prevence proti požáru
- Pravidelně kontrolujte elektroinstalaci a plynové spotřebiče.
- Nepoužívejte vadné elektrické spotřebiče.
- Nezanechávejte zapálené svíčky bez dozoru.
- Udržujte hořlavé materiály mimo dosah ohně.
- Neodkládejte úklid.
- Naučte své děti, jak se chovat v případě požáru.
Mezi nejčastější příčiny vzniku požárů patří lidská neopatrnost při manipulaci s ohněm a zapálení vegetace jiskrou od dopravní techniky. Požáry mohou vzniknout i při úderu blesku, zejména při bouřkách s četnými bleskovými výboji je nebezpečí vzniku požáru zvýšené.Národní park České Švýcarsko vypadá jako pohádková země. Jsou tu skalní města, rokle a soutěsky, stolové hory a atraktivní skalní vyhlídky. První výletníci sem zamířili už v 18. století a nadšení nás neopustilo dodnes: České Švýcarsko právem patří mezi nejoblíbenější kouty naší země.
Mezi nejčastější příčiny vzniku požárů patří lidská neopatrnost při manipulaci s ohněm a zapálení vegetace jiskrou od dopravní techniky. Požáry mohou vzniknout i při úderu blesku, zejména při bouřkách s četnými bleskovými výboji je nebezpečí vzniku požáru zvýšené.
Co je nejčastější příčinou vzniku požáru : Nedbalost a neopatrnost
V celkovém počtu došetřovaných požárů je nedbalost nejčastější příčinou požárů.
Co dělat když začne hořet : Okamžitě si lehněte na zem a chraňte si obličej. Kutálejte se ze strany na stranu, dokud plameny neuhasnou – tím se zamezí přístupu kyslíku potřebného k hoření. Je-li po ruce deka, nebo jiná vhodná textilie (nesmí být materiál z umělých tkanin), použijte ji k uhašení hořícího oděvu.
Kam se nesmí v Českém Švýcarsku
V národním parku České Švýcarsko jsou nově vymezena klidová území, která po změně zákona o ochraně přírody nahradila sedm prvních zón s nejpřísnějším režimem. Jedná se o dvě lokality, a sice oblast kolem soutěsek říčky Kamenice a území od Pravčické brány po soutěsku řeky Křinice.
Co nejrychleji opusťte objekt, ve kterém hoří
Nesnažte se překonávat již požárem zasažené a zakouřené prostory. Nemůžete-li již opustit objekt, uzavřete se v místnosti bez větrání, utěsněte okna a dveře (nejlépe mokrým ručníkem, dekou) a upozorněte na sebe hasiče máváním za oknem či vyvěšením bílé látky či prostěradla.– Ozývá se nezvyklé praskání a hučení. – Hustý kouř z komína. – Nezvyklý zápach v budově. – Z průduchu komína na střeše lítají žhavé částice a šlehají plameny v množství větším, než obvyklém.
Co se stane když chytnou saze v komíně : V případě vzniku požáru sazí v komíně urychleně odstraňte veškerý hořlavý materiál z blízkosti komínového tělesa. Zavolejte hasiče na linku 150 nebo 112. Požár sazí v komíně nikdy nehaste vodou, mohlo by dojít k jeho popraskání nebo dokonce výbuchu.