Antwort Kdy jsou zralé ostružiny? Weitere Antworten – Kdy Zraji ostružiny
Plody dozrávají od června do října (dle výběru odrůdy). Sbíráme jen vybarvené plody i se zdužnatělým lůžkem. Nezralé plody nejde dobře odtrhnout z výhonu, nejsou chutné, jsou velmi kyselé.Nasbírejte si mladé listy ostružiníku v době před rozkvětem. Listy se suší při teplotách do 40 °C. Čaj z ostružiníku působí mírně močopudně, svíravě, používají se při průjmech a při problémech močového ústrojí. Koupele jsou prospěšné při ekzémech a špatně se hojících ranách.Jen v Česku je známo na 50 druhů. Rostou na krajích lesů, houštin a pasek, převážně ve vlhčích nevápnitých půdách. Kvetou od května do června, dozrávají převážně v druhé polovině léta. Plody – ostružiny – tvoří černá souplodí drobných peckovic.
Kdy Prorezat ostružiny : Na jaře stříháme ostružiník co nejdříve, avšak až tehdy, kdy už nehrozí příliš silné mrazy. Stříháme hlavně odplozené výhony, plody se totiž objevují na výhonech dvouletých. Díky tomu, že výhony, které neplodily, ponecháme, a ty ostatní odstřihneme, se dočkáme bohaté úrody každoročně.
Jak se starat o Ostružinu
Péče o rostliny: Ostružiny potřebují pravidelnou zálivku, zejména během suchých období. Mulčování okolo rostliny pomůže udržet půdu vlhkou a omezí růst plevelů. Ostružiny také mohou potřebovat podpůrné struktury, jako jsou obruče, aby udržely rostliny vzpřímené. Hnojení: Ostružiny prospívají pravidelnému hnojení.
Proč Nedozrají ostružiny : Nedozrávají vaše ostružiny rovnoměrně a některé zůstávají částečně červené a nepříjemně kyselé Může za to drobný roztočík. Ten z plodů vysává šťávu, a tak brání jejich dozrávání. Ostružiny rozhodně nejezte, ale odstřihněte i s lůžkem a celé spalte.
Stáleplodící maliny
Poprvé od začátku srpna, jejich sklizeň navazuje na sklizeň jednouplodících. Proto je vhodné mít na zahradě oba typy malin, sklízíme pak dlouho, od července až do listopadu. Po srpnové sklizni mají stáleplodící maliny pauzu až do konce října, kdy zase začnou bohatě plodit a plodí i v listopadu.
Čaj z maliníkového listí se začíná pít nejčastěji až ve třetím trimestru a to proto, že ve větším množství může vyvolat porod. V malém množství ho můžeme pít již od počátku těhotenství. Během prvního trimestru se doporučuje maximálně jeden šálek denně. V druhém trimestru můžete pít dva až tři šálky denně.
Kde najít ostružiny
Ostružiny mají tyto speciální vlastnosti
Keře ostružiníku se vyskytují na mýtinách, rumištích, svazích u cest a v řídkých lesích. Kvůli rozdílnému kvetení má ostružinový keř zralé i nezralé plody. I to, že keř kvete často až do prvního sněhu, je poměrně neobvyklé.Roste velmi rychle, roční přírůstek tvoří 0,5 – 1,2 m. Vyžaduje oporu, slunné stanoviště a propustnou půdu. Není náchylná na škůdce ani choroby, nevyžaduje tedy žádnou speciální péči.Vhodným hnojivem pro ostružiny je Cererit (hnojení je nutné vícekrát během sezóny opakovat), Biomin – maliny a ostružiny (dle návodu) či jiné vhodné k ovocným keřům. Případně k rostlině můžeme každým rokem přidat na jaře kompost. Obecně platí, že rostliny hnojíme především na jaře.
Řez ostružiníků provádíme po výsadbě v předjaří. Je vhodné výhony redukovat na 3 až 4 nejsilnější, které následně zkrátíme o jednu třetinu. Celý obrost můžete omladit jarním řezem na 3 až 5 oček.
Co léčí ostružiny : Pomáhají mírnit záněty, působí detoxikačně, chrání játra i štítnou žlázu. Pozitivně fungují i při léčbě nachlazení a v prevenci trombóz. V neposlední řadě urychlují hubnutí, nejen díky nízké energetické hodnotě 130 kJ/100 g, ale i díky schopnosti urychlit metabolismus.
Kdy jsou zralé maliny : Maliny a ostružiny dozrávají od července do září: záleží na tom, o jakou odrůdu se jedná. Dobu sběru poznáte jednoduše podle barvy plodů. U malin bývá ve většině případů narůžovělá, u ostružin černá. Maliny chutnají nejlépe v plné zralosti, sklízíme je tedy nejméně třikrát týdně, protože přezrálé padají na zem.
Kdy se stříhají maliny a ostružiny
Nejlépe na podzim, po opadání listí, odřízněte všechny dvouleté výhony úplně u země – jsou to ty, na kterých v létě byly plody. U těch maliníků, které zaplodily na podzim na jednoletých výhonech, odstřihněte pouze odplozené konce.
Příprava čaje z maliníku
Zalijte 2 čajové lžičky maliníku horkou vodou o teplotě 80-90°C, přikryjte a nechte 15 minut louhovat. Poté sceďte a vypijte. Doporučuje se pít 1-3x denně. Vždy pijte čerstvý nálev.Ačkoli se účinky kofeinu mohou projevit již po prvním šálku, nejčastěji jich bez jakýchkoli obtíží může vypít dospělý člověk až pět. Toto množství se však může výrazně lišit u nemocných osob, těhotných žen a dětí, které by obecně měly pít čaje méně, či dokonce žádný.
Jak daleko od sebe ostružiny : Ostružiníky sázíme stejně jako maliníky, tudíž cca 5cm níže než rostly ve školce. Vzdálenost mezi jednotlivými rostlinami by měla být kolem 0,5m. U plazivých odrůd až 2-3m. Pakliže jsme vysadili ostružiníky plazivé, je vhodné je pěstovat na drátěnce nebo na opoře, kde je vyvazujeme do široce vějířovitého tvaru.