Antwort Kdy se očkuje proti záškrtu? Weitere Antworten – Kdy přeočkovat záškrt

Kdy se očkuje proti záškrtu?
Prevence a očkování proti záškrtu

Spolehlivá ochrana po očkování se udává na 10 – 20 let. Při cestách do zemí mimo Evropu a Severní Ameriku se doporučuje přeočkování. Zvláště u starších cestovatelů, cest delších, než 1 měsíc a při plánovaném užším kontaktu s místním obyvatelstvem (např. humanitární aktivity).Nejčastěji se záškrt projevuje jako angína. Nemocný pociťuje dyskomfort v krku, doprovázený potížemi s polykáním. Přidávají se celkové příznaky infekce – celková slabost a únava, vysoká teplota a suchý kašel. Na krku je možné pozorovat zvětšené mízní uzliny, které se projevují formou oteklého krku.Tetanus, záškrt, černý kašel:

Td-pur Behring (záškrt, tetanus) – cca 120 Kč Tetanol pur (tetanus) – cca 150 Kč Boostrix (záškrt, tetanus, černý kašel) – cca 750 Kč Boostrix Polio (záškrt, tetanus, černý kašel, přenosná dětská obrna) – cca 1 200 Kč

Co se stane kdyz se Naockuje nemocne dítě : Pokud je rodič či sourozenec dítěte nemocný, vyčkejte, až se uzdraví. Dítě by mohlo být již nakažené, i když zatím bez projevů, a očkováním by se jeho stav mohl výrazně zkomplikovat.

Jak dlouho vydrží očkování proti záškrtu

Ochrana po očkování těch nejmladších (v raném věku) zpravidla přetrvává 3-4 roky, proto se u nás "přeočkovávají" ve věku 5 let. Pozorování potvrdila smysluplnost pokračovat v posilujícím očkování a to nejen vůči tetanu (tradiční "přeočkování"), ale i vůči dávivému kašli či záškrtu u starších dětí (10-14 let).

Jak dlouho trvá záškrt : Bakterie se mohou do organismu dostat i kožními lézemi. Období nakažlivosti, vnímavost a imunita: nakažlivost nemocného začíná koncem inkubační doby, trvá po celou dobu nemoci, obvykle 14 dní, vylučování patogenu v rekonvalescenci může trvat až 6 měsíců.

Přenos nejčastěji probíhá kapénkovou cestou z člověka na člověka a inkubační doba trvá obvykle 2–5 dní. Typicky se záškrt projevuje jako angína s tvorbou pablán, která vede k zúžení hrtanu i hltanu a následnému dušení. Dále mezi příznaky patří slabost, bolest v krku, horečka, zvětšené krční mandle a dýchací obtíže.

mimořádně závažné reakce se zhoršením celkového stavu po předchozím očkování danou vakcínou; anafylaktická (těžká alergická) reakce na kteroukoli složku vakcíny; akutní onemocnění; léčba tlumící funkci imunitního systému nebo těžká porucha imunity jsou kontraindikací pro podání živé vakcíny.

Co nedělat po očkování dětí

Po očkování se mohou objevit celkové reakce, jako jsou únava, slabost, zvýšená teplota, ale i místní reakce, bolest v místě vpichu, otok. Ty pak mohou znemožňovat běžné denní aktivity. Obecně platí, že po očkování není vhodné podstupovat žádnou psychickou ani fyzickou zátěž.MUDr. Hana Černá z dětského oddělení Pardubické nemocnice potvrzuje, že například rýma s celkovými příznaky, jako jsou bolest hlavy, malátnost či zvýšená teplota, je považována za akutní infekci, a očkování v takové situaci nedoporučuje.Dle ustanovení § 29 odst. 1 písm. f) se přestupku dopustí ten, kdo nesplní povinnost stanovenou nebo uloženou k předcházení vzniku a šíření infekčních onemocnění. Za tento přestupek lze uložit fyzické osobě pokutu až do výše 10 000 Kč.

Ošetřující lékař musí dostat od rodičů, kteří nechtějí své dítě očkovat, písemné prohlášení, tzv. revers. V něm se uvede, že rodiče po poučení o zdravotním stavu dítěte, významu, výhodám, reakcím i následkům pravidelného očkování nadále odmítají se mu podrobit.

Co nedělat po očkování : Vynechejte proto intenzivní pohybovou aktivitu, a i další činnosti omezte na minimum. Zejména druhý den po očkování, kdy můžete pociťovat zvýšenou únavu, celkovou slabost až malátnost, bolesti hlavy či další příznaky připomínající akutní infekční onemocnění.

Jak dlouho po očkování být v klidu : V praxi by měl vypadat následovně: Bezprostředně po očkování zůstaňte s dítětem asi 30 minut v čekárně. Závažná alergická reakce je sice ojedinělý jev, ale pokud by k ní došlo, je nutné být v dosahu lékaře. V den očkování nechoďte s dítětem na hřiště, návštěvy ani nákupy.

Jaké jsou povinné očkování

Mezi povinná očkování patří:

  • Hexavakcína.
  • Kombinovaná vakcína proti zarděnkám, spalničkám a příušnicím.
  • Kombinovaná vakcína proti záškrtu, tetanu a dávivému kašli.
  • Kombinovaná vakcína proti záškrtu, tetanu, dávivému kašli a dětské obrně
  • Vakcína proti tuberkulóze (u rizikových dětí s indikací)


Vynechejte proto intenzivní pohybovou aktivitu, a i další činnosti omezte na minimum. Zejména druhý den po očkování, kdy můžete pociťovat zvýšenou únavu, celkovou slabost až malátnost, bolesti hlavy či další příznaky připomínající akutní infekční onemocnění.Vynechejte proto intenzivní pohybovou aktivitu, a i další činnosti omezte na minimum. Zejména druhý den po očkování, kdy můžete pociťovat zvýšenou únavu, celkovou slabost až malátnost, bolesti hlavy či další příznaky připomínající akutní infekční onemocnění.

Co se nesmi po očkování na Kliste : Obecně platí, že po očkování by člověk neměl podstupovat žádnou větší fyzickou ani psychickou zátěž. Z tohoto důvodu je lepší nechat se očkovat v odpoledních hodinách, neplánovat si žádnou další aktivitu a pak se vrátit domů.