Antwort Kdy je vhodné sázet jehličnany? Weitere Antworten – Kdy sázet zakrslé jehličnany

Kdy je vhodné sázet jehličnany?
V průběhu října můžete na jehličnany navázat sázením okrasných stromů a keřů. Pokud není půda zmrzlá, je možné jejich sázení až do Vánoc. U jehličnanů byste s výsadbou neměli otálet, jelikož by do nástupu zimy měly alespoň trochu zakořenit. Proto si pamatujte, že se vysazují do konce října.Prostokořenné jeličnany (borovice, smrk, jedle) je lepší sázet až v jarních měsících. Na rozdíl od listnatých stromů na podzim a v zimě již nekoření. Proto snáze přes zimu umrznou.Ideální doba pro prořezávání jehličnatých stromů je uprostřed léta od července do srpna a před jarem od února do dubna. Týká se to převážně mladých výhonků, odumřelé větve můžete odstranit kdykoliv.

Kdy zasadit stříbrný smrk : Po vánočními svátky, můžete přesunout rostlinu na zahradu a zasadit na jaře. Stříbrný smrk – nejhezčí a nejpoužívanější druh smrku, výška 15 – 20 m. Na půdu nenáročný, vyžaduje plné slunce. Velmi oblíbený.

Kam zasadit smrk

Ideální místo pro pěstování je takové, kde má rostlina kořeny ve stínu a korunu v mírném polostínu – květináč se tak v létě nebude přehřívat a kořeny trpět nadměrným teplem. Na přímém slunci jehličnany často zasychají a ve stínu se zase nepěkně vyvíjejí tím, jak se nadměrně vytahují za světlem.

Kdy je nejvhodnější sázet jehličnaté stromy : Jehličnany se v ideálním případě sázejí na podzim. Mají dostatek času dobře zakořenit a do jara se připravit na začátek vegetačního období, kdy rostlina potřebuje hodně energie. Výjimkou jsou rostliny sázené do nádob, které se mohou vysazovat celý rok.

Pokud byste si chtěli vysadit jehličnany do skupin, ideální je, pokud převažuje jeden druh a ostatní jsou doplňkem jehličnanové kompozice. Jehličnany můžete také kombinovat se stálezelenými dřevinami, jako jsou například rododendrony, vřesy či vavřínovce, ale také s okrasnými trávami.

Pod zemí zimu přežívá křen, chřest a topinambur, dále dvouleté zeleniny jako třeba petržel, černý kořen a pastinák. Mrazuvzdorné jsou též mnohé cibuloviny, konkrétně vytrvalé a dvouleté druhy. U špenátu a zimního salátu je zajímavé, že snesou teploty pod bodem mrazu pouze v určitém úseku svého vegetačního období.

Kdy se Zastřihávají smrky

Stříhejte po vyzrání jarních letorostů, to znamená v červenci, nebo počkejte na dobu před pučením, tedy na konec zimy. Důležité je, aby smrk měl kónický tvar, a byl tedy dole širší, jinak vám bude odspodu sesychat. Důležité je si pamatovat, že smrk nedokáže obrazit ze staršího dřeva.Vhodná je neutrální až mírně kyselá půda, mírně těžší, lehce hlinité, s příměsí jílu. Porostou i ve standardní zahradní zemině. Nekvalitní půdu obohaťte substrátem pro jehličnany, hrabankou nebo rašelinou.Jehličnany se v ideálním případě sázejí na podzim. Mají dostatek času dobře zakořenit a do jara se připravit na začátek vegetačního období, kdy rostlina potřebuje hodně energie. Výjimkou jsou rostliny sázené do nádob, které se mohou vysazovat celý rok.

Jelikož se stal smrk oblíbeným vánočním stromečkem, pěstuje se pro tyto účely na speciálních plantážích. Jeho vzrůst není překotný – výšku až 2 metry dosahuje asi za 10 let. V lese jeho růst pokračuje, a to klidně o 0,5 až 1 metr za rok. Růst se zastavuje ve výšce 50 až 60 metrů.

Který jehličnan rychle roste nejrychleji : U jehličnanů nejrychleji roste kříženec, cypřišovec (Cupressocyparis leylandii). Po zakořenění má roční přírůstky přes 1 metr, říká Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář.

Co kdy sadit : Nejlépe, pokud to stihnete v období od března do května. Tedy na jaře. Jsou totiž optimální podmínky pro sázení. Venku je dostatečně vlhko, což je pro nově přesazenou rostlinu či strom to nejdůležitější, aby se stihla zaklimatizovat.

Jaké jehličnany do zahrady

Výbornou alternativou jsou okrasné listnaté stromy, které mohou i kvést.

  • Borovice.
  • Smrky.
  • Jedle.
  • Jalovce.
  • Cypřišky.
  • Tisy.
  • Thuje.
  • Modříny.


Pěnišníky a azalky můžete doplnit vřesy a vřesovci, pierisy, libavkami, kapradinami, dřínem kanadským, bramboříky (zejména Cyclamen coum), bohyškami, konvalinkami, brusnicemi nebo borůvkami chocholičnatými. Pod jehličnany a v jejich okolí se také velmi dobře daří nenáročným kakostům.V zimě se dá ve skleníku pěstovat například kapusta kadeřávek, růžičková nebo hlávková kapusta, těm nevadí dokonce ani mráz. Těšit se můžete dokonce i z cibule a vyzkoušet můžete třeba i různé druhy salátu či špenát.

Co se dá pěstovat v zimě doma : Bazalka, saturejka, kerblík, máta, meduňka, tymián, rozmarýn, šalvěj či oregano jsou byliny, kterým se ve vašich obydlích většinou dobře daří. K dostání jsou ve více odrůdách, lišících se výškou nebo intenzitou růstu. Pro zimní pěstování v bytě volte zásadně kompaktní odrůdy.