Antwort Kdy nemusím vypovídat? Weitere Antworten – Kdy nemusím vypovidat

Kdy nemusím vypovídat?
Dostavit se na předvolání jsou povinni všichni, tedy i osoby, jejichž výslech je zakázán, a osoby, které mají právo odepřít výpověď. Jedinou výjimku tvoří osoby požívající výsad a imunit podle zákona nebo mezinárodního práva.Právo nevypovídat nebo též právo odepřít výpověď umožňuje, podle článku 37 Listiny záklaních práv a svobod a § 100 trestního řádu, každému odepřít výpověď, jestliže by jí způsobil nebezpečí trestního stíhání sobě nebo osobě blízké. Právo odepřít výpověď se vztahuje na výpověď jako celek.V případě, že se bez omluvy nedostavíte na stanovený termín výslechu, hrozí vám předvedení policejním orgánem. Orgán, který vás k výslechu předvolal, vám rovněž může v případě nedostavení se uložit pořádkovou pokutu ve výši až 50.000 Kč.

Jak vypovidat u soudu : Postup je jednoduchý. Účastník řízení, který chce předvolat svědka, požádá soud o vydání soudního předvolání. Soud poté vyhotoví předvolání, které je doručeno dotyčnému svědkovi. Osoba, jíž bylo předvolání doručeno, má právní povinnost dostavit se k soudu v den a v čase stanoveném v předvolání.

Co hrozi za Krivou vypoved

Za takový trestný čin hrozí trest odnětí svobody od tří do osmi let.

Jaký je rozdíl mezi výslechem a podáním vysvětlení : Takže zatímco podání vysvětlení znamená, že se prověřuje, zda nemohlo dojít k trestnému činu, výslech naznačuje, že již bylo zahájeno trestní či přestupkové řízení. Policie pak předvolává přímo svědky události či obviněného. Výslech se řídí se trestněprávními předpisy a obecní policie v něm nijak činná nesmí být.

Na základě předvolání se musíte včas osobně dostavit na určené místo. Pokud se nemůžete ze závažných důvodů včas dostavit na určené místo, musíte se správnímu orgánu bezodkladně omluvit. V tomto případě musíte zároveň uvést závažné důvody, které vám brání v účasti při úkonu (např. návštěva lékaře).

Odmítnout podání vysvětlení můžete pouze ze zákonných důvodů, tj. například pokud by výpověď zapříčinila trestní stíhání vám či osobě blízké. Vysvětlení se používá v případě, že správní orgán má stále určité nejasnosti ohledně případu, a proto je třeba určité okolnosti dovysvětlit.

Co když odmítnu podat vysvětlení

Výslech osoby podávající vysvětlení

Zásadně platí, že se k podání vysvětlení musíte dostavit osobně. Pokud tak neučiníte a řádně se neomluvíte, může vás s k podání vysvětlení předvést policie, případně vám hrozí pokuta.je "svědek zásadně povinen vypovídat a právo odepřít výpověď může uplatnit jen potud, pokud je dán důvod spočívající ve způsobení nebezpečí trestního stíhání jemu nebo osobám vyjmenovaným", přičemž o důvodnosti odepření výpovědi "následně rozhodne příslušný vyslýchající orgán"; jestliže v posuzované věci předseda …§ 184Pomluva. (1) Kdo o jiném sdělí nepravdivý údaj, který je způsobilý značnou měrou ohrozit jeho vážnost u spoluobčanů, zejména poškodit jej v zaměstnání, narušit jeho rodinné vztahy nebo způsobit mu jinou vážnou újmu, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok.

Když už se k podání vysvětlení dostavíte, policejní orgán vám musí k vaší žádosti sdělit, zda jste předvoláni jako tzv. prověřovaná osoba (podezřelý) nebo jako svědek. Prověřovaná osoba má vždy právo výpověď odmítnout a policejní orgán to musí bez dalšího respektovat.

Co si nebrat k soudu : K soudu se dostavte s předvoláním a s průkazem totožnosti (občanským průkazem, cestovním pasem nebo řidičským průkazem).

Kdo vede výslech : Výslechy svědků provádí jednak policisté v rámci vyšetřování trestného činu, jednak jsou svědci vyslýcháni soudcem při jednání před soudem. Pro oběť trestného činu může být velmi náročné vybavovat si vzpomínky na okolnosti trestného činu a mluvit o tom s policisty nebo před soudem.

Co následuje po podání vysvětlení

Podání vysvětlení podle ust.

V souvislosti s podáním vysvětlení je možné, že po ukončení , či v průběhu podání vysvětlení , učiní policejní orgán úkon a rovnou podezřelou osobu obviní. Poznámka ČFTI: Již při podání vysvětlení doporučujeme využít služeb dobrého advokáta na trestní právo.

Základní skutková podstata trestného činu nebezpečného vyhrožování zní následovně: „Kdo jinému vyhrožuje usmrcením, těžkou újmou na zdraví nebo jinou těžkou újmou takovým způsobem, že to může vzbudit důvodnou obavu, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok nebo zákazem činnosti.Za tento přestupek lze uložit pokutu až do výše 10 000 Kč, v případě opakovaného přestupku pak až 15 000 Kč. V přestupkovém řízení vedeném pro hrubou urážku se můžete domáhat náhrady majetkové škody, nikoliv však nemajetkové újmy, která je pro tento typ přestupku typická.

Jak se chovat při podání vysvětlení : Při podávání vysvětlení jste povinni vypovídat pravdu a nic nezamlčovat (nejste-li podezřelým). Případnou sankcí je postih za přestupek křivého vysvětlení, za nějž vám hrozí rovněž pokuta až ve výši 50 000 korun.