Antwort Kdy psát tečku? Weitere Antworten – Kdy se píše tečka

Kdy psát tečku?
Je notoricky známo, že tečka označuje konec věty nebo souvětí a že ji klademe za zkratky a řadové číslovky: dr., 15. (patnáctý) ročník, III. (třetí) kapitola.Mezera se za tečkou nepíše, pokud se používá při psaní časových údajů jako oddělovač mezi hodinami a minutami (8.30) – podle pravidel českého pravopisu. Podle normy ČSN 01 6910 lze použít jako oddělovač také dvojtečku (8:30). Mezera za tečkou se nepíše u e-mailových a webových adres (www.tul.cz).Psaní teček po číslicích se řídí následujícími pravidly: Za číslicemi, které označují číslovku základní, se tečka nepíše, např. 25 ran, 365 dní, formát A4, oddíl Ia), poštovní přihrádka 25, Alšova 2a, V Zátiší 15, Praha 10 –⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Zahradní Město. Za číslicemi, které označují číslovku řadovou, píšeme tečku, např.

Jak napsat po 15 hodině : Hodiny, minuty a sekundy se podle ČSN 01 6910 oddělují dvojtečkou, za níž se nedělá mezera: 03:25, 10:30:15, dostavte se v 7:15 h. V Pravidlech českého pravopisu se mezi hodinami a minutami uvádí tečka: 7.30. Lze tedy připustit psaní 12:30 i 12.30.

Kde se píšou tečky

Tečka (.) označuje ukončení věty jednoduché, složené nebo souvětí, pokud mají funkci oznamovací, někdy také rozkazovací a přací. Na konci věty se píše tečka, i když věta končí e‑mailovou nebo jinou elektronickou adresou (např. odkazem na webové stránky).

Jak se píšou tečky : Doporučujeme zacházet se třemi tečkami jako s jakýmkoli jiným interpunkčním znaménkem: Tři tečky před slovem oddělovat mezerou, protože i po ostatních interpunkčních znaménkách následuje mezera, tři tečky následující za slovem připojovat bez mezery (např. … slovesa nedokonavá, která vyjadřují…).

Tři tečky (…) –⁠⁠⁠⁠ též „výpustka“ či „trojtečka“ (jedná se totiž o jeden znak, nikoli tři samostatné tečky) –⁠⁠⁠⁠ obecně označují vynechání určité části textu, přerývanou nebo nedokončenou řeč. Za třemi tečkami často následují další interpunkční znaménka, která se za tři tečky připojují bez mezery (např.

Předložky a spojky

Jednohláskové neslabičné předložky k, s, v, z, slabičné o, u, spojky i, a – nesmějí být nikdy na konci řádku, a to jak v psaném textu ručně, tak i na počítači.

Jak napsat od 17 hodin

Desetinná část se odděluje desetinnou čárkou: nejlepší závodník doběhl v čase 2:05:27,15 (čteme: v čase 2 hodiny 5 minut 27 sekund 15 setin sekundy). Časová rozmezí píšeme s pomlčkou bez mezer: 10–⁠13 hod., oběd 12.00–⁠12.45, návštěvní hodiny: květen–⁠září 9–⁠17 h, říjen–⁠duben 9–⁠16 h (viz Pomlčka).Násobné číslovky píšeme dohromady, např. 20krát (dvacetkrát). Stejně tak se píše dohromady 20letý, 16bitový, 14denní atd.Mezi dvojími uvozovkami, které následují bezprostředně za sebou, se píše mezera. Je-li v uvozovkách celá věta, píše se tečka, čárka, vykřičník nebo otazník na konci této věty před druhým uvozovacím znaménkem.

pro odrážky stejné úrovně si autor musí najít jeden styl a ten dodržovat v celé práci, text za odrážkou začíná většinou malým písmenem – je pokračováním věty za dvojtečkou a končí středníkem nebo čárkou, text za poslední odrážkou vždy končí tečkou.

Co znamenaji 3 tečky za vetou : Tři tečky (…) –⁠⁠⁠⁠ též „výpustka“ či „trojtečka“ (jedná se totiž o jeden znak, nikoli tři samostatné tečky) –⁠⁠⁠⁠ obecně označují vynechání určité části textu, přerývanou nebo nedokončenou řeč.

Co znamenaji 2 tečky za vetou : Trojtečka se často používá na konci věty nebo v místě odmlčení pro vyznačení aposiopese, nedokončené myšlenky; v takovém významu se neodděluje od předchozího textu mezerou (např. „Jestli si to nepřečteš, tak…“). Mezera se píše při použití v neúplných výčtech (např. „jedna, dva, tři, …, pět, …

Co se nesmí psát na konci řádku

Předložky a spojky

Jednohláskové neslabičné předložky k, s, v, z, slabičné o, u, spojky i, a – nesmějí být nikdy na konci řádku, a to jak v psaném textu ručně, tak i na počítači. Tomuto jde zamezit tzv. pevnou mezerou napsanou místo klasické mezery pomocí kláves Ctrl + Shift + mezerník.

u, k, o, s, v, z, a, i se nikdy nenechávají na konci řádku samostatně. Nejčastějším řešením je oddělení předložky na nový řádek pomocí enteru – a to je chyba! Pro pevné spojení předložky s následujícím slovem (pro společné zalomení řádku) se používá tzv. pevná mezera, kterou napíšete pomocí klávesové zkratky Alt+0160.Desetinná část se odděluje desetinnou čárkou: nejlepší závodník doběhl v čase 2:05:27,15 (čteme: v čase 2 hodiny 5 minut 27 sekund 15 setin sekundy). Časová rozmezí píšeme s pomlčkou bez mezer: 10–⁠13 hod., oběd 12.00–⁠12.45, návštěvní hodiny: květen–⁠září 9–⁠17 h, říjen–⁠duben 9–⁠16 h (viz Pomlčka).

Jak se píše 15 denní : Právě v psaní základních číslovek dělá chybu mnoho lidí. Chyba přitom spočívá v použití číslice a přidání koncovky. Špatně je i tvar s pomlčkou a přidáním koncovky, např. 25ti, 15-ti atd.