Antwort Kdy použít poissonovo rozdělení? Weitere Antworten – Kdy se používá Hypergeometrické rozdělení

Kdy použít poissonovo rozdělení?
Hypergeometrické rozdělení hraje významnou roli při statistické kontrole jakosti v případech, kdy zkoumáme jakost malého počtu výrobku nebo když kontrola má ráz destrukční zkoušky (tj. výrobek je při zkoušce zničen).U Poissonova rozdělení je typické, že se podle něj řídí četnosti událostí, které ale jsou poměrně vzácné − mají tedy velmi malou pravděpodobnost výskytu (například se může jednat o počet krvácivých událostí u sledovaných osob za 100 osobo-roků aj.).Normální rozdělení pravděpodobnosti (normal probability distribution) je spojité rozdělení pravděpodobnosti, které popisuje celou řadu veličin, jejichž hodnoty se symetricky shlukují kolem střední hodnoty a vytvářejí tak charakteristický tvar hustoty pravděpodobnosti, která je známá také pod pojmem Gaussova křivka.

Co je diskrétní veličina : Diskrétní (nespojitá) náhodná veličina – taková, která může nabývat pouze jednotlivých hodnot (celých čísel) z konečného nebo nekonečného intervalu, tzn. může se měnit jen po skocích.

Kdy použít binomické rozdělení

Náhodná veličina X má binomické rozdělení Bi(n, p) právě tehdy, když je pravděpodobnostní funkce určena vztahem: , kde x = 0, 1, …, n; n je počet pokusů a p je pravděpodobnost úspěšnosti v každém pokusu.

Co je binomické rozdělení : Binomické rozdělení Bi (n,p) popisuje četnost výskytu náhodného jevu v n nezávislých pokusech, v nichž má jev stále stejnou známou pravěpodobnost p. Pro a malé pravděpodobnosti přechází binomické rozdělení v rozdělení Poissonovo.

Poissonovo rozdělení pravděpodobnosti popisuje náhodnou veličinu, která vyjadřuje počet výskytů jevů v určitém intervalu (času, délky, objemu), když jevy nastávají nezávisle na sobě. Pojmenováno je podle Siméona Denise Poissona. Například, občas nám přijde dopis (to je náš jev, událost).

Náhodná veličina X má binomické rozdělení Bi(n, p) právě tehdy, když je pravděpodobnostní funkce určena vztahem: , kde x = 0, 1, …, n; n je počet pokusů a p je pravděpodobnost úspěšnosti v každém pokusu.

Co znamená normální rozdělení

Normální rozdělení neboli Gaussovo rozdělení (podle Carla Friedricha Gausse) je jedno z nejdůležitějších rozdělení pravděpodobnosti spojité náhodné veličiny. (Slovo „normální“ zde není použito v nejběžnějším smyslu „obyčejné, běžné“, ale znamená „řídící se zákonem, předpisem nebo modelem“.)Normální rozdělení neboli Gaussovo rozdělení (podle Carla Friedricha Gausse) je jedno z nejdůležitějších rozdělení pravděpodobnosti spojité náhodné veličiny. (Slovo „normální“ zde není použito v nejběžnějším smyslu „obyčejné, běžné“, ale znamená „řídící se zákonem, předpisem nebo modelem“.)Náhodná veličina X má binomické rozdělení Bi(n, p) právě tehdy, když je pravděpodobnostní funkce určena vztahem: , kde x = 0, 1, …, n; n je počet pokusů a p je pravděpodobnost úspěšnosti v každém pokusu.

Podmíněná pravděpodobnost řeší situaci, kdy jsou dány jevy a a úkolem je zjistit pravděpodobnost jevu v případě, že nastane jev .

Co znamená 95% Kvantil : p = 0.95, pak 95%-ním kvantilem je číslo u0. 95, takové, že praděpo- dobnost toho, že náhodná veličina nebude větší než u0. 95 je 0.95, neboli 95%. Často se místo slovního spojení kvantily náhodné veličiny používá spojení kvantily roz- dělení náhodné veličiny.

Co vyjadruje Gaussova křivka : Gaussova křivka IQ – vyjadřuje rozložení hodnot IQ (inteligenčního kvocientu) v dané populaci. Většina obyvatel dle Gaussovy křivky (tj. přes 50 %) odpovídá hodnotám IQ mezi 90 a 110. Na obou stranách křivky pak úměrně klesá počet jedinců s hodnotami výrazně nižšími a na druhé straně výrazně vyššími.

Jaká je pravděpodobnost že při hodu dvěma kostkami padne součet 7 Pokud na 1 kostce padne liché číslo

Množina všech možných výsledků má 36 prvků, množina A ∩ B 3 prvky a množina B 18 prvků. Pravděpodobnost, že při hodu dvěma kostkami padne součet 7, pokud na 1. kostce padne liché číslo, je 1 6 .

Ale můžeme to řešit tak, že spočítáme opačnou pravděpodobnost, tedy jaká je pravděpodobnost, že nepadne žádná šestka Pravděpodobnost, že nepadne šestka v prvním hodu kostkou je 5/6.Užívá se k testování hypotéz o shodě středních hodnot dvou náhodných výběrů, se stejnými předpoklady jako v 1. – navíc musí být tyto výběry nezávislé. Jako příklad můžeme uvést např. test pro porovnání výnosnosti dvou různých druhů pšenice, porovnání účinnosti dvou diet apod.

Co je 9 decil : Devátý decil je hodnota, nad kterou leží 10% nejvyšších hodnot sledovaného znaku. Průměr je počítán jako vážený (případně nevážený) aritmetický průměr sledovaného znaku.