Antwort Kdy se řežou meruňky? Weitere Antworten – Kdy se provádí řez meruňky
Jak a kdy stříhat meruňku Meruňky stříhejte třikrát za sezónu – na Velikonoce, na Den dětí a na začátku prázdnin (hezky se to pamatuje). Velikonoční řez provádějte až když je strom v plném květu, aby v meruňce proudila míza a mohla rychle začít hojit rány. Omezíte tím šíření houbových chorob, tedy moniliózy.Hlavní výhony meruňky, které jsou delší než 25 cm, zkraťte v polovině června zhruba o třetinu. Ve spodní části letorostu se tak podpoří tvorba nových výhonů. Meruňka totiž plodí na jednoletých výhonech. V druhém roce zastřihněte výhony asi o polovinu.Meruňky začínají plodit většinou druhý až třetí rok po výsadbě. Vůbec nejvyšší plodnosti stromy zpravidla dosahují mezi desátým až dvanáctým rokem. Meruňky se nejčastěji pěstují do třicátého roku života.
Kdy stříhat broskve a meruňky : Nejlepším termínem pro zmlazující řez a celkově prořezání nevhodných větví je v případě meruněk a broskvoní zhruba mezi druhou polovinou června a koncem srpna. Pozdější řez během podzimu sice není v zásadě nic špatného, ale může mírně ovlivnit a snížit odolnost stromu proti mrazu během zimních měsíců.
Kdy provádět jarní řez meruňky
Řez meruněk se provádí dvakrát ročně. Na jaře (od začátku rašení až do května) je to výchovný řez, kdy odstraňujeme suché, nemocné a poškozené výhony nebo zakládáme korunku či tvar stěny (palmety).
Kdy se provádí řez : Optimální dobou pro řez opadavých stromů je doba vegetačního klidu, to znamená leden, únor, ale i polovina léta. V létě lze řezat břízy i javory, které na jaře hodně sají mízu, dále pak kaštany a ořešáky, náchylné na klejotok.
Nejvhodnější doba pro řez ovocných stromů a keřů je únor/březen a červenec/srpen. Stromy dobře snášejí řez v létě, protože rány se hojí snadněji než v zimě, kdy jsou mokré a vlhké.
V polovině června zastřihněte postranní výhony na 3-4 očka. Tím se podpoří větší plodnost a štíhlejší růst stromku.
Jak dlouho kvetou meruňky
Meruňka kvete v březnu a dubnu. Meruňka se řadí mezi teplomilné peckoviny s vysokou náročností na podmínky prostředí. Vysazuje se hlavně na mírně svažitých lokalitách s jižní a jihozápadní expozicí, s nadmořskou výškou do 250 m a s průměrnými ročními srážkami 550–600 mm.Naběhlé květy meruněk mohou odolávat teplotám do minus dvou stupňů, když je to méně, bývají už většinou bezbranné. „Takový mráz působí destruktivně na květy ovocných stromů. Na meruňkách je vidět, že mají hnědé okvětí. Květy se na stromech ještě drží, ale jakmile se zase oteplí, budou opadávat,“ doplnil.Řez meruněk se provádí dvakrát ročně. Na jaře (od začátku rašení až do května) je to výchovný řez, kdy odstraňujeme suché, nemocné a poškozené výhony nebo zakládáme korunku či tvar stěny (palmety).
Postřiky je nutné aplikovat nejen na větve, ale i kmen postižené broskvoně. S první fází ochrany se začíná už na podzim, a to v době, kdy je strom už téměř bez listí. Musí se však provádět ještě před příchodem mrazů a po dvou týdnech je nutné zásah opakovat.
Kdy se může řezat třešeň : Nejlepší je provádět řez peckovin (třešně, višně, broskvoně, meruňky, slivoně) v době vegetace. Řez provádíme buď později na jaře, od začátku kvetení do doby po odkvětu, nebo během sklizně či těsně po ní. A i proto nyní nastává ten pravý čas na ořez větví třešní a višní.
Na jakou podnož se roubuje meruňka : Jako podnože se používají meruňkové semenáče (M-VA, MLE, MHL) – ale jen do kvalitních půd. Do těžších nebo sušších půd se lépe hodí myrobalán (MY-KL-A, MY-VS-1,…). V těžších vlhkých půdách se dají použít slivoňové podnože (St. Julien A, Wangenheimova, Pixy).
Kdy co stříhat na zahradě
Prořežte časně zjara, před začátkem vegetačního období přibližně třetinu nejstarších větví. Pokud rostlina kvete na nových přírůstcích, počkejte s prořezem až po odkvětu. Únor–Březen: Prořezávejte časně zjara. Červen–Srpen: Pokud keř časně zjara kvete, prořezávejte po odkvětu.
Obecně platí, že keře kvetoucí na jaře, jako jsou tavolníky, zlatice, jasmín, šeřík a další, by měly být prořezány po odkvětu s odstupem zhruba tří let. Keře kvetoucí v létě, jako jsou ořechokřídlec, tavolník, hortenzie, zimolez, mahonie, pámelník, tamaryšek a další, můžete prořezávat každý rok brzy na jaře.Podle druhu ovocného stromu může prořez probíhat dvakrát do roka: v zimě/na předjaří a potom v létě po sklizni. Zimní řez v době vegetačního klidu podpoří růst výhonů. Využívá se také na vytvarování koruny mladých stromů či na zmlazení stromů přestárlých, aby se nemusely pokácet.
Kdy zkracovat stromy : Prořez se může provádět ve dvou obdobích – jednak na konci zimy, v předjaří, tento prořez povzbudí tvorbu nových výhonů, a pak v létě po sklizni, kdy se zkracují příliš dlouhé větve nebo odstraňují nepotřebné větve, výsledkem je pak příští rok bohatší úroda.