Antwort Kdy jít na třetí dávku očkování? Weitere Antworten – Kdy se dává druhá dávka HEXY

Kdy jít na třetí dávku očkování?
Od ledna 2018 je změna ve schématu hexavakcíny, a to z 3+1 na 2+1. První dávka se aplikuje od 9. týdne věku, druhá za 2 měsíce po první, to je přibližne ve 4. měsíci a třetí, přeočkování, mezi 11.

Očkovací kalendář dětí v České republice
věk dítěte Očkování
21. – 25. měsíc (přeočkování) spalničky, příušnice, zarděnky
5. – 6. rok (přeočkování) záškrt, tetanus, dávivý kašel
10. – 11. rok (přeočkování – 5. dávka) přenosná dětská obrna, záškrt, tetanus, dávivý kašel

Pátá dávka je podána mezi pátým a šestým rokem života, šestá mezi desátým a jedenáctým rokem, následuje přeočkování mezi dvacátým pátým a dvacátým šestým rokem života. Poté se očkuje pravidelně s odstupem deseti až patnácti let. U jedinců nad šedesát let a u osob s oslabenou imunitou se přeočkovává po deseti letech.

Jaké je povinné očkování v ČR : Mezi povinná očkování patří:

Hexavakcína. Kombinovaná vakcína proti zarděnkám, spalničkám a příušnicím. Kombinovaná vakcína proti záškrtu, tetanu a dávivému kašli. Kombinovaná vakcína proti záškrtu, tetanu, dávivému kašli a dětské obrně

Co dát místo hexavakcíny

Existuje možnost očkovat místo vakcínou Hexacima ještě vakcínou Infanrix (proti tetanu, záškrtu a dávivému kašli). V takovém případě byste podala 3 dávky Infanrix + 3 dávky Imovax Polio + 3 dávky Engerix.

Kolik dávek má Hexavakcína : Hexavakcínou se od 1. 1. 2018 očkuje ve schématu 2+1: základní očkování se provede v době od započatého 9. týdne po narození dítěte dvěma dávkami hexavalentní očkovací látky v průběhu prvního roku života dítěte, podanými v intervalu dvou měsíců mezi dávkami, a třetí dávkou podanou mezi 11.

mimořádně závažné reakce se zhoršením celkového stavu po předchozím očkování danou vakcínou; anafylaktická (těžká alergická) reakce na kteroukoli složku vakcíny; akutní onemocnění; léčba tlumící funkci imunitního systému nebo těžká porucha imunity jsou kontraindikací pro podání živé vakcíny.

V době očkování nesmíte být akutně nemocní, 2–3 dny po aplikaci se nedoporučuje fyzická zátěž, návštěva sauny, solária ani větší konzumace alkoholických nápojů. Odstup od předchozího a dalšího očkování musí být minimálně dva týdny. V době očkování nesmíte brát antibiotika.

Jak zjistit datum očkování proti tetanu

Pokud je možné, že očkování proběhlo v doporučeném intervalu, ale není k dispozici písemný záznam a pacient si přesné datum nepamatuje, nabízíme odběr protilátek proti tetanu (zdravotní pojišťovny z této indikace vyšetření nehradí). Dle výsledku je zcela jasné, zda je nutné očkovat – v jakém termínu a kolika dávkami.Dle ustanovení § 29 odst. 1 písm. f) se přestupku dopustí ten, kdo nesplní povinnost stanovenou nebo uloženou k předcházení vzniku a šíření infekčních onemocnění. Za tento přestupek lze uložit fyzické osobě pokutu až do výše 10 000 Kč.Rozpětí očkování hexavakcínou v souladu s vyhláškou:

  • dávka od 9. týdne do 10. měsíce života.
  • dávka nejpozději do 12. měsíce života.
  • dávka mezi 11. a 13. měsícem života.


Infanrix hexa (záškrt, tetanus, černý kašel, hemofilové nákazy, hepatitida typu B, přenosná dětská obrna) – cca 1 700 Kč

Kolik dávek je Bexsero : Bexsero – první "univerzální" vakcína proti meningokokovým nákazám séroskupiny B

Vakcína Bexsero
Věk Počet dávek Interval posilující (booster) dávky
2-5 měsíců 3 12-23 měsíců
6-11 měsíců 2 12-23 měsíců*
12-23 měsíců 2 o 12-23 měsíců později

Proč se nesmí očkovat při nachlazení : MUDr. Hana Černá z dětského oddělení Pardubické nemocnice potvrzuje, že například rýma s celkovými příznaky, jako jsou bolest hlavy, malátnost či zvýšená teplota, je považována za akutní infekci, a očkování v takové situaci nedoporučuje.

Kdo se nemuze nechat očkovat

Je to například:

  • epilepsie v rodině,
  • syndrom náhlého úmrtí kojence v rodině,
  • nežádoucí reakce po očkování v rodině, která nesouvisí s poruchou imunity,
  • alergie na jiné látky než složky vakcíny,
  • intolerance laktózy,
  • alergie na antibiotika kromě neomycinu, kanamycinu a streptomycinu,


Patří mezi ně mírná bolest, otok, zarudnutí a/nebo infiltrát v místě vpichu a funkční nemohoucnost, výjimečně se zduřením mízních uzlin. V ojedinělých případech může dojít ke vzniku granulomu. Vývoj těchto reakcí je příznivý, neboť příznaky vwe většině případů vymizí během 1 až 2 dní.Vynechejte proto intenzivní pohybovou aktivitu, a i další činnosti omezte na minimum. Zejména druhý den po očkování, kdy můžete pociťovat zvýšenou únavu, celkovou slabost až malátnost, bolesti hlavy či další příznaky připomínající akutní infekční onemocnění.

Jak zjistit poslední očkování proti tetanu : Tetanus (protilátky IgG) Laboratorní test

Pamatujete si, kdy jste byli naposledy na očkování Tetanus je velmi vážné onemocnění a hlídat si ochranu proti němu je důležité. Díky tomuto testu můžete zjistit, jak jste na tom s protilátkami.