Antwort Kdy jsou jeleni v RIJI? Weitere Antworten – Kdy probíhá jeleni říje

Kdy jsou jeleni v RIJI?
Vysvětlení najdeme v 15. století, kdy byl říjen, původně devátý měsíc v roce, zaměněn s měsícem září. Jelení říje tedy opravdu probíhá v září.První náznaky srnčí říje můžeme pozorovat již v průběhu července, hlavní část říje pak probíhá na přelomu července a srpna a dozvuky říje probíhají i začátkem září.Říje probíhá v září a říjnu (okolo 10. září). Rušná a hlasití říje s „troubením“ probíhá za chladného počasí. Za teplého a deštivého počasí bývá říje tichá.

Proč troubí jeleni : Různé způsoby troubení mají různé významy – zahnání jelenů, shromažďování laní, takzvané sbíjení a vítězný ryk. Mezi jeleny v oboře je v době říje velká rivalita. „Jelen je inteligentní tvor. Když se potkají silní jeleni, tak si ohodnotí svoje síly a dojde k souboji.

Kdy je říje

Jelení říje zpravidla probíhá od poloviny září do poloviny října, ale její intenzita i délka se může místně lišit v závislosti na počasí. Jeleni si v této době vytváření harémy říjných laní a bojují mezi sebou o jejich přízeň.

Kdy troubí jeleni : Na přelomu srpna a září, kdy se začínají ozývat troubením první jeleni, začíná období jelení říje. Pro většinu lovců je to vrchol lovecké sezóny a také doba, kdy lze obeznat a ulovit starého jelena.

Na přelomu srpna a září, kdy se začínají ozývat troubením první jeleni, začíná období jelení říje. Pro většinu lovců je to vrchol lovecké sezóny a také doba, kdy lze obeznat a ulovit starého jelena.

Vše začíná na jaře okolo března, kdy jelen shodí staré paroží – je to vyvoláno růstem nového. Zpočátku je parožní tkáň měkká, prokrvená, s citlivými nervovými vlákny, poté začíná postupně tvrdnout, mineralizovat. Okolo srpna pak jelen tzv. vytlouká a dochází ke kompletní mineralizaci a přeměnu v kost.

Co žere jelen lesní

Byliny a tráva reprezentují v příhodných měsících až 80 % jelení stravy. V noci se stádo odvažuje vyjít i na otevřenější prostranství a spásá na polích obilí nebo kukuřici. V zimě stoupá v denní porci potravy zastoupení keřů a dřevin: jeleni se živí ostružiníkem, břečťanem nebo okusováním kůry mladých stromků.Podle hlasových projevů jelena – troubení se říje nazývá hlučná, hlásná nebo naopak tichá.přítomnost zralého folikulu na vaječníku, vysoký děložní tonus, otevírání děložního krčku, přítomnost cervikálního hlenu (v době říje je hlen čirý, táhlý a lesklý), při zaschnutí hlenu vzniká kapradinovitá formace, otok vulvy, překrvení zevního pohlavního ústrojí

Sika paroží shazuje později než jelen lesní, obvykle v květnu nebo v červnu, a nové vytlouká v září.

Jak poznat paroží : Paroží jelenů je na základě periodicky se opakujícího narůstání, odumírání a shazování kostní tkáně z fyziologického hlediska jedinečným znakem ve světě zvířat. Jeho stavba a velikost se vyvíjela u jednotlivých druhů jelenovitých v průběhu evoluce v závislosti na jejich životním prostředí.

Kdy se shazuje paroží : V únoru až březnu jeleni shazují parohy. Nejdřív shodí jeden paroh a pak chodí křivě, což vypadá velmi komicky. Ale není se co divit, jelen má pak jednu stranu hlavy o hodně těžší. Paroží průměrného jelena váží kolem pěti kilogramů, ale ti mohutní nosí na hlavě klidně i deset kilogramů.

Jak dlouho trva říje jelena

Někdy takto putují i několik kilometrů. Říje obvykle začíná v první polovině září a trvá asi 4 týdny, podle říje laní. Laně se dostávají do říje už v druhém roce života a vyhledávají vhodné říjiště. Tam stádo laní ovládne dospělý jelen a snaží se celé stádo držet co nejvíc pohromadě.

Samice jelena se nazývá laň, mládě pak kolouch (řidčeji kolouš). Samcům přes léto narůstají parohy, laním (samicím) nikdy. Samci pak paroží na konci zimního období shazují, po skončení soubojů podzimní říje. S věkem samce se zvětšuje jeho hříva i velikost paroží.U řady krav se jeden až dva dny před porodem snižuje tělesná teplota o půl až o jeden stupeň Celsia. V průběhu 24 hodin před vlastním porodem se snižuje tonus ocasní svaloviny. Probíhají nepravidelné a nekoordinované děložní stahy o nízké intenzitě, jsou patrné také aktivní pohyby plodu.

Jak poznat klisnu v říji : Klisna má nejdelší říji ze všech hospodářských zvířat, a to 5-8 dní a průměrně se dostavuje za 21 dní. Říje patrná i na chování klisny – vyhledává jiné koně, na které se tlačí, často močí a blýská stydkými pysky s typickým nitkováním (vylučování hlenu).