Antwort Kdy je nutný hromosvod? Weitere Antworten – Kdy musí mít dům hromosvod
§ 36. Dle této vyhlášky musí mít hromosvod každý objekt, kde může dojít k ohrožení života nebo majetku a toto kritérium splňuje i Váš rodinný dům.Kolik potřebuje dům svodů Obecné pravidlo pro rodinné domy platí minimálně jeden svod na každých 15 m obvodu domu.Elektrický výboj za silné bouřky vyvolává napětí několika set milionů voltů, vzniká elektrický proud až sto tisíc ampérů. Smrt může způsobit již pouhých 0,1 A, o požáru nemluvě. Proto se bez hromosvodu neobejdeme. Určitě stojí za to dům chránit a silný výboj svést bezpečně do země.
Jak často je nutná revize hromosvodu : Hromosvod
- Hromosvody instalované do 1. 2009 mají povinnost revize jednou za 5 let.
- U hromosvodů instalovaných po 1. 2009 musíte provádět vizuální kontrolu každé 2 roky, úplnou revizi jednou za 4 roky.
Kolik stojí instalace hromosvodu
Kolik stojí hromosvod Cena se pohybuje od 15.000 do 35.000 Kč.
Kdo montuje hromosvod : ELEKTRO projektant s odpovídající kvalifikací dle Vyhlášky 50/1798 Sb., který provede výpočet rizika pro stavbu, vyhodnotí, zda je hromosvod nutné nainstalovat, a zároveň určí konkrétní parametry hromosvodu (počet svodů, oddálení jímače od anténního stožáru ve vzdálenosti s, atd.).
Když nemám hromosvod, postačí koupit si přepěťovou ochranu. Přepěťová ochrana zabezpečí domácnost zevnitř, proti výkyvu napětí v elektrické síti, kterou může způsobit úder blesku. Tento typ ochrany však dům neochrání před samotným úderem blesku, a tedy ani před případným požárem.
Pro uzemnění se používají, drát FeZn 10mm, zemnící pásky FeZn 30/4 mm, zemnící tyče 28mmx2m (svisle), pozinkované zemnící desky 2000×500 mm (také raději svisle). Zemnící prvky musí být nejméně 50 cm hluboko.
Co přitahuje blesky
Stromy přitahují blesky různě
Velkým rizikem je za bouřky i koupání, windsurfing a plavba v loďce. "Za bouřky venku nepřenášejte kovové předměty ani deštník – fungují totiž jako bleskosvod. Stojí za to si připomenout případ, kdy blesk připravil o život golfistu, který se hře věnoval i během bouřky,“ upozornil Kropáček.Rychlost světla je tak vysoká, že světlo od výboje k pozorovateli dorazí za nepostřehnutelnou dobu, prakticky okamžitě. Naproti tomu rychlost zvuku ve volné atmosféře činí přibližně 340 m/s, za dobu 3 sekund pak zvuk hromu urazí asi 1 020 metrů.Povinné pravidelné revize v bytovém domě
- Elektrická zařízení a rozvody elektřiny.
- Hromosvod.
- Komín a spalinové cesty.
- Plyn a plynová zařízení
- Kotel na tuhá paliva.
- Požární bezpečnost.
- Výtahy.
- Tlaková zařízení
Revize hromosvodů dle ČSN EN 62305
Revidovaný objekt – Výchozí revize | Cena |
---|---|
Revize hromosvodu 1 až 2 svody | 700 až 1000 Kč |
Revize hromosvodu 3 a více svodů | 1000 Kč + 200 Kč za každý další svod |
Co se stane když blesk udeří do vody : Mimo to je voda samozřejmě velmi dobrým vodičem elektrického proudu, takže i když blesk neudeří přímo do plavce, proud se šíří zejména v povrchové vrstvě rychle do šířky od místa úderu a může tak zranit nebo i zabít člověka.
Za jakých podmínek se nemusí spojovat uzemnění hromosvodu a silového zařízení : Uzemnění hromosvodu a uzemnění silového zařízení se nemusí spojovat, je-li vzdálenost mezi nimi větší jak 5m. Mezi uzemněním sdělovacích zařízení a uzemněním hromosvodu m á být co největší vzdálenost, je-li ovšem tato vzdálenost menší než 5m musí se obě uzemnění spojit.
Jaké hodnoty musí vykazovat zemní odpor
Zemní odpor nemá překročit hodnotu 10 Ω.
Co během bouřky nedělat Během bouřky se neopírejte o zdi či skalní stěny, neběhejte, neplavte, neplujte v loďkách a neprovozujte ani jiné vodní sporty. Podle hasičů by se lidé při bouřce měli vyvarovat i přenášení kovových předmětů, telefonování a používání jiných elektrických spotřebičů.Přežít zásah je možné, záleží, kam člověka blesk udeří, jaké tkáně jsou zasaženy a v jaké fázi srdeční činnosti projde proud tělem. Pokud člověk přežije zásah bleskem, mohou mu zůstat doživotní následky, jako jsou popáleniny, porucha citlivosti nervů, poruchy hybnosti nebo srdeční potíže.
Co znamenají blesky bez hromu : Vzniká, když elektrický náboj mezi dvěma mraky není dostatečný k tomu, aby vznikl klasický čárový blesk. Vznikne proto pouze doutnavý výboj bez zvukového efektu, hromu. Na obloze je vidět plošný blesk jako rozptýlený světelný záblesk a výsledek vypadá, jako by mrak vzplanul, nebo se ostře vyrýsuje jeho obrys.