Antwort Kdy musí být zajištěna možnost nouzového vypnutí kterékoliv části elektrické instalace? Weitere Antworten – Které vodiče musí odpojit zařízení nouzového vypnutí

Kdy musí být zajištěna možnost nouzového vypnutí kterékoliv části elektrické instalace?
U strojního zařízení hlavní vypínač vypíná pracovní vodiče. N vodič je vodičem pracovním, na rozdíl od PE vodiče, který je ochranným. N vodič se obvykle do strojního zařízení nepřivádí. Pokud ano, tak jej musíte hlavním vypínačem vypnout.proudové chrániče.

Proudový chránič nesmí být používán v sítích TN-C. Jestliže je proudový chránič používán v síti TN-C-S, nesmí být vodič PEN použit za chráničem na straně zátěže. Spojení ochranného vodiče s vodičem PEN musí být provedeno před chráničem, tj. na straně zdroje.Nouzové vypínaní

Tam, kde existuje nebezpečí úrazu elektrickým proudem, musí nouzové vypnutí způsobit odpojení všech živých vodičů kromě případů uvedených na začátku článku. Prostředky nouzového vypnutí musí působit, pokud možno přímo na příslušné vodiče přívodu.

Na co je ochranný vodič : Ochranný vodič (protective conductor) je vodič určený pro zajištění bezpečnosti, např. ochranu před úrazem elektrickým proudem. Mezi příklady ochranného vodiče patří vodič ochranného pospojování, vodič ochranného uzemnění a uzemňovací přívod, je-li použitý pro ochranu před úrazem elektrickým proudem.

Které části nemusí být připojený k ochrannému obvodů pracovního stroje

Části, které nemusí být připojeny k ochrannému obvodu

To se vztahuje na malé části, jako jsou šrouby, nýty a štítky, a na části uvnitř krytu bez ohledu na jejich velikost (např. elektromagnety stykačů nebo relé a mechanické části přístrojů).

Kdy musí být provedena doplňková ochrana proudovými chrániči : V síti AC musí být doplňková ochrana citlivými proudovými chrániči s 30mA (pro připomenutí je princip znázorněn na obrázku) provedena u: zásuvek, jejichž jmenovitý proud nepřekračuje 20A, které jsou užívány laiky a. mobilních zařízení určených pro venkovní použití, jejichž jmenovitý proud nepřesahuje 32A.

Kryty nebo přepážky musí být pevně zajištěny a mít dostatečnou stabilitu a trvanlivost, aby v daných podmínkách poskytovaly potřebnou ochranu. Jestliže je nutné kryty nebo přepážky odstranit, musí to být možné jen s použitím klíče nebo nástroje.

Vodiče PEN

Pro mechanickou pevnost nesmí být jeho průřez menší než 10 mm2 Cu nebo 16 mm2 Al. V normě je doplněna národní poznámka: „Při volbě průřezu vodiče hlavního pospojování je třeba zvážit, zda v případě poruchy některého vodiče PEN nenahrazuje hlavní pospojování jeho funkci.

Jak vzniká nulový vodič

Napětí fáze T má napětí později o dobu odpovídající fázovému posunu 240° než fáze R. a) do hvězdy Y spojujeme cívky do jednoho bodu, tzv. uzlu; proto napětí v tomto uzlu je v každém okamžiku nulové. Uzel se nazývá nulový bod a vodič z něho vyvedený je nulový vodič.Vnitřní místo připojení ochranného vodiče (vnitřní ochranná svorka) musí být umístěno v blízkosti hlavních (přívodních) svorek, a to buď přímo na hlavní neživé části (na kostře, neodnímatelné části apod.), nebo na izolační části nesoucí svorky (na svorkovnici).v blízkosti ovládacích prostředků hlavního vypínače musí být vhodně umístěn trvalý výstražný štítek (štítky) upozorňující na nebezpečí; v návodu na údržbu musí být uvedeno příslušné upozornění a musí platit jeden nebo více následujících požadavků: – vodiče jsou označeny barvou se zřetelem na doporučení uvedené v čl.

V tomto článku se uvádí, že ve střídavé síti musí být doplňková ochrana proudovými chrániči u zásuvek, jejichž jmenovitý proud nepřekračuje 20A, které jsou užívány laiky (osobami bez elektrotechnické kvalifikace) a jsou určeny pro všeobecné použití a u mobilních zařízení určených pro venkovní použití jejichž jmenovitý …

Kdy musí být dle ČSN 33 2000 4 41 ED 3 provedena doplňková ochrana proudovými chrániči ve střídavé šití s ochranným opatřením automatickým odpojením od zdroje : Doplňková ochrana: proudové chrániče (RCD)

3. Použití proudových chráničů (RCD), jejichž jmenovitý vybavovací reziduální proud nepřekračuje 30 mA, se v AC sítích považuje za doplňkovou ochranu v případě selhání opatření základní ochrany a/nebo ochrany při poruše nebo při neopatrnosti uživatelů.

Jaké napětí nesmí přesáhnout zdroj s jednoduchým oddělením pro ochranné opatření elektrickým oddělením : Podmínky: oddělení je omezeno na jeden spotřebič napájen ze zdroje alespoň s jednoduchým oddělením (oddělovací bezpečnostní transformátor), napětí do 500 V. živé části odděleného obvodu nesmí být spojeny s jiným obvodem ani se zemí

Co lze považovat za podmínku jedné poruchy

Za jednu poruchu se považuje, jestliže : přístupná část, která není nebezpečnou živou částí se nebezpečnou živou částí stane (např. v důsledku poruchy omezení ustáleného dotykového proudu nebo náboje), nebo přístupná vodivá část, která není za normálních podmínek živou, se stane nebezpečnou živou částí (např.

Průřez (průměr) vodičů dle proudu

Do 40°C Uložení vodičů v lištách nebo trubkách (A)
1,78 mm 2,5 mm2 18 A
2,26 mm 4 mm2 25 A
2,76 mm 6 mm2 32 A
3,57 mm 10 mm2 44 A

Průřez 1,5 mm2 je určen pro proudy až 16 A, tedy příkon 3680 W. Hodnoty maximálního proudu, případně příkonu musejí být uvedeny na každé vidlici a zásuvce. Při jejich překročení hrozí přehřátí prodlužovacího přívodu a požár.

Jaký proud teče nulovým vodičem : Jejich součet (jak se můžeme přesvědčit výpočtem nebo i na výše uvedeném obrázku) je v každém okamžiku rovný nule. V nulovém vodiči v takovém případě protéká nulový proud (jinými slovy – nulovým vodičem neprotéká žádný proud).