Antwort Kdy ostříhat muškáty na jaře? Weitere Antworten – Jak Strihat muškáty na jaře
Technicky vzato zbavte přezimující muškáty všech nemocných, poškozených, nebo dokonce mrtvých listů i výhonků a pak je seřízněte na výšku 10 až 15 cm. Při tom ponechte pouze tři až čtyři nejsilnější výhonky a ty seřízněte na 3 až 4 očka. Rány po redukci kořenů nezapomeňte ošetřit dřevěným uhlím.Začátkem března rostliny přesadíme do čerstvého živného substrátu. Nádoba by neměla být o moc větší než ta minulá. Při té příležitosti zkontrolujeme kořeny a odstraníme odumřelé části. Nadzemní část zkrátíme na 3–5 kolének.Přes zimu potřebují teplotu mezi 6 až 10 °C. Umístit je můžete kdekoli, kde je chladno, ale nemrzne, a je zde i zároveň dostatek světla. V paneláku bývá ideálním stanovištěm prosvětlené místo poblíž okna na chodbě, přežijí i mezi skly oken v bytě. Rostlinám je potřeba seříznout letošní výhony.
Jak přezimovat muškáty bez hlíny : Výhony seřezáváme co nejhlouběji, tedy těsně nad kolénkem. Poté muškáty přemístíme k přezimování na suché, světlé, ale chladnější stanoviště. Řešením je skleník, zimní zahrada, světlá nevytápěná chodba, stanoviště mezi křídly špaletových oken. Muškáty musíme uchránit již před prvními mrazíky.
Kdy stříhat muškáty na jaře
Jak stříhat muškáty
Ke stříhání přistupujeme až v únoru, po konci zimy, kdy stonky zkracujeme na 3-4 očka, přičemž všechny suché a slabé části odstraníme úplně. U převislých druhů zkracujeme stonky na konci léta na polovinu. Následně necháme rostliny přezimovat a koncem února je zkrátíme ještě o další třetinu.
Jak množit muškáty na jaře : Na začátku února je vytáhneme, očistíme, a pokud mají pěkné vrcholky, přistoupíme k řízkování. Nejhezčí vrcholky ustřihneme a necháme zakořenit. Můžeme si tak namnožit muškáty, které se nám líbí nejvíc a vytvořit z nich nové sazeničky. Řízek by měl mít čtyři až pět listů, v konečné fázi pak dva až tři listy.
Zastřižené rostliny umístěte na světlo do chladnější místnosti. Tím je citlivě probudíte. Teprve po několika týdnech, až budou mrazy a přízemní mrazíky definitivně minulosti, je umístěte ven. Pokud budete muškáty umísťovat za okno, nebo na balkón, zvolte jižní stranu.
Pokud byly muškáty přezimované bez přístupu světla, výhonky jsou bílé barvy, vytažené nahoru. Není to tragédie, brzy se vzpamatují. Musíte je však seříznout o 1/3, odstranit všechny suché listy a suché a částečně zdřevnatělé výhony. Začátkem dubna je můžete umístit na světlejší místo a otužovat.
Kdy ulozit muškáty
Nejvhodnější chvílí pro uložení rostlinek do zimoviště je čas těsně před prvními mrazíky. Ale pokud to náhodou nestihnete, ještě není vše ztraceno. Muškáty by měly bez problému trochu toho mrazu vydržet, nečekejte však dlouho. Nezapomeňte ani na to, že už nějakou dobu před zazimováním je potřeba pilná příprava.S čím kombinovat muškáty
Zkuste použít kombinaci muškátů (Pelargonium), šalvěje (Salvia), cínie (Zinnia), železníky (Verbena) a begónie (Begonia) v barvách červená, oranžová, které symbolizují oheň a lásku. Jako doplňky použijte konvice na zalévání stejné barvy a jiné nádoby a květináče, svíčky, deky.Kolik zajistit sazenic
Máme-li mladé muškáty z řízků, musíme množství zvýšit na 8 až 12 ks, podle velikosti, jinak by byl truhlík „chudý“. Substrát dáme do 2/3 truhlíku a utužíme. Rozmístíme rostliny tak, aby si nekonkurovaly. Větší dozadu nebo do středu, menší a převislé na okraje.
HNOJÍK je jediné ekologické organické hnojivo, které kromě živin poskytne přírodní ochranu proti škůdcům a pomáhá bojovat rostlinám s onemocněními. Má neutrální PH a obsahuje Chitin, ze kterého muškáty budou čerpat další benefity a jejich pěstování bude tak jednodušší.
Kdy dělat řízky z muškátů : Řízkování pelargonií se vyplatí dělat na začátku února nebo na konci sezóny, tedy na přelomu srpna a září. Tyto řízky v příštím roce hezky pokvetou. Až odstraníte z rostliny všechno suché a nemocné, začněte tvarovat.
Kolik muškáty do truhlíku : Aby se muškáty dobře vyvíjely, potřebují ho dostatek. Do truhlíku o průměru 40 cm se vejdou dva muškáty, do truhlíku o průměru 60 cm tři a do truhlíku o průměru 1 m se vejde čtyři až pět rostlin. Do květináče o průměru 20-25 cm se pak vejde pouze jeden muškát.
Jak mít krásné muškáty
Rostliny potřebují dusík (N) pro svůj metabolismus a pro zelené barvivo chlorofyl. Pokud je dusíku dostatek, jsou muškáty svěže zelené a skvěle prospívají. Při nedostatku dusíku jsou listy bledě zelené a muškáty nerostou a nekvetou, jak by měly. Příliš mnoho dusíku způsobuje náchylnost rostlin k chorobám.
Je proto dobré pěstovat je s rostlinami, které je nejen zajímavě tvarově nebo barevně doplňují, ale které také k růstu a kvetení potřebují podobné podmínky. Jsou to například aksamitníky, krásnoočka, ostálky, dvouzubce, gerbery, dvoutvárky nebo libory (lantany).Muškáty jsou poměrně snadné na pěstování. Pro vysazení se doporučuje doba po polovině května, kdy už víme, že nepřijdou žádné mrazíky. Sazeničky muškátů můžeme zasadit na balkón, terasu, nebo do truhlíků za okno. Muškáty jsou pro balkónovou květinovou výzdobu jako stvořené, dosahují maximálního estetického efektu.
Kde Zaštipovat muškáty : Zaštipování je důležitý, aby byly muškáty pěkně košatý. Ten postup je docela dobře popsaný a vyfocený v tom odkazu od @Kacenka1987 . Jde o to vyštípnout stonek v místě, kde vyrůstá lupen a „nová větvička“ současně. Pokud to uděláš, tak se tam místo té vyštíplé větvičky objeví dvě = hustější porost.