Antwort Kdy jít s dítětem na ORL? Weitere Antworten – Kdy jet s dítětem na ORL
Pokud má ale pacient dlouhodobě přetrvávající obtíže, například časté bolesti hlavy, dlouhodobý suchý kašel, přidávají se teploty, nebo když se objeví náhlá sluchová indispozice či ztráta sluchu, pak je dobré vyhledat ORL specialistu. Také závrativé stavy je dobré konzultovat s odborným lékařem.K návštěvě lékaře bychom se měli vydat, pokud kašel či rýma trvají déle než týden a pokud jsou spojené s teplotami nad 38 stupňů Celsia, případně silnějšími bolestmi hlavy či v krku.Otorinolaryngologie (ORL) neboli ušní, nosní a krční lékařství je lékařský obor, který se zabývá výzkumem, prevencí, diagnostikou a léčbou onemocnění nosu, vedlejších nosních dutin, uší, hltanu a hrtanu.
Kdy jít na pohotovost ORL : Pohotovostní služba ORL je určena pro pacienty s neodkladnými problémy a onemocněními v ORL oblasti, kteří jsou k vyšetření a léčbě indikováni a přivezeni RZP, jiným zdravotnickým zařízením nedisponujícím odborností ORL nebo jsou odesláni se žádankou na ORL na základě vyšetření na všeobecné pohotovosti (LSPP – Úrazová …
Jak probíhá vyšetření na ORL u dětí
Provádí se v audiometrické komoře. Do sluchátek dítěti pouští audiologická sestra tóny určité výšky a hlasitosti. Do záznamu vyšetření, audiogramu, sestra zaznamenává, jak dítě slyší vyšetřované tóny. Výsledek vyšetření vyhodnotí ORL lékař,” popisuje primář MUDr.
Jak poznat zánět ucha u dětí : Mezi typické příznaky akutního onemocnění patří:
- bodavá bolest ucha (zejména v leže), pulzující bolest.
- pocit zalehlých uší a vnitřního tlaku.
- hnisavý výtok z ucha.
- horečka.
- průjem a zvracení
- malé děti vytrvale pláčou a nemohou spát; dotýkají se pořád ucha, které je horké nebo i nateklé
Kdy jít k lékaři V případě, že se dítě dusí, není schopno se vůbec nakojit či napít, má silný kašel, bolest oušek, hnisavý zánět očiček či se přidá teplota. V případě, že rýma trvá déle než 7-10 dní a dojde při ní ke komplikacím – např. zánětu středního ucha, hlasivek, plic nebo průdušek.
Rozvine-li se bakteriální infekce, dochází ke změně hlenu – z čirého na hustý, žlutě až zeleně zbarvený. Dále může následovat zvýšení tělesné teploty. V takovém případě je dobré navštívit lékaře, který při potvrzení diagnózy bakteriální infekce zpravidla předepíše antibiotika.
Jak vypadá vyšetření na ORL
Vyšetření začíná pečlivou prohlídkou nosu, poté následuje vyšetření zrcátkem a dále se provádí důsledná kontrola nosního vchodu. Pokračuje se tím, že do nosního vchodu se zavede trychtýřovitý konec vyšetřovacího nástroje, tak že je možné prohlédnout dolní a střední část nosního průchodu.Na pohotovost se vypravte, jestliže je stav dítěte kritický (akutní záchvat, laryngitida, špatně dýchá, horečky přesahují 40 °C), stav dítěte přetrvává (několik dní vysoké horečky, opakovaně špatně dýchá), případně se horší.Ambulance pohotovosti slouží k prvotnímu ošetření základních akutních stavů, mezi které patří např. záněty dýchacích cest (angína, chřipky, zánět průdušek, zápal plic), drobné úrazy, bolesti pohybového aparátu (svalů, kloubů, zad); dále k vyšetření a vyloučení závažných poruch zdravotního stavu (např.
Některé možné příznaky ztráty sluchu u kojence nebo batolete
- Nereaguje na hlasité zvuky.
- Nezjišťuje nebo nepoznává, odkud zvuk přichází.
- Přestalo žvatlat a experimentovat s vydáváním zvuků.
- Stále žvatlá, ale není patrný pokrok ke srozumitelnější řeči.
- Nereaguje na hlasy, ani když ho někdo drží.
Jak poznat Zvetsene mandle u děti : Jak se projevuje zvětšená nosní mandle Zvětšení nosní mandle se projevuje ztíženým dýcháním nosem, děti dýchají ústy, často se objevuje chrápání, spánek je povrchní a dítě neklidné. Vyřazení dýchání cestou nosní dutiny vede k řadě nežádoucích změn sliznic v dutině nosní.
Co vytáhne zánět z ucha : Lokálně aplikujeme dekongescenčí nosní kapky, které usnadní zprůchodnění Eustachovy trubice a zmírní otok sliznic (např. Otrivin®, Nasivin®), v případě hustého hlenu podáváme také mukolytika (např. Mucosolvan®, Ambrobene®, ACC®). Při bolesti a horečce podáváme celkově analgetika a antipyretika (např.
Jak zacina zánět středního ucha
Akutní zánět středního ucha lze usuzovat na základě bolesti, zčervenání, zahřátí a napuchnutí okolní kůže či sliznice. Pokud nateče zvukovod, nemohou tekutiny a hlen odtékat a nakupí se ve středním uchu. Je-li tlak v uchu přílišný, může se vytvořit trhlinka na ušním bubínku a zánětlivá tekutina vytéká ven.
Častější výskyt nemoci z nachlazení u dětí je způsoben nezralou imunitou, návštěvou kolektivu (MŠ), nedostatečnými hygienickými opatřeními v předškolním věku (používání kapesníku, hygiena rukou), další příčinou opakované nemocnosti může být zvětšená nosní mandle, chudokrevnost či alergie.Po takové léčbě by správně mělo být ještě aspoň týden nebo i déle doma, protože je, mimo jiné, oslabené a příliš brzké zařazení do kolektivu ho vystavuje riziku, že hned něco dalšího chytne.
Jak se projevuje zánět dutin : Nejčastějším projevem zánětu dutin je bolest. Bývá obvykle tupá a vychází z oblasti horní čelisti, tváří nebo čela. Oblasti nad dutinami mohou být zvýšeně citlivé na poklep nebo i pouhý dotyk. Obtíže jsou nejvýraznější ráno, v průběhu dne se mohou postupně zlepšovat.