Antwort Kdy můžu tykat? Weitere Antworten – Kdy žena nabízí tykání
Základem, ze kterého vychází etiketa při nabídce tykání, je zásada, že tykání vždy nabízí osoba společensky významnější osobě společensky méně významné, tedy: žena muži. starší mladšímu. nadřízený podřízenému, bez ohledu na pohlaví a věk.Kdy je běžné tykání Podle etikety tykání vyjadřuje určitou míru důvěrnosti mezi lidmi, kteří se znají. Je tedy obvyklé například mezi přáteli, příbuznými, známými, studenty a dětmi. V současné době je už také poměrně běžné v pracovních kolektivech.Pravidla k nabídnutí tykání jsou jednoduchá. Většinou nabízí tykání starší mladšímu, nadřízený podřízenému nebo žena muži. „Tykání sice navrhuje společensky významnější osoba, ale s jednou výjimkou: tykání na pracovišti je jen v rukou šéfa, byť je mladší a muž,“ říká Ladislav Špaček.
Co je vykat a tykat : K vyjádření formálnosti, společenského odstupu či úcty, zejména při jednání s cizími, staršími či společensky významnějšími osobami se jako protiklad k tykání v češtině používá vykání (oslovování jednotlivého člověka v 2. osobě množného čísla, vy).
Kdo komu týká
Kdo komu nabízí tykání Základním pravidlem je, že tykání nabízí vždy společensky významnější osoba, tedy žena muži, nadřízený podřízenému, starší mladšímu. To ovšem v mnoha případech není zcela jednoznačné. Například přechod z tykání na vykání mezi mužem a ženou.
Kdo nabizi tykání muž nebo žena : Tykání versus vykání a muž a žena
Tykání navrhuje vždy žena. Na ženy je pohlíženo jako na společensky významnější osoby. Pozor ale, tady se věkový rozdíl nebere v potaz. Tedy i mladší žena navrhuje tykání staršímu muži.
Platí totéž, co pro podání ruky. Starší žena nabízí tykání mladší, starší muž nabízí tykání mladšímu muži. U stejného pohlaví opět společensky významnější nabízí tykání jako první. Společenský význam a vyšší věk se naštěstí – i když samozřejmě ne vždy – vyskytují obvykle paralelně.
Platí totéž, co pro podání ruky. Starší žena nabízí tykání mladší, starší muž nabízí tykání mladšímu muži. U stejného pohlaví opět společensky významnější nabízí tykání jako první.
Kdo komu navrhuje tykání
Obecně platí, že tykání navrhuje vždy žena muži, starší mladšímu. V pracovních vztazích může tykání ale navrhnout jen šéf, nikdo jiný. Pokud si vykáte, nabízí tykání žena muži, starší mladšímu, šéf podřízenému (v případě, že jste její nadřízený, pak v práci nabízíte tykání vy, ale v soukromí ona!).Jako první zdraví podřízený nadřízeného, společensky méně významná osoba osobu významnější, mladší osoba osobu starší, muž ženu. Při setkání dvou osob na stejné společenské úrovni, stejně starých a stejného pohlaví, zdraví první vždy ten „pohotovější“.V češtině se vykání vyvíjelo od 15. století. V mnoha jazycích, např. ve finštině, sice vykání existovalo, ale již se téměř neužívá.
V češtině je vykání k projevení úcty pozorováno od 15. století. Vlivem němčiny se v češtině částečně prosadilo i zdvořilostní onikání (třetí osoba množného čísla místo druhé osoby čísla jednotného) a onkání (zde je místo druhé osoby čísla jednotného užita třetí osoba jednotného čísla), na počátku 20.
Jak nabídnout tykání : “ Nabídku tykání od společensky významnější osoby nelze odmítnout,“ říká Ladislav Špaček. Je také možné použít gramatický nástroj, který vykání trochu otupí, což je spojení vykání s křestním jménem. „Nabídku tykání od společensky významnější osoby není možné odmítnout, byla by to velká neomalenost, až urážka.
Kdo nabízí tykání starší nebo nadřízený : Na druhou stranu tykání v zaměstnání (zejména mezi nadřízeným a podřízeným) může být někdy na škodu. Nadřízený by si měl ponechat jistý odstup. Kdo komu nabízí tykání Základním pravidlem je, že tykání nabízí vždy společensky významnější osoba, tedy žena muži, nadřízený podřízenému, starší mladšímu.
Kdy zdraví první žena
Při pozdravu si obvykle podáváme i ruku. Z hlediska etikety je situace trochu složitější při setkání osob opačného pohlaví. Pravidla totiž říkají, že zatímco muž jako první zdraví, žena jako první ruku podává.
Je-li nás víc, nezdraví všichni, ale jen ten, který je společensky nejvýše nebo nejstarší, a vždy zdraví jen muž, ženy nikoliv. Žena nebo dívka zdraví ale tehdy, jestliže ve skupině není muž a zdravena je starší žena.Historicky yykání vzniklo jako následek formy vlády pozdních římských císařů. Římským císařům se až do konce 3. století n. l. tykalo, protože latina oslovení množným číslem vůči jedné osobě ani neznala.
Kdy tykat a kdy vykat : Platí totéž, co pro podání ruky. Starší žena nabízí tykání mladší, starší muž nabízí tykání mladšímu muži. U stejného pohlaví opět společensky významnější nabízí tykání jako první. Společenský význam a vyšší věk se naštěstí – i když samozřejmě ne vždy – vyskytují obvykle paralelně.