Antwort Kdy se nemusí spojovat uzemnění hromosvodu a silových zařízení? Weitere Antworten – Kdy se nemusí spojovat uzemnění Bleskosvodné instalace a silových zařízení
Uzemnění hromosvodu a uzemnění silového zařízení se nemusí spojovat, je-li vzdálenost mezi nimi větší jak 5m. Mezi uzemněním sdělovacích zařízení a uzemněním hromosvodu m á být co největší vzdálenost, je-li ovšem tato vzdálenost menší než 5m musí se obě uzemnění spojit.Nejjednodušším způsobem je doložení pomocí stavebního (montážního) deníku či fotodokumentací. Při kontrole zemnění je nutné využívat i požadavky ČSN 332000-5-54 ed. 2 Zemniče, ochranné vodiče a vodiče ochranného pospojování.Ve staré ČSN 34 1390 bylo jasně určeno, že každý svod hromosvodu má mít za normálních půdních podmínek zemní odpor do 15 ohmů. V nové ČSN EN 62305-3 ed.
Co se musí uzemnit : V rámci přenosové soustavy se uzemňují například uzly generátorů, transformátorů. Dále se uzemňují kovové pláště a části elektrických strojů a spotřebičů (např. elektromotorů), kovové konstrukce staveb, kovové rozvody a hromosvody.
Kdy se u společných Uzemňovacích soustav nemusí měřit zemní odpor ČSN 33 2000 5 54 ED 3 2012 CL na 153
ČSN 33 2000-5-54 ed. 2, čl. NA. 15.3: „U společné uzemňovací soustavy větší než 10 000 m2tvořené vzájemně propojenými náhodnými i strojenými zemniči se zemní odpor neměří.
Jak hluboko musí být hromosvod : Pro uzemnění se používají, drát FeZn 10mm, zemnící pásky FeZn 30/4 mm, zemnící tyče 28mmx2m (svisle), pozinkované zemnící desky 2000×500 mm (také raději svisle). Zemnící prvky musí být nejméně 50 cm hluboko.
Na tuto otázku odpovídá stavební zákon 183/2006 Sb. a prováděcí vyhláška 268/2009 Sb. § 36. Dle této vyhlášky musí mít hromosvod každý objekt, kde může dojít k ohrožení života nebo majetku a toto kritérium splňuje i Váš rodinný dům.
Montáž hromosvodu se provádí až po dokončení stavby, ale uzemnění se řeší mnohem dříve. Základový zemnič se umísťuje již do základů po obvodu budoucí budovy.
Kdy je nutný hromosvod
U rodinných domů je nutný pouze u objektů, stojících v krajině osamoceně či na kopci, jinak závisí rozhodnutí o instalaci pouze na majiteli nemovitosti či u novostaveb na podmínkách, stanovených v rámci stavebního řízení.Uzemnění je vodivé spojení elektrického rozvodu nebo různých kovových předmětů se zemí. Účelem uzemnění je zajištění správné činnosti některých elektrických zařízení a ochrana před úrazem elektřinou, ochrana před bleskem, přepětím a před účinky statické elektřiny.Kolik potřebuje dům svodů Obecné pravidlo pro rodinné domy platí minimálně jeden svod na každých 15 m obvodu domu. To znamená, že menší rodinný dům 9 x 8 potřebuje minimálně 3 svody. Svody je třeba umístit rovnoměrně s ohledem na stavební prvky domu okna, pergoly apod.
Na tuto otázku odpovídá stavební zákon 183/2006 Sb. a prováděcí vyhláška 268/2009 Sb. § 36. Dle této vyhlášky musí mít hromosvod každý objekt, kde může dojít k ohrožení života nebo majetku a toto kritérium splňuje i Váš rodinný dům.
Kdy je nutné mít hromosvod : v paragrafu 36 stanoví, že ochrana před bleskem se musí zřizovat na stavbách a zařízeních tam, kde by "blesk mohl způsobit ohrožení života nebo zdraví osob, zejména ve stavbě pro bydlení…", a odkazuje na normu ČSN EN 62305-2, podle které se provede analýza rizik pro stavební povolení a následnou kolaudaci novostaveb.
Kde musí být hromosvod : (1) Ochrana před bleskem se musí zřizovat na stavbách a zařízeních tam, kde by blesk mohl způsobit: a) ohrožení života nebo zdraví osob, zejména ve stavbě pro bydlení, stavbě s vnitřním shromažďovacím prostorem, stavbě pro obchod, zdravotnictví a školství, stavbě ubytovacích zařízení nebo stavbě pro větší počet zvířat.
Jak funguje uzemnění
CO se PŘI UZEMNĚNÍ DĚJE Lidskému tělu jsou při uzemnění dodávány negativně nabité volné elektrony, které jsou v hojnosti přítomny na povrchu země. Tělo se okamžitě vyrovná na stejnou energetickou úroveň či potenciál, jaký má země. Je to propojení Vašeho těla s energiemi země.
Písmenno-číslicové označení vodiče pracovního uzemnění musí být „FE“. Písmenno-číslicové označení vodiče pracovního pospojování musí být „FB“. Písmenno-číslicové označení vodiče středního bodu musí být „M“.Elektrický výboj za silné bouřky vyvolává napětí několika set milionů voltů, vzniká elektrický proud až sto tisíc ampérů. Smrt může způsobit již pouhých 0,1 A, o požáru nemluvě. Proto se bez hromosvodu neobejdeme. Určitě stojí za to dům chránit a silný výboj svést bezpečně do země.
Kdy se musí zřizovat hromosvod na stavbách : (1) Ochrana před bleskem se musí zřizovat na stavbách a zařízeních tam, kde by blesk mohl způsobit: a) ohrožení života nebo zdraví osob, zejména ve stavbě pro bydlení, stavbě s vnitřním shromažďovacím prostorem, stavbě pro obchod, zdravotnictví a školství, stavbě ubytovacích zařízení nebo stavbě pro větší počet zvířat.