Antwort Kdy končí likvidace? Weitere Antworten – Kdy zaniká funkce likvidátora

Kdy končí likvidace?
Především funkce likvidátora zaniká spolu se zánikem společnosti samé, tedy pravomocným rozhodnutím soudu o výmazu subjektu z obchodního rejstříku.Ale obecně se dá konstatovat, že minimální doba likvidace je cca 5 měsíců ode dne zrušení společnosti na valné hromadě až po nabytí právní moci rozhodnutí soudu o výmazu z veřejného rejstříku a průměrná doba likvidace je cca jeden rok.Likvidace společnosti představuje právní postup vedoucí k ukončení podnikání obchodní korporace, tedy ke zrušení a zániku podniku v případech, kdy společnost není předlužená. Pokud je společnost předlužená (aktiva jsou nižší než pasiva) je nutné podat insolvenční návrh a zahájit insolvenční řízení.

Kdo rozhoduje o likvidaci : nedobrovolné likvidace rozhoduje o jmenování likvidátora rejstříkový soud, tedy krajský soud určený podle sídla společnosti.

Jak odstoupit z funkce likvidátora

S výjimkou specifických případů může likvidátor z funkce kdykoliv odstoupit. Na návrh osoby, která na tom osvědčí právní zájem, soud odvolá likvidátora, který řádně neplní své povinnosti, a jmenuje nového likvidátora. Jen soud může odvolat z funkce likvidátora, kterého do funkce jmenoval.

Co obnáší likvidace firmy : Likvidace společnosti probíhá zpravidla v těchto krocích:

  • zrušení společnosti (rozhodnutí společníků/soudu) a jmenování likvidátora;
  • vstup do likvidace;
  • zápis zrušení společnosti a likvidace do obchodního rejstříku;
  • vyhotovení mimořádné účetní závěrky a zahajovací rozvahy, podání daňových přiznání;

Cena likvidace s.r.o.

Existují specializované společnosti, které se věnují likvidaci s.r.o. Likvidaci doporučujeme provádět s asistencí advokáta. Cena za likvidaci s.r.o. se pohybuje od 5 tisíc do 25 tisíc korun, dle rozsahu prací (vypořádání majetku). Proces likvidace může trvat 2 a více měsíců.

Po konkurzu podnik nemusí nutně končit

Pakliže společnost projde likvidací, dojde také k ukončení činnosti společnosti a firma je vymazána z obchodního rejstříku. Oproti tomu po skončení konkurzu je možné ještě v činnosti firmy pokračovat a podnik neztrácí právní subjektivitu.

Jak probiha likvidace

Nejprve dochází ke zrušení společnosti, a to buď dobrovolným rozhodnutím společníků, nebo nařízením soudu. Společnost následně vstupuje do likvidace a až po skončení likvidace je společnost vymazána z obchodního rejstříku, přičemž dnem výmazu společnost (právně) zaniká.Celý proces likvidace začíná zpravidla svoláním valné hromady a rozhodnutím o zrušení společnosti a určení likvidátora, které musí být osvědčeno notářským zápisem. Následně je potřeba promítnout tyto změny do obchodního rejstříku, tedy podat návrh na zápis vstupu společnosti do likvidace a zápis osoby likvidátora.S výjimkou specifických případů může likvidátor z funkce kdykoliv odstoupit. Na návrh osoby, která na tom osvědčí právní zájem, soud odvolá likvidátora, který řádně neplní své povinnosti, a jmenuje nového likvidátora. Jen soud může odvolat z funkce likvidátora, kterého do funkce jmenoval.

1) Právní jednání – rozhodnutí o zrušení společnosti s likvidací Společnost může být podle § 241 odst. 1 ZOK zrušena dobrovolně na základě dohody společníků o zrušení společnosti. Taková dohoda společníků musí být vyhotovena ve formě veřejné listiny , tedy notářského zápisu.

Kdo platí likvidátora : Není-li likvidační majetek k úhradě odměny a hotových výdajů likvidátora, hradí odměnu a hotové výdaje podle § 8 a 9 likvidátorovi stát. Dostačuje-li likvidační majetek k úhradě odměny a hotových výdajů pouze částečně, hradí odměnu a hotové výdaje stát pouze v rozsahu, v jakém nebyly uhrazeny z majetku společnosti.

Co nesmím v insolvenci : Nesmíte např. zatajovat hodnotný majetek či příjmy, úmyslně poškozovat své věřitele, páchat trestné činy majetkové nebo hospodářské povahy apod. Pokud se obáváte, že tuto podmínku nesplňujete, nevzdávejte nic předem a nejdříve se s námi poraďte. Věříme, že i tak pro Vás najdeme řešení!

Co je lepší insolvence nebo exekuce

Pokud se již dlužník v platební neschopnosti nachází, bude s nejvyšší pravděpodobností vhodné řešit své dluhy právě insolvencí. V insolvenci nerostou dluhy o úroky, penále, smluvní pokuty a náklady advokátů a exekutorů, jako tomu tak je v exekuci. Proto je většinou insolvence oproti exekuci výhodnější.

Zahájení likvidace

Zároveň s tímto rozhodnutím je jmenován likvidátor. Toho jmenuje valná hromada společnosti nebo jednatelé. Pokud se nedomluví a nikoho nezvolí, ex offo ho následně jmenuje soud. Likvidátorem může být jak třetí strana, tak i společník či jednatel.Cena likvidace s.r.o.

Existují specializované společnosti, které se věnují likvidaci s.r.o. Likvidaci doporučujeme provádět s asistencí advokáta. Cena za likvidaci s.r.o. se pohybuje od 5 tisíc do 25 tisíc korun, dle rozsahu prací (vypořádání majetku). Proces likvidace může trvat 2 a více měsíců.

Kdy soud neschválí insolvenci : Zákon č. 182/2006 Sb., o úpadku a způsobech jeho řešení, ve ustanovení § 405 odst. 1 normuje, že insolvenční soud oddlužení neschválí, jestliže v průběhu insolvenčního řízení vyšly najevo skutečnosti, které by jinak odůvodňovaly odmítnutí nebo zamítnutí návrhu na povolení oddlužení.