Antwort Kdy mohu podat ústavní stížnost? Weitere Antworten – Kdy lze podat Ústavní stížnost

Kdy mohu podat ústavní stížnost?
Podle ustanovení § 72 odst. 2 zákona č. 182/1993 Sb., o Ústavnímsoudu, ústavní stížnost lze podat ve lhůtě 60 dnů. Tato lhůta počíná dnem, kdy nabylo právní moci rozhodnutí o posledním prostředku, který zákon k ochraně práva poskytuje (§ 75 odst.Soudci Ústavního soudu jsou k zajištění své nezávislosti na moci výkonné vybaveni imunitou: soudce Ústavního soudu nelze trestně stíhat bez souhlasu Senátu a zadržet jej lze jen v případě, že byl dopaden při spáchání trestného činu, anebo bezprostředně poté.Ústavní stížnost může podat jak fyzická, tak i právnická osoba, jestliže tvrdí, že zásahem orgánu veřejné moci došlo k porušení jejího základního práva nebo svobody zaručované ústavním pořádkem.

Jak sepsat Ústavní stížnost : Co musí obsahovat ústavní stížnost Stěžovatel musí v ústavní stížnosti uvést, jaké základní právo bylo v jeho případě porušeno, který orgán veřejné moci a jakým rozhodnutím, resp. zásahem tak učinil, a v čem konkrétně ono porušení základního práva nebo svobody spočívalo.

Jak se podava Ústavní stížnost

Kde a jak službu řešit

Ústavní stížnost musí být vždy adresována Ústavnímu soudu. Advokát ji může doručit: do datové schránky Ústavního soudu z2tadw5, elektronicky e-mailem na adresu elektronické podatelny [email protected].

Jak dlouho trvá vyřízení ústavní stížnosti : Lhůty pro vyřízení žádosti

Na žádost učiněnou písemně poskytne Ústavní soud informaci do 15 dnů od přijetí podání. Lhůta může být ze závažných důvodů prodloužena, nejvíce však o 10 dní. Prodloužení lhůty musí být zdůvodněno.

Stížnost by měla být co nejkonkrétnější a měla by obsahovat všechna známá fakta. Důležité je přesné popsání místa a času, kdy došlo k události, která je příčinou stížnosti, uvedení případných svědků a dalších skutečností, které by co nejpřesněji popisovanou situaci konkretizovaly.

Oprávnění podat návrh na zrušení zákona nebo jeho jednotlivých ustanovení mají subjekty uvedené v ustanovení § 64 odst. l zákona č. 182/1993 Sb., tedy prezident republiky, skupina nejméně 41 poslanců, senát Ústavního soudu v souvislosti s rozhodováním o ústavní stížnosti a ve smyslu písm.

Jak podat stížnost

Stížnost sepište a podejte poštou, e-mailem, datovou schránkou nebo osobně na podatelnu toho úřadu (správního orgánu), který vede vaše řízení, nebo u kterého jste danou věc (například vydání osvědčení bez správního řízení) vyřizovali. Pokud ještě datovou schránku nemáte, můžete si ji jednoduše zřídit.K podání stížnosti je oprávněna jakákoliv fyzická či právnická osoba. Stížnost je možné podat a vyřizovat i prostřednictvím zástupce (může být fyzická i právnická osoba). Podání stížnosti nesmí být stěžovateli na újmu.V ústavní stížnosti lze navrhnout i zrušení ustanovení právního předpisu, avšak podle ustanovení § 74 zákona o Ústavním soudu jen v tom případě, že jeho uplatněním nastala skutečnost, která je předmětem ústavní stížnosti, a jen pokud stěžovatel tvrdí, že právní předpis nebo jeho ustanovení je v rozporu s ústavním …

Zápis by měl obsahovat datum a místo podání, jméno, příjmení a adresu stěžovatele, označení osoby nebo subjektu, proti kterému stížnost směřuje, předmět stížnosti a všechny ostatní skutečnosti, které by mohly mít význam při prošetřování stížnosti, podpis zaměstnance, který zápis vyhotovil, a podpis stěžovatele.

Jak se podává Ústavní stížnost : Kde a jak službu řešit

Ústavní stížnost musí být vždy adresována Ústavnímu soudu. Advokát ji může doručit: do datové schránky Ústavního soudu z2tadw5, elektronicky e-mailem na adresu elektronické podatelny [email protected].

Co je to Ústavní stížnost : Podle čl. 87 odst. 1 písm. d) Ústavy rozhoduje Ústavní soud o ústavní stížnosti proti pravomocnému rozhodnutí a jinému zásahu orgánu veřejné moci do ústavně zaručených základních práv a svobod.

Co řeší ustava

Ústava státu je základní zákon (nebo jejich soubor u ústavy polylegální) státu a nejvyšší právní norma jeho právního řádu. Ústava je právním výrazem existence státu a vytváří pravidla výkonu státní moci a zaručuje občanům základní lidská práva.

Stížnost sepište a podejte poštou, e-mailem, datovou schránkou nebo osobně na podatelnu toho úřadu (správního orgánu), který vede vaše řízení, nebo u kterého jste danou věc (například vydání osvědčení bez správního řízení) vyřizovali. Pokud ještě datovou schránku nemáte, můžete si ji jednoduše zřídit.Jak stížnost napsat Pro stížnost není nezbytné používat nějaký oficiální vzor, ale jisté náležitosti by chybět neměly. Stížnost by měla obsahovat datum, oslovení, předmět stížnosti, vlastní text stížnosti a podpis. Snažte se popsat situaci co nejpřesněji, ale není třeba zabíhat do velkých detailů.

Jaké problémy řeší ústavní právo : Ústavní právo se zaměřuje zejména na: Základy veřejné moci a její mocenské povahy (suverenita lidu, státotvornost politických stran, struktura a forma vlády, vymezení a omezení veřejné moci, způsob vytváření reprezentativních orgánů) Ústavní orgány moci (pojmenování institucí a struktury)