Antwort Kdy se používá jenž? Weitere Antworten – Co znamená slovo jenž

Kdy se používá jenž?
Zájmeno „jenž“ je synonymní tvar k zájmenu „který“. Pro novináře i spisovatele je jeho znalost podstatná, jelikož zamezuje nadbytečnému užívání právě zájmena „který“.Zájmeno jenž má stejný význam jako zájmeno který. Jako jediné vztažné zájmeno není zároveň zájmenem tázacím. Používá se méně často, zejména v odborných a uměleckých textech, které obsahují větší množství vět přívlastkových (zvláště proto, abychom stále neopakovali tvary zájmena který).Zájmena vztažná připojují vedlejší věty a jsou stejná jako zájmena tázací, navíc zahrnují JENŽ (např. Nevěděl, CO chce). Příklady: kdo, co, který, jaký, čí, jenž.

Kdy se používá jehož : Zájmeno jehož

Toto zájmeno je v jednotném čísle a označuje mužský a střední rod. Nemusíme si však ukazovat všechny vyskloňované tvary, jelikož je zájmeno jehož ve všech pádech stejné. Pro představu si však uvedeme příklady vět, ve kterých se zájmeno používá.

Jak se Sklonuje zájmeno jenž

Skloňování zájmena jenž

1. pád on jenž
2. pád jeho jeho+ž
3. pád jemu jemu+ž
4. pád jeho, jej jeho+ž, jej+ž
6. pád o něm o něm+ž

Jak se skloňuje jenž : skloňování

číslo jednotné množné
pád \ rod mužský životný ženský
nominativ jenž jež
genitiv jehož / něhož jichž / nichž
dativ jemuž / němuž jimž / nimž

Tvar mně použijeme pouze v těch slovech, která písmeno n obsahují i v jiných tvarech slova nebo slově příbuzném. V ostatních případech píšeme pouze mě. Pomůcka: Nejčastěji pomůže najít příbuzné sloveso nebo přídavné jméno.

Druhy zájmen

druhy zájmen příklady
vztažná kdo, co, jaký, který, čí, jenž
neurčitá někdo, něco, nějaký, některý, něčí, kdosi, cosi, jakýsi, kterýsi, cokoli, jakýkoli, málokterý, máločí, ledakdo, ledaco, ledajaký, ledakterý, lecjaký, lecčí, ledasco, ledaskdo, ledaskterý, každý, všechen…
záporná nikdo, nic, nijaký, ničí, žádný

Jak nahradit slovo která

synonyma

  • jaký
  • jenž, (knižně, zastarale) an.

Ji ni X jí ní

1. pád (kdo, co) ona
3. pád (komu, čemu) jí, ní
4. pád (koho, co) ji, ni
5. pád (oslovujeme, voláme)
6. pád (o kom, o čem)

zájmena osobní (též personalia) – já, ty, on, ona, ono, my, vy, oni, ony, ona a zvratná zájmena se a si. zájmena přivlastňovací (též posesiva) – můj, tvůj, jeho, její, náš, váš, jejich a zvratné zájmeno svůj.

Zájmena jsou ohebný slovní druh. Ve větě obvykle zastupují podstatná nebo přídavná jména, případně je blíže určují. Příklady zájmen: já, my, ona, náš, jejich, jaký, někdo, žádný, se, jenž. Mluvnické kategorie zájmen: pád, číslo, rod, druh, vzor (ne všechna zájmena mají všechny kategorie).

Kdy se píše ji a jí : Prostě si zapamatujeme, že ve čtvrtém pádě (koho, co) se vždy píše krátká samohláska a ve všech ostatních dlouhá. Nebo si místo zájmena „ji/jí“ dosadíme ukazovací zájmena „té“, „tou“ a „tu“. Když se do věty hodí „tu“, napíšeme „ji“, ve zbývajících dvou případech pak „jí“.

Kdy se píše mě a mně ve slovech : Tvar mně použijeme pouze v těch slovech, která písmeno n obsahují i v jiných tvarech slova nebo slově příbuzném. V ostatních případech stačí pouze mě. Příklady: měšec, měna, umění, podvědomě, měnit atd.

Kde se píše mě a mně

Při skloňování zájmena já píšeme mě ve 2. a 4. pádě, mně ve 3. a 6. pádě. Jako pomocníka pro rychlé určení si můžeme vzít Vaška. Místo slova mě/mně dáme do věty Vaška a podle počtu slabik v jeho jménu snadno poznáme, zda máme psát mě, nebo mně.

Příslovce "bohužel" vyjadřuje lítost, politování mluvčího. Místo "bohužel" můžeme říci "na neštěstí".synonyma

  • drobný, nevelký, nicotný, nevalný, mizivý, nepatrný, skromný, skrovný, miniaturní
  • omezený, bezvýznamný, nevýznamný
  • mladší

Jak poznat jí jí : Ovšem poučka je nanejvýš jednoduchá: Ve 4. pádě se píše krátká samohláska (ji/ni), ve všech ostatních pádech dlouhá (jí/ní). Pomocí pro vás může být to, když si za dané zájmeno dosadíte ukazovací zájmena té, tou a tu. Pokud se do věty hodí zájmeno tu, měli byste napsat ni, ji (krátce).