Antwort Kdy provádíme resuscitaci? Weitere Antworten – Kdy se provádí resuscitace

Kdy provádíme resuscitaci?
Kardiopulmonální resuscitace se zpravidla provádí při zjištění známek zástavy oběhu – postižený je v bezvědomí a nedýchá normálně. Nedýchá-li postižený normálně, může vykazovat známky hypoxie (nedostatku kyslíku v organismu): rty, ušní boltce, špička nosu a nehtová lůžka jsou namodralé, kůže je voskově bledá.Stlačujte hrudník s frekvencí 100 až 120 stlačení za minutu do hloubky 5 až 6 cm. Provádění resuscitace je fyzicky náročné, pokud jsou k dispozici další osoby, můžete se po dvou minutých vystřídat. Ve stlačování hrudníku pokračujte, dokud nepřijede záchranka nebo postižený nezačne reagovat.Rozhodnutí neresuscitovat vydávají lékaři v případech těžce nemocných pacientů, kdy by resuscitace vedla pouze k prodloužení jejich kritického stavu či vedla k významnému zhoršení stavu pacienta a de facto tak prodlužovala jeho utrpení.

Kdy podat adrenalin u KPR : Základním lékem je adrenalin, který se dá, pokud není k dispozici žilní vstup, podat intraoseálně (viz dále). Základní dávka u dospělých je 1 mg naředěný vodou na injekce do objemu 10 ml spláchnutý dalšími 20 ml. Podává se při asystolii co nejdříve po zjednání přístupu do cévního řečiště, při fibrilaci komor po 3.

Kdy ukončujeme resuscitaci

Resuscitaci ukončujeme v případě, že: ji od nás převezme posádka ZZS – čekám na pokyn záchranářů, nepřerušujeme ji hned po jejich příjezdu na místo, ale až jsme vyzváni. situace se stane pro zachránce nebezpečnou. postižený se začne probouzet, hýbat se, otevírat oči.

Kdy je mozne ukoncit KPR : Pokud nejsou jisté známky smrti, trvalá astystolie, nereagující na kombinaci atropin + adrenalin, popř.na transtorakální nebo jícnovou kardiostimulaci, končí se KPR nejčastěji v průběhu transportu nebo na urgentním příjmu. V budoucnosti budou častější případy odmítnutí KPR jako prospektivní rozhodnutí pro dobu budoucí.

Gasping je indikací k okamžitému zahájení zevní masáže srdeční. Pokud postižený i po zprůchodnění dýchacích cest nemá normální dýchání, nejprve přistoupíme k aktivaci záchranné služby. Voláme 155 nebo odběhneme k pevnému telefonu. Dále musíme co nejdříve zahájit zevní masáž srdeční.

Zlom v poskytování první pomoci nastal ke konci 19. století, kdy v roce 1892 byla poprvé úspěšně provedena první nepřímá srdeční masáž a roku 1901 srdeční masáž přímá (Mílek, 1929). Oficiálně první objev účinnosti zevní masáže srdce pro umělý krevní oběh se datuje do roku 1960.

Kdy Podavame adrenalin

Adrenalin podáváme á 3–5 minut pravidelně až do ukončení KPR. Jde o endogenní katecholamin s alfa i beta efektem a při KPR je rozhodující jeho alfa efekt → vazokonstrikce všude vyjma koronárního a mozkového řečiště. Jeho inotropní efekt je při KPR vedlejší → intrakardiální podávání adrenalinu nemá již své opodstatnění.Jako resuscitační čas označujeme dobu, po kterou jsou dané orgány schopné bez trvalého poškození vydržet bez dodávky kyslíku. Záleží na úrovni metabolismu, teplotě a ostatních faktorech vnějšího i vnitřního prostředí. Pro mozek se tento čas pohybuje při normální teplotě v rozmezí 4–6 minut.Pokud postižený nedýchá, je nutno zahájit resuscitaci po vyproštění. Optimální je vyproštění ve více lidech. Jeden drží hlavu, další vyprošťují tělo. Používá se Rautekův manévr: Zachránce podvlékne svoje paže podpažím zachraňovaného a uchopí ho za nezraněné předloktí.

Umělé vdechy hrají při resuscitaci dětí o něco větší roli než u dospělých. Jak jsme již zmínili, u dětí jsou dechové obtíže častější než srdeční, proto se na umělé dýchání klade větší důraz. Avšak nejde jen o to se „pořádně nadechnout“, naopak – příliš velký objem vdechu je chybou.

Kolik stlačení za minutu : Přiložte ruce hranou dlaně na střed hrudníku postiženého, prsty můžete proplést. Ruce propněte v loktech a celou vahou těla začněte hruď stlačovat zhruba 5 cm hluboko. Měli byste provést 100–120 stlačení za minutu, 2× za vteřinu.

Kdy se vyskytuje Gasping : Gasping je příznak, který se objevuje při vystavení mozku anoxii a který je univerzální pro savce; je popisován u všech savců během komorové fibrilace (VF), ale také např. u syndromu náhlého úmrtí kojenců.

V jaké frekvenci se provádí srdeční masáž

Uvolnění hrudníku je důležité, aby se srdce znovu mohlo dostatečně naplnit krví. Opakuj stlačování hrudníku frekvencí 100–120 za minutu.

Američtí lékaři přišli na to, že píseň Stayin´ Alive (Zůstat naživu) skupiny Bee Gees z roku 1977 může pomoci lidem, kteří provádějí masáž srdce jako součást první pomoci při srdeční zástavě. Zdravotníci doporučují, aby byla masáž prováděna v rytmu 100 stlačení hrudníku za minutu při současném dýchání z úst do úst.Jeho biologickou úlohou je příprava organizmu na stresové situace − boj, útěk. Zvyšuje dodávky kyslíku a glukózy do mozku a svalů a také potlačuje některé méně naléhavé procesy.

Kdy provádět masáž srdce : Resuscitaci je nutné zahájit do pěti minut po zástavě srdce. Každou minutu bez kyslíku, který srdcem pumpovaná krev rozvádí po těle, odumírá pětina funkcí mozku. Ročně by bez srdeční masáže nepřežilo asi 5000 Čechů.