Antwort Kdy mulčovat trávník? Weitere Antworten – Kdy se Mulčuje tráva

Kdy mulčovat trávník?
Kdy mám mulčovat trávník S mulčováním trávy můžete začít s jarní sezónou. Mulčovací sekačku pak můžete používat pravidelně až do podzimu. Při sečení by se měla tráva zkrátit asi o třetinu délky, za sucha méně a velmi vysoký trávník vždy sekejte postupně, na několikrát.Jednoduše jde o to, že trávu (nebo seno / slámu) rozprostřete na záhony v dostatečné vrstvě a necháte ji být. Na pohled to nevypadá tak krásně upraveně jako mulčovací kůra, takže milovníci anglických trávníků nad tím ohrnují nos, ale je to přírodní a zadarmo, takže ideální pro mě.Nastavte mulčovací sekačku tak, aby posekala trávník nanejvýš o 2 až 3 centimetry. Když trávník rychle roste, sekejte ho častěji, aby se na něm neusazovalo příliš mnoho odřezků.

Jak správně mulčovat : Mulčování znamená, že na upravenou půdu položíte vrstvu materiálu – nejčastěji posečené trávy, slámy nebo listí. Na podzim se hodí právě tráva nebo listí, které má šanci se rozložit. Kromě trávy můžete zvolit i volně rostoucí byliny – třeba kopřivu, která obsahuje dusík.

Kdy se nesmí sekat tráva

Sekačku, pilu nebo rozbrušovačku můžete používat od pondělí do pátku mezi 6. a 20. hodinu. V sobotu je potom možné sekat a řezat do 18 hodin.

Kdy sekání trávy bez koše : První sekání koncem dubna nebo začátkem května, respektive tehdy, kdy už má trávník alespoň decimetr výšky. Pažit pak zkracovat o třetinu výšky, a jestli jde o čerstvý trávník, tak raději nastoupit do práce s kosou, než sekačkou. Tím totiž zabráníte tomu, aby docházelo k vytrhávání mladých rostlinek i s kořínky.

Jako podklad pod mulčovací kůru (nebo i jiný mulč) se používají tkané a netkané textilie. Tkaná textilie může být z přírodních materiálů, jako je juta, nebo z umělých materiálů. Vyrábí se proplétáním jednotlivých vláken.

Tráva přestává růst, pokud nemá dostatek živin. Fleky na trávníku mohou být ale naopak způsobeny hnojením. Sypete-li trávník granulovaným hnojivem jen tak od ruky, může se vám jednoduše stát, že některá místa trávníku vysokou dávkou hnojiva popálíte. Dejte si na přihnojování pozor.

Co použít místo mulčovací kůry

Pro udržení vlhkosti lze kromě mulčovací kůry použít i posekanou trávu, slámu, listí nebo štěpku, např. drcené větve.Mulče se rozdělují na organické a anorganické.

Každá skupina má naprosto odlišné vlastnosti, které určují, kde a jakým způsobem je lze použít. Mezi organické mulče se řadí například kůra, štěpka, jemně posečená tráva, sláma apod. Anorganické mulče jsou kamenné – například drť, štěrk nebo oblázky.Sezónu sekání začněte s příchodem jara, v momentě, kdy tráva nabude dostatečné síly. Uvádí se, že první sekání trávníku by mělo být provedeno, když má tráva 3 až 4 centimetry. Pozdní říjen je pak ideální doba, kdy sekat trávník naposledy. Výšku zelených stébel je vhodné zkracovat ve chvíli, kdy jsou suchá.

Trávník by se neměl sekat, když je mokrý. Vlhká stébla trávy se pak nesekají čistě. Trávník je tak více namáhán. Dochází ke zhoršení sečení, protože posekaná tráva se shlukuje a nedaří se ji úplně dobře dostat do sběrného koše.

Kolik je potřeba mulčovací kůry : Je ideální pro půdokryvné pokrytí půdy na záhonech. Použití: Na nakypřený a urovnaný povrch půdy (zbavený vytrvalých plevelů) se nasype 3 – 10 cm vysoká vrstva kůrového mulče. Obecně se doporučuje každým rokem přisypat cca 1 – 2 cm nového mulče, nebo jej obnovit cca po 3 letech tzn.

Jak dlouho trva než zacne růst tráva : První stébla můžete očekávat po 7 dnech, to bude pravděpodobně jílek vytrvalý, nejpomalejší odrůda (lipnice luční) vyroste za 4 týdny. Někteří výrobci však osivo ošetřují látkami urychlujícími klíčení travního semene, taková lipnice pak vyraší již během 14 dnů.

Proč se má sekat tráva

Krátce sečený trávník ztrácí schopnost zadržovat vodu z mnoha důvodů. Řídký porost nezadrží sluneční paprsky. Ty tak dopadají přímo na půdu, kterou vysušují. Voda po holé zemi snadno steče pryč, místo aby se vsakovala.

Navrstvěte 10-15 cm kůry na záhon s položenou mulčovací textilií. První vrstvu aplikujte silnější, protože kůra po určité době seschne a zároveň také slehne a tlí. U stromků vrstvěte 15 cm, aby se kolem nich lépe udrželo vlhké prostředí.Mulčovací kůra okyseluje půdu, dáváme ji proto jen k rostlinám, které ji vyžadují, jako jsou rododendrony, azalky či vřesy. Není vhodná pro rostliny s mělce rostoucími kořeny, kdy horní vrstva půdy může trpět nedostatkem dusíku, což má za následek žloutnutí či skvrnitost listů.

Kam Nedavat mulčovací kůru : Hodí se i do svahů, aby se kůra nesesypávala, je lepší pod ně nedávat žadnou textílii. Rohože se časem úplně rozpadnou, jako mulčovací kůra a vytvoří "hlínu", takže se musí rostliny sadit hustěji, aby nevznikaly časem prázdná místa, kde by klíčil plevel.