Antwort Kdy se chodí na pohotovost? Weitere Antworten – Kdy je nejlepší jít na pohotovost
Pokud máte nově vzniklé potíže, které se vám zdají závažné, případně pokud se na vašem zdravotním stavu právě teď něco změnilo, co vás znepokojuje, určitě vyhledejte ošetření na ambulanci lékařské pohotovostní služby.K návštěvě lékaře bychom se měli vydat, pokud kašel či rýma trvají déle než týden a pokud jsou spojené s teplotami nad 38 stupňů Celsia, případně silnějšími bolestmi hlavy či v krku.Je třeba vyšetření pro vyloučení zlomenin a dalších závažných poranění. Bolesti v lýtku s otokem. Bolesti v lýtku spojené s otokem, zvýšenou teplotou dané oblasti a případným zčervenáním je nutné zkontrolovat pro vyloučení hluboké žilní trombózy. Úporné klidové bolesti.
Kdy jít s angínou na pohotovost : Bolest v krku řeší praktický lékař, ev. LSPP – pohotovost. Bolest v krku s nemožností polykat, zhoršením dechu, huhňáním může být spojena se vznikem hnisavé kapsy (abscesu) vedle mandle patrové a zde doporučujeme akutní ošetření na ORL ambulanci s ev. nutností hospitalizace.
Co si vzít na pohotovost
Co s sebou:
Platný občanský průkaz nebo jiný doklad totožnosti, kartu zdravotní pojišťovny, hotovost na úhradu regulačních poplatků a seznam léků, které aktuálně užíváte.
Kam jít kdyz nemám lékaře : Pokud máte potíže sehnat lékaře konkrétní odbornosti, nebojte se tak obrátit na svou zdravotní pojišťovnu. S tím vám pomůže i web Ministerstva zdravotnictví. Řada lidí se v poslední době potýká s problémem sehnat praktického lékaře, který by byl ochoten je přijmout do péče.
Jestliže tedy trpíte zmíněnými příznaky (kašel trvající několik měsíců, dušnost, která se zhoršuje při tělesné námaze nebo během nachlazení, vykašlávání hlenu), neodkládejte návštěvu u lékaře. A je úplně jedno, že jste s kouřením už dávno skoncovali. Nebezpečí totiž hrozí také bývalým kuřákům.
Jakýkoli kašel, který trvá déle než několik dnů, zhoršuje se, případně jej doprovází změna dýchání či bolesti, vyžaduje odborné posouzení lékaře. Ostré bolesti na hrudníku, zimnice a horečka vyšší než 38 stupňů Celsia trvající společně s kašlem déle než tři dny mohou být příznaky zápalu plic.
Jak to funguje na pohotovosti
Lékařská pohotovostní služba slouží lidem v případech náhlého onemocnění či akutního zhoršení zdravotního stavu. Pohotovost v žádném případě neslouží pro běžné vyšetřovací nebo léčebné výkony, které lze absolvovat v rámci pravidelných ordinačních hodin lékařů jiných zdravotnických zařízení a ambulancí.Příznaky angíny
- Silná bolest v krku, škrábání, obtížné polykání
- Zvýšená teplota nebo horečka (38° C a výš), zimnice.
- Bolest hlavy nebo v uších.
- Malátnost, celková slabost.
- Oteklé mandle s bílým povlakem.
- Zvětšené mízní uzliny v oblasti čelisti a krku.
- U dětí navíc nevolnost, zvracení
- Nechuť k jídlu.
co s sebou do nemocnice nebrat: větší množství peněz, cennosti, velké množství oblečení. Pokud už s sebou máte větší finanční obnos či cennosti, doporučujeme vám uložit si je do úschovy dle pokynů přijímacího personálu.
Pro muže je proto nejvhodnější nemocniční pyžamo, které má rozpínací kabátek po celé délce. Materiál nemocničního pyžama je nejpříjemnější ze 100% bavlny. Pyžama značky Luiz jsou ušity z popelínu. Tento materiál je hustě tkaný avšak z velmi tenkých nití.
Co je akutní případ : Jde o akutní péči při vážném zdravotním stavu, náhlém onemocnění nebo zranění. Taková péče vám bude poskytnuta za všech okolností bez ohledu na zdravotní pojištění.
Jak se projevuje zánět průdušek : Nejvíce akutních bronchitid je způsobených viry, méně často jde o bakteriální onemocnění. Virový zánět průdušek se projevuje zvýšenou teplotou nebo i horečkou a bolestí na průduškách. V případě bakteriálního původu zánětu je vykašlaný hlen velmi hustý a výrazně zbarvený žlutě nebo do zelena.
Kdy jít s dítětem k lékaři s kašlem
V případě, kdy kašel neustává déle než týden nebo ho doprovází pískání, zvracení, malátnost či teploty, určitě navštivte lékaře.
Projevy zánětu průdušek a nakažlivost onemocnění
- suchý dráždivý kašel přecházející v kašel vlhký,
- bolest na hrudi/za hrudní kostí,
- vykašlávání žlutých nebo zelených hlenů,
- horečka/zimnice,
- rýma a bolest v krku,
- bolest hlavy,
- dušnost a dýchací obtíže,
- značná únava a celková slabost.
Společnými projevy jsou kašel, zvýšená teplota až horečka, bolest na hrudi a obtížné dýchání. Kašel je u virové infekce suchý a dráždivý (až bolest plic při kašli), při bakteriální infekci se později mění na produktivní s hleny. Zvýšená teplota je spíše charakteristická pro virové onemocnění, horečka pro bakteriální.
Kolik se platí za pohotovost : Pojištěnec, anebo za něj jeho zákonný zástupce, je povinen hradit poskytovateli regulační poplatek ve výši 90 Kč za využití lékařské pohotovostní služby nebo pohotovostní služby v oboru zubní lékařství (dále jen „pohotovostní služba“).