Antwort Kdy se chodi na urologii? Weitere Antworten – V kolika letech na urologii

Kdy se chodi na urologii?
Infekce močového traktu.

Jde o bolestivé a časté močení, které je navíc doprovázeno nevolností a horečkami. Problém častěji trápí ženy a je způsoben pronikáním nebezpečných bakterií močovou trubicí. Pokud příznaky poznáváte, neváhejte vyrazit na urologii.Urologie je medicínský obor specializující se na poruchy a nemoci močopohlavního ústrojí, tudíž zahrnuje onemocnění ledvin, močového měchýře, močové trubice. Urolog se zabývá péči jak o mužské, tak i o ženské močové ustrojí. Navíc u mužů diagnostikuje a léčí onemocnění prostaty, penisu a varlat.Lékař provede vstupní pohovor (anamnéza), vyšetří tě pohledem, poklepe na močový měchýř a do oblasti bederní páteře. Provede vyšetření prostaty přes konečník (tzv. per rektum). Obvykle také provede vyšetření moče a krve (marker PSA) jako prevence nádorů ledvin, močových cest a prostaty, popř.

V kolika letech se chodí na vyšetření prostaty : rodinný výskyt,“ říká Abdulbaset Hafuda, který doporučuje vyšetření prostaty u mužů ve věku od 50 let, u zmíněného rodinného výskytu rakoviny prostaty pak začít s prevencí i dříve, a to třeba od 45 let věku. Preventivní vyšetření prostaty včetně odběru krve na tzv. nádorový marker primář doporučuje jedenkrát do roka.

Jak casto chodit na urologii

Mužům nad 35 let doporučujeme preventivní prohlídku jednou za dva roky, muži nad 50 let by měli svého urologa navštěvovat každý rok.

Jak probiha Urologicke vyšetření u zeny : Vyšetřuje se tenkou sondou přes konečník. Lze při něm cíleně odebrat tkáň na vyšetření pod mikroskopem, močové trubice a močového měchýře u žen. Vyšetření se provádí tenkou sondou přes pochvu, zejména ke zjištění příčin úniku moči a obtíží s močením.

Podmínkou vyšetření je, aby moč pacienta byla sterilní, proto při prokázané infekci musí být pacient(ka) nejprve přeléčen(a) antibiotiky. Dále je před vyšetřením nutné dodržovat dostatečnou hygienu oblasti genitálu a vyprázdnit konečník.

Vyšetřuje se tenkou sondou přes konečník. Lze při něm cíleně odebrat tkáň na vyšetření pod mikroskopem, močové trubice a močového měchýře u žen. Vyšetření se provádí tenkou sondou přes pochvu, zejména ke zjištění příčin úniku moči a obtíží s močením.

Jak probiha navsteva u urologa

Lékař se podrobně vyptá na vaše aktuální obtíže a pohmatem provede vyšetření orgánů močového a pohlavního ústrojí. U mužů také vyšetří prostatu přes konečník, toto vyšetření může být trochu nepříjemné, ale není bolestivé. Následně lékař stanoví předběžnou, nebo konečnou diagnózu.Nicméně platí, že výskyt zvětšené prostaty se zvyšuje s přibývajícím věkem a první příznaky se nejčastěji objevují mezi 50. -60. rokem. Jedná se především o časté močení, probuzení z nočního spánku pocitem nucení na močení a slabý proud moče.Jaké jsou nejčastější příznaky prostaty

  • častější močení
  • urgentní nucení na močení, které lze jej těžko oddálit.
  • časté noční močení
  • bolestivé či namáhavé močení
  • pocit neúplně vyprázdněného měchýře.
  • lehká inkontinence.


Při samovyšetření prostaty si všímejte šourku a varlat. Měly by mít stále stejnou velikost a barvu. Jakékoliv atypické hrbolky mohou být známkou problému. Protože prostatu sami dobře nenahmatáte, provádí se také samovyšetření pozorováním ejakulace.

Kde je močová trubice u žen : Ženská močová trubice

Její vývod (ostium urethrae externum) je přibližně 2–3 cm pod klitorisem, mezi klitorisem a vagínou do poševní předsíně (vestibulum vaginae). Ženská močová trubice odpovídá horní části mužské močové trubice. Sliznice tu vytváří záhyby, takže má v průřezu hvězdicovitý tvar.

Jak se pripravit k urologovi : Jak se na vyšetření připravit

Při základní urologickém vyšetření není třeba speciální přípravy. Pokud Vám urolog doporučí nějaké ze speciálních vyšetření, podrobně Vás o přípravě na něj bude informovat, např. se zcela vymočit nebo naopak naplnit močový měchýř.

Jak poznat že mám prostatu

Mezi typické příznaky patří mj.:

  • opožděný začátek při močení,
  • slabý a přerušovaný proud moči,
  • neustálé odkapávání moči a s tím spojený vznik zápachu,
  • pocit neúplného vyprázdnění močového měchýře,
  • nutkání na močení, časté močení během dne a zejména v noci,
  • retence moči.


Patří mezi ně:

  • časté a naléhavé nucení na močení (močení je možné oddálit jen s velkými obtížemi, někdy dojde k nechtěnému úniku moči), močení v noci.
  • obtížné zahájení močení – na začátek močení musíte čekat nebo si sednout.
  • slabý a pomalý proud při močení
  • bolestivé, namáhavé nebo přerušované močení

V počátečních fázích BPH růst prostaty začíná přímo v místě průběhu močové trubice prostatou. Další růst prostaty vede k utlačování močové trubice, čímž dochází k zúžení proudu moči a vzniku typických projevů BPH, jako je např. zpomalený start močení nebo častější močení ve dne i v noci.

Jak se projevuje rakovina prostatu : Karcinom prostaty má často velice pomalý vývoj, někdy se dlouhá léta neprojevuje a nevyvolává žádné potíže, čímž se stává těžko zjistitelnou nemocí. Karcinom prostaty může později působit poruchy sexuálních funkcí, zejména poruchy erekce nebo bolavou ejakulaci. Hlavními příznaky onemocnění jsou potíže při močení.