Antwort Kdy je nejlepší jíst zinek? Weitere Antworten – V kterou denní dobu užívat zinek

Kdy je nejlepší jíst zinek?
Z cirkadiánního hlediska je ideální dávat zinek dopoledne (ne ale nalačno hned po probuzení), z praktického hlediska tedy po snídani nebo klidně s obědem. Pokud jej chcete užívat večer (respektive cítíte tlumivý efekt), tak je ideální večeře, nikoliv až před spaním.Kombinace vápníku, hořčíku a zinku se doporučuje zejména pro zdraví kostí, nehtů, vlasů a pokožky. A je pravdou, že pro jejich optimální stav jsou všechny tři prvky stejně nepostradatelné.Stejně tak jako hořčík je i zinek důležité užívat nalačno. Nicméně, na rozdíl od hořčíku, doporučujeme zinek užívat zejména před spaním. Přestože vědecké studie se drobně liší, jako ideální se jeví užívání alespoň 10mg elementárního zinku denně.

Co brát se zinkem : Pro efektivní vstřebávání zinku je důležité konzumovat jeho organické formy, například citrát, glukonát nebo bisglycinát. Když zinek spolkneme a dostane se do našeho střeva, vstřebávání probíhá především odpoledne a večer, obvykle po 15. hodině.

Kdy brát zinek ráno nebo večer

Zinek bychom určitě neměli brát na lačno. Z hlediska rytmu našeho těla je vhodné užívat zinek dopoledne. To znamená že první vhodný moment, kdy užívat zinek je po snídani. Pokud však cítíte po užití zinku tlumivý efekt a jste unavení, doporučujeme brát zinek večer.

Které vitamíny se nesmí užívat spolu : Které vitamíny nekombinovat

  • Vitamíny A, D, E a K.
  • Vitamín E a K.
  • Železo a vápník.
  • Vápník a hořčík.
  • Multivitamin a vápník, draslík, zinek nebo hořčík.
  • Zinek a měď
  • Vitamín D3 a vitamín K2.
  • Vitamíny skupiny B.

Na druhou stranu se nedoporučuje kombinovat takové vitaminy a minerály, jako jsou např.:

  • zinek a vápník.
  • vápník a hořčík.
  • zinek a hořčík.
  • vláknina a vitamíny.


Doporučená denní dávka se pohybuje v rozmezí 8 – 15 mg v závislosti na pohlaví a věku. U jedinců, kteří mají stresové zaměstnání nebo intenzivně cvičí doporučuji raději dávku v rozmezí 15 až 30 mg. V případě začínající nemoci nebo oslabené imunity můžete krátkodobě zvýšit dávku i na 50 mg.

Kdy brát vitamíny ráno nebo večer

Ideální doba pro užívání multivitaminů je ráno, nejlépe spolu s jídlem (platí to i pro těhotné ženy). Ale nic se nestane, ani když je užijete v poledne. Pozor si ale dejte, pokud multivitamin obsahuje i vitamíny skupiny B. V tom případě je neužívejte pozdě večer – mohli byste mít problém se spánkem.Na druhou stranu se nedoporučuje kombinovat takové vitaminy a minerály, jako jsou např.:

  • zinek a vápník.
  • vápník a hořčík.
  • zinek a hořčík.
  • vláknina a vitamíny.

Vitamíny A, D, E a K

Pro všechny tyto čtyři vitamíny platí jedna důležitá vlastnost – všechny jsou rozpustné v tucích. Ovšem pokud je kombinujete najednou, tak si tím snížíte absorpci všech těchto vitamínů. Stejně ani jejich dvoj- či trojkombinace nebude tak efektivní, jak byste si přáli.

Nadbytek zinku

Riziko předávkování hrozí i při práci s kovy – vdechování par nebo práškového zinku. Projevuje se průjmem, zvracením, nevolností, bolestmi svalů, zhoršením vstřebávání mědi a železa a s tím související chudokrevností. Doporučená denní dávka zinku je 10 mg. Maximální dávka by neměla překročit 25 mg denně.

Jaký vitamín je na únavu : Z vitamínů a minerálů, které pomáhají snižovat míru únavy a vyčerpání a dodávají energii jsou to vitamíny skupiny B a vitamin C. Hořčík se podílí na energetickém metabolismu a tím pomáhá při stresu a únavě a také železo podporuje výkonnost a vitalitu.

Které vitamíny brát večer : Nejjednodušší je však užívat vápník večer, a to nejlépe spolu s hořčíkem a vitamínem D.

Kdy užívat zinek ráno nebo večer

Zinek bychom určitě neměli brát na lačno. Z hlediska rytmu našeho těla je vhodné užívat zinek dopoledne. To znamená že první vhodný moment, kdy užívat zinek je po snídani. Pokud však cítíte po užití zinku tlumivý efekt a jste unavení, doporučujeme brát zinek večer.

Může se objevit únava a vyčerpání, poruchy imunity a časté nachlazení, zhoršení kvality pokožky, vlasů a nehtů nebo špatné hojení ran. Může docházet také k problémům s plodností, ztrátě chuti k jídlu nebo úbytku na váze.Příčinou únavy a vyčerpanosti, které se nezbavíte ani kvalitním spánkem, i jiných příznaků může být nedostatek vitaminů, minerálů a dalších bioaktivních látek. Hladinu minerálů, vitaminů D a B12 a kyseliny listové lze zjistit laboratorním vyšetřením krve.

Jak se pozná vyčerpání organismu : Příznaky vyčerpání organismu

Totální vyčerpání těla je výsledkem dlouhotrvající únavy a stresu. Příčinou je neustálá zátěž v kombinaci s nedostatkem odpočinku. Tento nepříjemný stav se může projevovat všelijak. Většinou se dostaví porucha soustředění, špatná nálada, únava bez zjevné příčiny, bolesti hlavy a svalů.