Antwort Kdy koupat želvu? Weitere Antworten – Jakou teplotu má mít želva
Přes den by v nejteplejší části želvária mělo být od 35°C do 40°C a v chladnější části 25-28°C. Noční teplota v teráriu by se měla pohybovat okolo 22°C. osvětlení do terárií bychom neměli šetřit. UVB zářivky nebo žárovky do terária pro želvy nejsou zcela ideální, protože je UVB zářič účinný pouze do max.Toto období jí vydrží až do jarních měsíců, kdy přichází u hodně želv první útlumové období.To poznáme podle snížené aktivity želvy, sníženého příjmu potravy, některé želvy se zahrabou do substrátu a nevylézají ani na krmení.Běžně se želvy můžou přesunout ven když se noční teploty ustálí nad bodem mrazu (ideálně nad 0-5°C) a denní teploty se dostávají přes 10°C. Želvy si tak venku v těchto chladných měsících dokonale odpočinou a jsou připravené aktivovat až do podzimu. Toto jsou pouze orientační možnosti pro želvy s venkovním výběhem.
Jak probudit želvu ze zimního spánku : Jak probudit želvu ze zimního spánku
- Přírodní odzimování ve venkovních ubikacích:
- ihned vykoupat, dokáže ji spolehlivě zabít voda o teplotě 20°C!
- ihned umístit do vyhřátého terária v bytě!
- ihned umístit na sluníčko, a to ani v pokoji na podlaze za oknem!
- ihned umístit pod bodové výhřevné světlo!
Jaká teplota je smrtelná
subfebrilní – 37–38 °C; febrilní – nad 38 °C; hyperpyrexie – 40–41 °C; nad 42 °C většinou smrt.
Proč želva píská : Onemocnění plic
Projevování: Želva špatně dýchá – píská, má u nosu bublinky, nejí, je apatická. Proč: Průvan, velké rozdíly teplot, vzduchu a vody, celkově ošklivý zdravotní stav se sníženou odolností. Léčba: Zlepšení podmínek, stálá teplota vody i vzduchu, heřmánkové koupele, léky od veterináře.
Pro zimování želv je potřebná teplota 4 až 6°C, bedýnku umístíme ve sklepě, ale také třeba ve spodní zeleninové zásuvce v ledničce. Želvy spí většinou od konce října do konce března. Výjimkou jsou velmi mladé či nemocné želvy, které se zimovat zásadně nesmí.
Jakmile spadnou teploty pod 10 °C tak se želvy uchýlí k hibernaci. V místech, kde jsou zimy teplejší (např. kolem 23 °C) želvy během zimy nespí tak tvrdě a mohou se i několikrát za období probudit.
Co nesmi želvy
V želvím jídelníčku se nesmí vyskytovat citrusy, jelikož odvápňují organismus. Ani v přirozeném prostředí želváci nemají šanci natrefit na ovoce, pokud není zrovna období vegetace a přezrálé plody nehnijí na zemi. Vyvarujeme se i podávání pečiva, mléka, mléčných produktů a masa (výjimkou je želva uhlířská).Léčivé koupele želv
Připravíme koupel (nálev) o teplotě vody jako prostředí želvy ze, kterého ji vyndáváme tedy pokud je v teráriu tak 25 -30°C o hloubce po zobák. Želvu můžeme tak 10 – 20 minut koupat a o heřmánku je známo, že působí protizánětlivě a uklidňuje. Dávkování 1 polévková lžíce na 1l vody.Želva může klidně hibernovat 3-4 měsíce. Během té doby ji však navštěvujte a kontrolujte její váhu. Pokud příliš zhubla, je třeba hibernaci ukončit.
Při poklesu na 34 – 35 °C nastává ospalost, je patrná nechuť k pohybu, svaly se zdají tuhé. Pokles tělesné teploty pod 30°C má za následek ztrátu vědomí. Při teplotě těla nižší než 27 °C dochází k srdeční fibrilaci (míhání srdeční svaloviny) a posléze ke smrti."
Co nedělat při teplotě : nikdy se nesnažíme dosáhnout normální teploty, stačí snížit teplotu o 1-2 stupně nikdy nesprchujeme ani nedáváme zábaly při mramorované kůži nebo studených, promodralých končetinách. nikdy nedáváme pod dítě igelitovou folii. Abychom nepromáčeli postel, použijeme silnější osušku.
Jak Odčervit želvu : Dle naší statistiky má vnitřní parazity přes 80% želv, které k nám majitelé přinesou. Pokud je vyšetření pozitivní, pak želvičku odčervíme sondou přímo do žaludku. Přesnou dávku léčiva vypočítáme podle aktuální hmotnosti želvičky. Odčervení se provádí ve 14 denních intervalech.
Jak často pije želva
Pití suchozemských želv
Želva by měla mít přístup alespoň dva- až třikrát týdně k vodě v podobě koupání. Pokud častěji a déle v těchto okamžicích pije, je něco v nepořádku.
V přírodě se suchozemské želvy živí převážně rostlinnou potravou. Občas si pochutnají i na žížale, slimákovi nebo zdechlině. Doma předkládejte želvě co nejpestřejší výběr zeleniny a ovoce, trávu, listy, květy – nejvhodnější je pampeliška, jetel nebo vojtěška. Můžete občas zkusit i vařenou rýži, nejlépe neloupanou.Pití suchozemských želv
Želva by měla mít přístup alespoň dva- až třikrát týdně k vodě v podobě koupání. Pokud častěji a déle v těchto okamžicích pije, je něco v nepořádku.
Co mají rády želvy : vhodná je zejména: pampeliška (listy i květ), jitrocel, jetel, kopřivy, bodláky, ptačinec, žabinec, řebříček, hluchavky, luční byliny a trávy… jednoduše vše, co roste na každé zahrádce, v parku nebo louce. Přes léto pak jsou velice vhodné květy Ibišku, které želvy milují.