Antwort Kdy Predpestovat cukety? Weitere Antworten – Jak Predpestovat cuketu

Kdy Predpestovat cukety?
Aby se půda dostatečně prohřála, můžeme ji 1- 3 týdny před výsevem přikrýt černou fólií. Cukety se sázejí do pohnojené půdy do dolíků vzdálených od sebe minimálně 80 cm, přičemž do každého důlku zasejeme 2 – 3 semínka. Pro hnojení jsou vhodná organická hnojiva a nebo rostlinné výluhy bohaté na draslík.Ven na záhon vysaďte sazeničky v půlce května nebo v době, kdy už nehrozí přízemní mrazíky. Vysévat semena cuket lze také rovnou na záhon, ale nejdříve začátkem května, aby rostlinky neponičil mráz.Zaštipování cuket je třeba provádět v případě, že nemáte pro pěstování dostatek prostoru a stonky obtáčíte kolem tyček nebo laťkové mříže (a tedy upřednostňujete směr pěstování cuket na vysoko). Vrcholové výhonky se přitom zaštipují v momentě, kdy cukety začnou oporu přerůstat.

Jak pěstovat cuketu ze semínek : Semena lze ven vysévat nejlépe počátkem května, do řádků ve vzdálenostech 50-100 cm jednotlivě, nebo do hrůbků po třech, přičemž po vyklíčení se ponechává dále růst pouze nejsilnější rostlina. Když semínka před výsevem namočíte, vyklíčí dřív. Sazenice je možné předem předpěstovat za oknem, ve skleníku či pařeništi.

Jak zazimovat cuketu

Plody nechte na rostlině do té doby, než přestanou růst. Musí mít tvrdou slupku a na poklep znít dutě. Pak cukety opatrně odlomte, nechte zaschnout jizvu po stopce a uložte je do přepravky ve sklepě tak, aby nebyly ve vlhku. Tam vám vydrží až do února dalšího roku.

Kdy sázet cuketu ze semínek : Doba výsadby na záhon

Vzešlé sazenice či semena vysaďte na záhon až v druhé polovině května a před výsadbou je můžete postupně otužovat snížením teploty nebo přenášením ven. Cuketám a dýním se bude dařit na teplém a chráněném stanovišti, kde půdu obohatíte kompostem.

Cukety nesnáší pokles teploty pod nulu (ale v tak chladném počasí se je ani nedoporučuje pěstovat). Cukety by se neměly nechávat přerůstat. Ačkoliv i přerostlé plody najdou nějaké to využití v kuchyni, tak na rostlině zpomalují nasazování dalších a ty zasychají. Ideální jsou plody o velikosti 20-25 cm.

Vyšší vlhkost a zahnívání cuket

Cukety nemají rády příliš vysokou vzdušnou vlhkost, proto se také pěstují na záhonu, a ne ve skleníku. Často se totiž stává, že zbytek samičího květu, který na malé cuketě zůstává, začne při nadměrné vlhkosti hnít, a hniloba se pak snadno přesune i na plod.

Co nesnáší cuketa

I cukety a dýně se nesnášejí s rajčaty, ovšem stejně jako je tomu v případě okurek, nevadí jim kořenová zelenina (mrkev, petržel, …). A ta je i jejich vhodnou předplodinou. A pozor, petržel se nesnáší s rajčaty. Mrkev je velice snášenlivá zelenina.Jedná se o poměrně odolné rostliny, takže je možné buď semena předpěstovat nebo je sázet přibližně v polovině května přímo na venkovní záhon. S předpěstováním semen můžete začít už v březnu či dubnu. Klíčení trvá zpravidla 1–2 týdny. Rostliny přesazujeme na slunné stanoviště až v druhé polovině května, resp.Zamrazte ji, zavařte jako zelí nebo jako cuketovou směs pod maso či na topinky. Vyzkoušejte i méně tradiční výrobky z cuket jako jsou cuketové slanečky, utopence, pikantní hořčice nebo cuketové chutney i orientální cuketa.

Pravidla pro správné skladování cuket

Uchovávejte je na chladném a větraném místě. Ideální je suchý sklep, ale i v dolní části lednice vydrží cukety několik týdnů.

Jaké druhy zeleniny nesmíte nikdy sázet vedle sebe : Co nepěstovat vedle sebe – konkrétní příklady

  • červená řepa, salát X špenát.
  • zelí X jahody.
  • kapusta kadavá X růžičková kapusta.
  • okurky X rajčata, zelí, květák, růžičková kapusta, brokolice.
  • fazole X fenykl.
  • šalotka X hrách, fazole.

Jak se starat o cukety : Cukety vytváří poměrně mohutné keříky s velkým množstvím rozložitých listů, takže kolem sebe potřebují dostatek místa. Sázejte je aspoň metr od sebe a sazeničky podložte netkanou fólií nebo slámou; stonky jsou totiž těžké a sklání se na zem, takže se stává, že plody leží na mokré hlíně a uhnívají.

Co se stane když sním horkou cuketu

Naštěstí nás hořká chuť varuje včas. Cuketa je lahodná typicky letní zelenina, která je velmi oblíbená a variabilní. Přesto u doma pěstovaných plodů může dojít ke vzniku toxinu kukurbitacinu, který způsobuje nebezpečnou otravu provázenou průjmy a zvracením. V extrémních případech může vést až ke smrti.

Čím to, že se pěstování nedaří Důvod může být docela prostý. Protože cuketa vytváří mnoho listové a plodové hmoty, potřebuje hodně vláhy, tepla a živin. Nejčastější problém proto je, že nám některá ze složek chybí.Co zasadit vedle cukety: Kořenová zelenina (mrkev, petržel) Kukuřice

  1. Kořenová zelenina (mrkev, petržel)
  2. Kukuřice.

Jak zpracovat cukety na zimu : Jestli si chcete cuketu uskladnit v mrazáku, můžete ji nastrouhat na hrubém struhadle, nebo nakrájet na kostičky. Ale pozor, musíte jí oloupat slupku a z přerostlých kousků vydlabat semínka. U kostiček je nutnost, abyste je naskládali na pečící papír a v tomto stádiu nechali zamrazit.