Antwort Kdy sadit Fazolove lusky? Weitere Antworten – Kdy zasadit fazole

Kdy sadit Fazolove lusky?
S výsevem fazolí není třeba spěchat, protože jsou poměrně náročné na teplo – důležité je chránit mladé rostliny před jarními mrazíky. S výsevem proto můžete začít koncem dubna a sázet až do poloviny května. Okolní teplota by neměla klesnout pod 10 °C.Podlouhlá oválná semínka prstem zatlačíme 2 až 3 cm hluboko do předem zkypřené zahradní zeminy. Vyséváme buď v odstupech 10 cm do řádků vzdálených od sebe asi 40 cm, anebo tzv. do hnízd po pěti rostlinách, která jsou od sebe asi 50 cm.Luštěniny nejprve nechte přes noc nebo celý den máčet ve vodě, poté je slijte, propláchněte a vložte do PET lahve (případně klíčící nádoby). Luštěniny takto ponechte při pokojové teplotě zhruba 2-3 dny, dokud nevyrostou klíčky, u každého druhu to trvá jinak dlouho.

Jak pěstovat fazolové lusky : Keříčkové fazole vysévejte do hnízd po tři až pět semen na vzdálenost 25 až 30 cm do hloubky 4 až 7 cm. Tyčkové fazole vysévejte 6 až 8 cm hluboko, po 6 až 8 semenech na vzdálenost 60 až 80 cm, případně výsev přizpůsobte připravené konstrukci. Vzcházení fazole urychlíte, když semena den před výsevem namočíte do vody.

Jak hluboko sázet fazole

Keříčkové fazole vyséváme po 3-4 semenech do sponu 34×34 centimetrů. Pnoucí druhy pak vysazujeme po 3-6 fazolích přibližně 80 centimetrů daleko. K výsevu vybíráme vždy pouze nepoškozená semena. Ta umístíme do země do hloubky 4-6 centimetrů.

Kdy začít dělat sazenice : Pokud nehrozí silnější mrazy, můžete začít s výsevem klidně už v únoru. O to dříve pak můžete zeleninu sklízet. Pařeniště však prodlouží i dobu sklizně na konci sezóny ‒ ještě v zimě v něm můžete pěstovat některé druhy salátů. Teplota v pařeništi je vyšší než v zahradě, což pro rostliny vytváří skvělé podmínky.

Opora by měla být aspoň 2 metry vysoká. Vyséváme do hloubky 5 cm po jednom semeni ve vzdálenosti cca 10 cm od sebe.

V hrnci přiveďte k varu silněji osolenou vodu. Vložte fazolky a povařte asi 3 až 5 minut (měly by být hezky na skus). Ihned sceďte a zchladťe ve studené vodě.

Co klíčí nejrychleji

Z obilovin nejrychleji klíčí žito, ostatní – pšenice, ječmen a oves potřebují přibližně den navíc. Při klíčení štěpí škroby na cukry a může vás překvapit, jak zesládnou. Skvěle tak dochutí živé obilné kaše nebo granolu.Optimální teplota by měla být kolem 22 °C, nižší či vyšší teploty nevadí, neměly by ale klesnout pod 15 °C. Půda pro pěstování by měla být lehčí až středně těžká, mírně vlhká s neutrální reakcí 6–7 pH. Nejlépe se fazolím bude dařit na stanovišti, kam svítí dopolední slunce, vyhovuje jim i polostín.A příčina je asi prozajičtější – nedostatek opylovačů. Fazol obecný je samosprašný, ten i letos bez problémů plodí. Fazol šarlatový ale profituje z přítomnosti opylovačů – bez opylení často nenasazuje květy. A opylování květů s člunkem nezvládnou včely, květy jsou téměř výhradně opylovány čmeláky.

Hloubka výsevu by měla být zhruba 5–7 cm. Výsev je možný i do tzv. hnízd – do jamek vzdálených 30–40 cm se sejí tři až čtyři semena. Fazol vzejde do týdne až 14 dnů.

Kdy sázet okurky ze semínek : Okurka je jednoletá rostlina, která vyžaduje hodně tepla a slunce – semena začínají klíčit kolem 10 °C. Zasejte je do země až v druhé polovině května, případně dříve při výsadbě v květináčích. Půda musí být úrodná, propustná a dostatečně vlhká. Optimální teplota pro vývoj okurek je kolem 20-25 °C.

Jak si předpěstovat sazenice : Předpěstování zeleniny – jak na to!

  1. Nasypejte a navlhčete substrát. Naplňte pěstební misku nebo pěstební květináč speciálním substrátem a lehce jej přitlačte.
  2. Vysejte semínka. Nyní zasejte semínka.
  3. Přikryjte semena zeminou.
  4. Zajistěte vysokou vlhkost vzduchu.
  5. Zajistěte teplo.
  6. Více vzduchu a světla.

Jak a čím hnojit fazole

Protože fazole patří mezi bobovité rostliny, které jsou schopny vázat dusík ze vzduchu, je zvláště potřeba dusíku nízká. Důležité je dobré zásobení ostatními živinami a vodou bezprostředně před kvetením a během něho. Kromě kompostu přidáváme kombinované hnojivo. Fazoli bohatě zavlažujeme, přihrnujeme, často okopáváme.

Čerstvé fazolky očistíme, nakrájíme na kousky dlouhé cca 5 cm a blanšírujeme je v osolené vodě cca 4 minuty. Použijeme-li k přípravě lusky mražené, jen je propláchneme teplou vodou.Kupujte čerstvé fazolky v sezóně. Vždy odkrojte oba konce lusků, dobře to jde i nůžkami. Povařte fazolky krátce a rychle, pro další tepelné zpracování asi 3 minuty, do měkka 5 – 6 minut. Zchlaďte je šokově v ledové vodě až do úplného vychlazení.

Jak urychlit klíčení fazolí : Tuto nadbytečnou vláhu lze zejména u větších semen (fazole, hrách, bob, kukuřice) zajistit jejich namočením ve vodě. Namočená semena vyklíčí rychleji. Máčení trvá přibližně jeden až dva dny. Semena by měla být celou dobu zcela ponořená pod vodou.