Antwort Kdy je Jaké očkování? Weitere Antworten – Kdy se dává jaké očkování

Kdy je Jaké očkování?
Dětský očkovací kalendář hrazeného očkování v ČR platný k 1. 9. 2019

VĚK DÍTĚTE POVINNÉ OČKOVÁNÍ NEPOVINNÉ OČKOVÁNÍ
13.-18. měsíc Spalničky, zarděnky, příušnice
5.-6. rok Spalničky, zarděnky, příušnice Záškrt, tetanus, černý kašel
10.-11. rok Záškrt, tetanus, černý kašel
13.-14. rok Cervarix, Gardasil, Gardasil9 (celkem 2 dávky)

O výpis provedených očkování pacienta můžete požádat svého lékaře nebo farmaceuta při návštěvě ordinace či lékárny. Lékaře nebo farmaceuta požádáte o Výpis provedených očkování pacienta (k identifikaci bude nutné předložit doklad totožnosti).Mezi pravidelná očkování dětí podle vyhlášky o očkování proti infekčním nemocem patří očkování proti záškrtu, tetanu, dávivému kašli, invazivnímu onemocnění vyvolanému původcem Haemophilus influenzae b, přenosné dětské obrně a virové hepatitidě B, proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím a u rizikových dětí proti …

Co se očkuje v 9 tydnech : Pravidelné (povinné) očkování dětí hexavakcínou proti záškrtu, tetanu, černému kašli, virové hepatitidě B, Haemophilus influenzae b a dětské obrně se provádí třemi základními a jednou posilující dávkou od 9. týdne (3. měsíce) věku.

Kdy se nesmí očkovat

mimořádně závažné reakce se zhoršením celkového stavu po předchozím očkování danou vakcínou; anafylaktická (těžká alergická) reakce na kteroukoli složku vakcíny; akutní onemocnění; léčba tlumící funkci imunitního systému nebo těžká porucha imunity jsou kontraindikací pro podání živé vakcíny.

Jaké je povinné očkování : Mezi povinná očkování patří:

Kombinovaná vakcína proti zarděnkám, spalničkám a příušnicím. Kombinovaná vakcína proti záškrtu, tetanu a dávivému kašli. Kombinovaná vakcína proti záškrtu, tetanu, dávivému kašli a dětské obrně Vakcína proti tuberkulóze (u rizikových dětí s indikací)

Očkování

Infekční onemocnění Dospělí Max. výše příspěvku
Plané neštovice od 18 let 1 000 Kč
Černý kašel (tetanus, záškrt) 500 Kč
Cestovní očkování (žlutá zimnice, japonská encefalitida, břišní tyfus, vzteklina, cholera, malárie, horečka dengue) 1 000 Kč
HPV 1 500 Kč


Jak získám očkovací certifikát Pro vyzvednutí certifikátů využijte primárně Očkovací portál občana https://ocko.uzis.cz. Certifikát je také případně k dispozici na vyžádání u poskytovatele zdravotních služeb, který vakcinaci či test provedl.

Po jaké době se očkuje tetanus

Očkovací kalendář dětí v České republice
věk dítěte Očkování
14. – 15. rok tetanus (děti očkované dle vyhl. č. 537/2006 Sb.)
25. – 26. rok tetanus (osoby očkované dle vyhl.č.65/2009 Sb., tzn. děti očkované v 10-11 letech proti přenosné dětské obrně, záškrtu, tetanu a dávivému kašli)

Hexavakcínou se od 1. 1. 2018 očkuje ve schématu 2+1: základní očkování se provede v době od započatého 9. týdne po narození dítěte dvěma dávkami hexavalentní očkovací látky v průběhu prvního roku života dítěte, podanými v intervalu dvou měsíců mezi dávkami, a třetí dávkou podanou mezi 11.

Očkovací kalendář dětí v České republice
věk dítěte Očkování
5. – 6. rok (přeočkování) záškrt, tetanus, dávivý kašel
10. – 11. rok (přeočkování – 5. dávka) přenosná dětská obrna, záškrt, tetanus, dávivý kašel
12. – 13. rok virová žloutenka typu B – pouze děti, které nebyly očkovány v prvních měsících života (3 dávky)


Důvody přechodného odložení očkování:

dítě je akutně nemocné, případně má teplotu (lehce zvýšená teplota a lehké nachlazení nemusí být vždy překážkou), větší pozornost aktuálnímu zdravotnímu stavu dítěte je třeba věnovat při očkování "živými" vakcínami (např. spalničky), dítě bylo v kontaktu s nemocným a je v tzv.

Jaké očkování je hrazeno pojišťovnou : Očkování

Infekční onemocnění Dospělí Max. výše příspěvku
Plané neštovice od 18 let 1 000 Kč
Černý kašel (tetanus, záškrt) 500 Kč
Cestovní očkování (žlutá zimnice, japonská encefalitida, břišní tyfus, vzteklina, cholera, malárie, horečka dengue) 1 000 Kč
HPV 1 500 Kč

Jaké očkování je zdarma : V rámci povinného očkování jsou hrazené očkovací látky proti následujícím deseti onemocněním:

  • záškrt (difterie),
  • tetanus,
  • černý kašel (dávivý kašel, pertuse),
  • přenosná dětská obrna (poliomyelitida),
  • virová hepatitida B (žloutenka typu B),
  • onemocnění vyvolaná bakterií Haemophilus influenzae typu b,
  • spalničky,
  • zarděnky,

Jak si vytisknout certifikát o očkování

Pro vyzvednutí certifikátů využijte primárně Očkovací portál občana https://ocko.uzis.cz. Certifikát je také případně k dispozici na vyžádání u poskytovatele zdravotních služeb, který vakcinaci či test provedl.

Do začátku listopadu získaly registraci tři adaptované vakcíny proti onemocnění covid-19, a to očkovací látka od společnosti Pfizer Comirnaty: Omicron XBB. 1.5, vakcína od společnosti Novavax s označením Nuvaxovid XBB. 1.5 a vakcína společnosti Moderna: Spikevax XBB1.Pokud je možné, že očkování proběhlo v doporučeném intervalu, ale není k dispozici písemný záznam a pacient si přesné datum nepamatuje, nabízíme odběr protilátek proti tetanu (zdravotní pojišťovny z této indikace vyšetření nehradí). Dle výsledku je zcela jasné, zda je nutné očkovat – v jakém termínu a kolika dávkami.

Kdy očkovat proti černému kašli : Očkování proti černému kašli bylo započato v ČR v roce 1958.

Dnes jsou povinně očkováni novorozenci hexavakcínou a větší děti v 10 -11 letech. Je doporučeno také přeočkování dospělých alespoň 1x za život. Především u osob plánujích založení rodiny a u osob pečujích o kojence, nastávající praroče a podobně.