Antwort Kdy se provádí odběr kostní dřeně? Weitere Antworten – Proč se dělá odběr kostní dřeně

Kdy se provádí odběr kostní dřeně?
Kdy a proč se kostní dřeň vyšetřuje Kostní dřeň je sídlo krvetvorby, a proto se vyšetřuje zejména při podezření na onemocnění krve. Důvodem pro odebrání vzorku kostní dřeně tak může být například anémie, to jest nedostatek červených krvinek, jejíž příčinu se nepodařilo zjistit z vyšetření krve.Vlastní punkci kostní dřeně a odběr vzorku provádí lékař až po dostatečném místním znecitlivění tenkou punkční jehlou. Po průniku do dřeňové dutiny lékař aspiruje (natáhne) nezbytné množství dřeňové krve, poté v případě nutnosti histologického vyšetření odebere malý vzorek kostní dřeně.Samotný odběr dřeně se provádí na chirurgickém sále v celkové anestézii (narkóze) a proto sám o sobě nebolí. Trvá průměrně asi 45 minut. Dárce leží na břiše a v této poloze mu dva lékaři zavedou přes kůži tenké odběrové jehly do dutin v zadních hrbolech pánevních kostí.

Kdy se bere kostní dřeň : Příjemci kostní dřeně či krvetvorných buněk jsou pacienti trpící některou z poruch krvetvorby (leukémií, závažnou anémií, imunodeficity nebo metabolickými poruchami), které jejich onemocnění bezprostředně ohrožuje na životě a transplantace je pro ně jedinou nadějí.

Co se zjišťuje z kostní dřeně

leukémie, plazmocytom, Hodgkinův nádor aj. Biopsie kostní dřeně je vyšetření, které lékaři pomůže odhalit a upřesnit, o jaké onemocnění krve se jedná nebo v jakém stádiu se dané onemocnění nachází.. Kdy se vyšetření používá V krvi popisujeme tyto elementy: červené krvinky, bílé krvinky a krevní destičky.

Jak dlouho trvá vyšetření kostní dřeně : Odběr kostní dřeně z pánevních kostí se provádí dnes už spíše vzácně, probíhá podobně jako malá operace. Trvá přibližně hodinu a dárce je během něj v celkové anestezii a necítí žádnou bolest.

Informace pro zájemce o vstup do registru dárců kostní dřeně

  • věk 18–35 let.
  • dobrý zdravotní stav.
  • žádné závažné onemocnění v minulosti.
  • bez trvalého užívání léků (nepočítá se antikoncepce a léky na sezónní alergie)
  • váha vyšší než 50 kg.
  • zdravotní pojištění v ČR.


Odběr kostní dřeně

Trvá přibližně hodinu a dárce je během něj v celkové anestezii a necítí žádnou bolest.

Co se nesmí dělat po odběru krve

– minimálně 12 hodin po odběru klidovější režim – nevykonávat činnosti vyžadující zvýšenou fyzickou námahu nebo psychickou zátěž (sport, práce ve výškách, řízení dopravních prostředků, zvedání těžkých předmětů…)Informace pro zájemce o vstup do registru dárců kostní dřeně

  • věk 18–35 let.
  • dobrý zdravotní stav.
  • žádné závažné onemocnění v minulosti.
  • bez trvalého užívání léků (nepočítá se antikoncepce a léky na sezónní alergie)
  • váha vyšší než 50 kg.
  • zdravotní pojištění v ČR.

Nedostatek červených krvinek se projevuje chudokrevností, nedostatek funkčních bílých krvinek se projeví oslabením imunity a opakovanými infekcemi. Nedostatek krevních destiček se projeví zvýšenou krvácivostí (tvorba petechií, modřin, krvácení z nosu, nález krve ve stolici, nález krve v moči apod.).

Registrovaný dárce dřeně by měl být zdravý člověk, který v minulosti neprodělal žádné závažné onemocnění a neužívá dlouhodobě léky s výjimkou hormonální antikoncepce nebo vitaminových doplňků. Obecně lze říci, že kritéria jsou podobná jako u dárců krve.

Kolik dostanu za darování kostní dřeně : Darování krvetvorných buněk se považuje na celém světě za zcela jedinečný dar člověka člověku a je tedy bezplatné. Jako dárce proto nedostanete za odběr žádnou finanční odměnu, pouze úhradu vašich cestovních nákladů a pokud budete při odběru bydlet mimo nemocnici, ČNRDD vám uhradí cenu za ubytování.

Kdy nejít na odběr krve : Pokyny pro pacienta – příprava na odběr krve

Není doporučeno provádět odběr po noční směně. Nalačno se rozumí, že pacient cca 10 hodin před odběrem nejí. Lačnění nad 12 hodin je nevhodné, kratší lačnění jak 8 hodin je nedostatečné.

Kdy naposledy pít před odběrem krve

Povoleny jsou neslazené a nealkoholické tekutiny(voda, hořký čaj, minerálka). 2 dny před odběrem krve má být úplně vynechán alkohol(i pivo!), jelikož nadměrné pití alkoholických nápojů může nepříznivě ovlivňovat, resp. zvyšovat např. krevní lipidy.

Po transplantaci je pacient ohrožen řadou toxických a infekčních komplikací, neboť jeho vlastní kostní dřeň byla zničena předtransplantačním režimem a nově darované buňky krvetvorby se teprve přihojují. Přihojení krvetvorby trvá obvykle 2-4 týdny, obnova imunitního systému ale trvá mnoho měsíců.Leukemie se velmi často dlouho nijak neprojevuje, na mnoho případů se tak přijde náhodně. Leukemie je choroba, při níž se nadměrně množí a zhoubně bují bílé krvinky. Zmnožené bývají především v kostní dřeni. U leukemie dochází vždy k postižení kostní dřeně a ve většině případů i k postižení krve.

Jak jste poznali leukémií : Projevit se nemoc může i krvácením z nosu či dásní, nadměrnou tvorbou modřin bez zjevné příčiny či tvorbou červených teček na kůži. Nemocné buňky se mohou začít shromažďovat v mízních uzlinách. Ty se pak zvětšují a bývají hmatatelné v oblasti krku, podpaží či v tříslech.