Antwort Kdy se dává mědník? Weitere Antworten – Kdy dát mezistěny

Kdy se dává mědník?
Zvláště brzy na jaře – v březnu je to odborná záležitost. Záleží totiž na počasí, stavu vegetace a na rozvoji včelstev. Každou přidanou mezistěnou v této době se prostor v úle výrazně ochladí.Nejvhodnějším termínem je druhá polovina období květu řepky. Ze včelstev odebíráme od 2 až do 5 plástů se zavíčkovaným plodem, je možno tvořit libovolně silné oddělky a je to zároveň i nejefektivnější způsob množení včelstev.Zvětšování včelstev je přirozenou činností, která vede ke zvyšování množství získaného medu, a tím i našich zisků. Červen je nejvhodnějším obdobím pro tuto činnost nebo pro vyrovnání zimních ztrát, protože ve včelstvech je dostatek plodu a mladých včel.

Kdy prohodit Nastavky : Nástavky je vhodné přehodit tehdy, když včely v horním nástavku obsedají všechny uličky a po nazdvižení tohoto nástavku je uprostřed toho dolního vidět černo(obsazení) alespoň velikosti dlaně.

Jak se Zatavují mezistěny

Princip ručního zatavovače mezistěn je velice jednoduchý, stačí pouze nahřát kovový konec zatavovače a přiložit ho k drátku. Tento zatavovač jistě využijete všude tam, kde nemáte elektřinu a potřebujete zatavit mezistěny do rámků. Pokud máte možnost využít elektrické trafo tak rozhodně doporučujeme ho využít.

Kdy zúžit Česno : Včelám se také zužuje česno. Od května do června, při snůšce i do července, je vhodné jej mít co nejširší. Jakmile ale snůška ustává, hrozí nebezpečí loupeže – silnější včelstvo by mohlo vykrást zásoby slabšímu; útoky hrozí také od vos, sršňů,… Zúžení česna usnadní včelám jeho obranu.

Na pokusu se podílelo šest včelařů a bylo použito asi 80 mateřích mřížek. U nás je všeobecně běžné, že mřížka se pokládá přímo na horní nosné loučky rámků, přičemž dráty jsou napříč ke směru rámků. Odstup mezi dráty je 4,2 mm, takže mohou projít pouze dělnice, nikoli trubci a matky.

Včely a včelaření v únoru V únoru včelař odebírá od včelstva měl na vyšetření varroázy (moru včelího plodu). Měl se odevzdává na výročních schůzích do 15. února. Pokud včelař chová včelí matky na prodej, je povinen vyšetřit včely na nosematózu a akarapidozu.

Kdy a jak léčit včely

Léčení se provádí od 15.10. 3x s odstupem cca 10-14 dní dle počasí. Teplota by neměla klesnout pod 10 °C a v úlech by nemělo být mnoho zavíčkovaného plodu. Včely by neměly létat venku.Úl nízkonastavkový se nachází minimálně na dvou nástavcích, nejlépe na třech či čtyřech. Horní nástavek je vždy zásobní komorou plnou nejlépe zavíčkovaných zásob a bez přítomnosti včel. Zimní chomáč sedí v prostředních dvou nástavcích. U zimovaných čtyř a vícenástavkových včelstev je i přes dva a více nástavků.Zpravidla se to časuje na první květy třešně ptáčnice, tedy zahájení snůškového období. Aby se včely dostaly do zahájení květu třešně ptáčnice do požadované síly, je žádoucí někdy tyto včely trochu podnítit cukerným roztokem v poměru 1:1 v menších dávkách. Tím také lze případně doplnit chybějící zásoby.

K poslednímu vytáčení medu dochází nejčastěji v červenci a ihned po vytočení medu je nutné včely zakrmit.

Jak poznat osiřelé včelstvo : Trubčice nemohou proto osiřelé včelstvo zachránit a nemají hospodářský význam. Vyskytnou-li se v osiřelém včelstvu – poznáme to podle většího počtu ledabyle nakladených vajíček v buňkách plástů, znesnadňují přidání matky. Dělnice jsou 12-14 mm velké a jejich hmotnost bývá kolem 100 mg.

Kdy se dává mateří mřížka : U vysokých můžeme nechat 3 nástavky, u Dadantových úlů, které jsou vysoké, můžeme ponechat nástavek pouze jeden. Mateří mřížka je používána také v období, kdy chceme za života staré matky vychovávat matky nové. Tak včelař může získat druhové medy pouze z panenských plástů.

Jak pridat Nastavek

Jednoduše převěsíme jeden až dva plásty s plodem a včelami do tohoto nového nástavku. Vedle přiložíme z obou stran také dva plásty se zásobami. Zbytek nástavku bude vyplněn mezistěnami a případně i rámkovým krmítkem. Asi po týdnu postupujeme podobně jako při rozšiřování spodního nástavku.

Kdy a jak měl odebíráme na vyšetření varroázy

Podložky musí být vyjímatelné a čistitelné a musí pokrývat celé dno. Při odběru je třeba získat všechnu měl, napadanou na podložku na dně. Není přípustné odebírat měl přímo ze dna pouze jejím vymetáním. Na podložky padá v zimě jednak měl, ale i mrtvolky včel.Včely útočí většinou, když jsou něčím rozrušeny. Například jsou-li obtěžovány ze strany hmyzu (mravenci, visy) anebo i některými ptáky a hlodavci. Někdy za to může i lidská činnost například sekačky, křovinořezy, napadání jejich obydlí nebo kácení lesů.

Co odpudí včely : Kromě hřebíčku se prý dají použít i jiné éterické oleje – Tea Tree, Eukalyptus citriodora, Citronela nebo Pačuli. Kromě včel odpuzuje extrakt i další hmyz, třeba klíšťata. Hodí se proto i jako přírodní repelent při cestách do přírody, uzavírá Miloš Vondruška.