Antwort Kdy se očkují meruňky? Weitere Antworten – Kdy se očkují broskvoně

Kdy se očkují meruňky?
Broskve už jsou sklizené, ale teď je ten správný čas na očkování. Je to jeden ze způsobů štěpování, kterým lze množit, respektive „naklonovat“ oblíbenou broskvoň. U broskvoní a meruněk se provádí očkování právě na přelomu srpna a září, kdy je nejlepší čas na uchycení.Broskvoně se dají dobře roubovat a očkovat čerstvými rouby v únoru až dubnu.Během léta se očkují jabloně, hrušně, broskvoně a slivoně. A také okrasné dřeviny. Úspěšné očkování lze provést opravdu jen na mladých výhonech. Takže můžeme sice přeočkovat i starší ovocné stromy, ale jen tak, že na jaře strom seřízneme a očkujeme pak mladý výhon, který vyrostl od jara.

Kdy se má roubovat : Kdy roubovat

První rouby se užijí v lednu na „roubování v ruce“. V únoru je používáme při roubování venku, způsoby vhodnými pro období bez mízy (plátování, kozí nožka, do rozštěpu…). A na jaře, za mízy, takzvaně za kůru. Poradí odborníci, literatura nebo internet.

Kdy a jak stříhat broskev

Broskvoně se stříhají až třikrát ročně

Abychom se však každý rok těšili z obsypaných ovocných stromů, nezapomínejte na pravidelné ořezy. Pokud je broskvoň poměrně mladá, ke střihu přistupujeme až třikrát ročně. Začínáme v březnu, pokračujeme v červnu a končíme během září.

Jak Mnozit broskev : Nejvhodnější způsob rozmnožování broskvoní je očkování. Postup takzvaného očkování čipem : odstřihneme roub, oddělíme veškeré listy, připravíme si vhodnou podnož ( i slivoňovou ) a na podnož přeneseme očko a zabandážujeme. Po měsíci očko přiroste a je třeba bandáž povolit. Naočkovaná podnož může už po 3 letech rodit.

Roubování

  1. Meruňku můžeme roubovat za kůru v období plné mízy (během kvetení).
  2. Jelikož není jednoduché uchovat rouby (mimochodem – musí se řezat brzo jako u jiných peckovin), dá se roubovat už koncem února "na sucho" (na kozí nožku, kopulací, anglickou kopulací, když nemrzne).


Nejvhodnější způsob rozmnožování broskvoní je očkování. Postup takzvaného očkování čipem : odstřihneme roub, oddělíme veškeré listy, připravíme si vhodnou podnož ( i slivoňovou ) a na podnož přeneseme očko a zabandážujeme. Po měsíci očko přiroste a je třeba bandáž povolit. Naočkovaná podnož může už po 3 letech rodit.

Kdy se nesmí očkovat

mimořádně závažné reakce se zhoršením celkového stavu po předchozím očkování danou vakcínou; anafylaktická (těžká alergická) reakce na kteroukoli složku vakcíny; akutní onemocnění; léčba tlumící funkci imunitního systému nebo těžká porucha imunity jsou kontraindikací pro podání živé vakcíny.V zásadě platí, že bychom rouby měli odebírat v době vegetačního klidu. Jde nám především o to, aby větvičky nebyly narašené. Z toho důvodu se doporučuje u peckovin odebírat rouby dříve (prosinec – leden), jelikož pupeny raší již během února. Zatímco u jádrovin můžeme odběr roubů odložit až na konec března.Roubování

  1. Meruňku můžeme roubovat za kůru v období plné mízy (během kvetení).
  2. Jelikož není jednoduché uchovat rouby (mimochodem – musí se řezat brzo jako u jiných peckovin), dá se roubovat už koncem února "na sucho" (na kozí nožku, kopulací, anglickou kopulací, když nemrzne).


TYKEV FÍKOLISTÁ – selekce SM-CF 106 F1 (Cucurbita ficifolia C. Bouché) – tykev používaná jako podnož pro roubování okurek a melounů. Má dobrou afinitu s většinou pěstovaných odrůd. Bohatý kořenový systém odolný vůči půdním patogenům zajišťuje bujný růst naroubované rostliny a vysokou plodnost.

Jak se stříhá meruňka : U stromků zasazených na podzim se na jaře zakrátí postraní výhony cca o 2/3 a terminál o 1/2 tak, aby postranní výhon vždy převyšoval o 0,25cm. Řez ve druhém roce: na jaře odstraňujeme především výhony konkurující terminálu a výhony rostoucí směrem dovnitř zakládané koruny a výhony s velmi ostrým úhlem odklonu.

Kdy stříhat broskve a meruňky : Nejlepším termínem pro zmlazující řez a celkově prořezání nevhodných větví je v případě meruněk a broskvoní zhruba mezi druhou polovinou června a koncem srpna. Pozdější řez během podzimu sice není v zásadě nic špatného, ale může mírně ovlivnit a snížit odolnost stromu proti mrazu během zimních měsíců.

Jak ošetřit broskev

Při prvních projevech je nutné provést postřik listů speciálním hnojivem s vysokým obsahem železa. Pravidelnými aplikacemi dojde k doplnění železa do listů. Listy jsou pak opět zelené v plné své síle. Pro komplexní ošetření broskvoní doporučujeme sadu: PROTI KADEŘAVOSTI A CHLORÓZE (ZDRAVÁ broskev plus).

Pro pěstování meruněk se používá velké množství podnoží, pro mnohé školkaře je rozhodující cena. MYROBALÁN- asi nejběžnější a jedna z nejlevnějších podnoží na švestky, meruňky a broskve. Stromky rostou bujně , má silné kořeny, roste i na méně vhodných stanovištích.Jak a kdy stříhat meruňku Meruňky stříhejte třikrát za sezónu – na Velikonoce, na Den dětí a na začátku prázdnin (hezky se to pamatuje). Velikonoční řez provádějte až když je strom v plném květu, aby v meruňce proudila míza a mohla rychle začít hojit rány. Omezíte tím šíření houbových chorob, tedy moniliózy.

Proč se nesmí očkovat při nachlazení : MUDr. Hana Černá z dětského oddělení Pardubické nemocnice potvrzuje, že například rýma s celkovými příznaky, jako jsou bolest hlavy, malátnost či zvýšená teplota, je považována za akutní infekci, a očkování v takové situaci nedoporučuje.