Antwort Kdy se rodí mladata jelena? Weitere Antworten – Kdy se rodí jeleni

Kdy se rodí mladata jelena?
Laně po osmi měsíční březosti rodí zpravidla začátkem června 1 až 2 kolouchy. Ti jsou hned po narození velice čilí a následují matku, která je kojí asi čtyři měsíce. Pohlavně sice dospívají v druhém roce života, ale mladí jeleni se do rozmnožování zapojují zpravidla ve čtyřech letech. Mohou se dožít i dvaceti let.Samice jelena se nazývá laň, mládě pak kolouch (řidčeji kolouš). Samcům přes léto narůstají parohy, laním (samicím) nikdy. Samci pak paroží na konci zimního období shazují, po skončení soubojů podzimní říje. S věkem samce se zvětšuje jeho hříva i velikost paroží.Jelen lesní (Cervus elaphus) skočí do dálky 12 metrů. Předčí jej však impala (Aepyceros melampus), jejíž rekord je 12,2 m. Avšak jelenec běloocasý (Odocoileus virginianus) nebo i irbis (Uncia uncia) přeskočí neuvěřitelných 13,4–15,5 m.

Kdy vytlouká jelen : Vše začíná na jaře okolo března, kdy jelen shodí staré paroží – je to vyvoláno růstem nového. Zpočátku je parožní tkáň měkká, prokrvená, s citlivými nervovými vlákny, poté začíná postupně tvrdnout, mineralizovat. Okolo srpna pak jelen tzv. vytlouká a dochází ke kompletní mineralizaci a přeměnu v kost.

Proč troubí jeleni

Různé způsoby troubení mají různé významy – zahnání jelenů, shromažďování laní, takzvané sbíjení a vítězný ryk. Mezi jeleny v oboře je v době říje velká rivalita. „Jelen je inteligentní tvor. Když se potkají silní jeleni, tak si ohodnotí svoje síly a dojde k souboji.

Co znamená vidět jelena : Jelen je spojován se zrozením nového dne, silou nových počátků a vede své svěřence k přirozené rovnováze. Jelen je láskyplným ochráncem, a proto je důležité si rozpomínat na jeho léčivou obnovující sílu a požádat o jeho vedení vždy, když ho budeme potřebovat.

Komolá zvěř – zvěř holá, bez paroží. Korunáč – jelen, jehož parožní lodyha je ukončena třemi výsadami. Kořenáč – parožní stupeň daňka.

jelen

deer red deer jelen evropský
rutting rutting stags jeleni v říji

Proč jelen troubí

Různé způsoby troubení mají různé významy – zahnání jelenů, shromažďování laní, takzvané sbíjení a vítězný ryk. Mezi jeleny v oboře je v době říje velká rivalita. „Jelen je inteligentní tvor. Když se potkají silní jeleni, tak si ohodnotí svoje síly a dojde k souboji.Mimo vizuálního předvádění své síly slouží i jako zbraň k soubojům se soky v období říje a hrozba přirozeným predátorům. Parohy si obvykle nechávají jako ochranu před predátory a na konci zimy je shazují. Nové paroží pak vyrůstá jelenovitým každý rok z jara.Jeleni shazují parohy na konci února, zato srncům už v této době rostou nové. Trvá to tři až čtyři měsíce. Když jsou parohy tzv. hotové, zvěř je vytlouká.

Byliny a tráva reprezentují v příhodných měsících až 80 % jelení stravy. V noci se stádo odvažuje vyjít i na otevřenější prostranství a spásá na polích obilí nebo kukuřici. V zimě stoupá v denní porci potravy zastoupení keřů a dřevin: jeleni se živí ostružiníkem, břečťanem nebo okusováním kůry mladých stromků.

Co delat kdyz vidím jelena : Když je poraněná, může vás zranit. Je třeba zavolat místní dopravní policii. Ta ví, koho v těchto případech kontaktovat, aby zvíře ze silnice bezpečně odklidil. V žádném případě nenakládejte sražené zvíře do auta.

Co predstavuje jelen : Energie jelena je spojována se symboly vznešenosti, hrdosti, laskavosti, nezávislosti a duchovní očisty. V druidské tradici je jelen jedním z pěti nejstarších hlavních totemových zvířat, které pochází z počátku časů. Jelen má schopnost bezpečně procházet mezi světem naší každodenní i posvátné reality.

Jak dlouho trva říje jelena

Někdy takto putují i několik kilometrů. Říje obvykle začíná v první polovině září a trvá asi 4 týdny, podle říje laní. Laně se dostávají do říje už v druhém roce života a vyhledávají vhodné říjiště. Tam stádo laní ovládne dospělý jelen a snaží se celé stádo držet co nejvíc pohromadě.

Většina jelenů svou největší chloubu shazuje na přelomu února a března. „Zpravidla shazují jako první své paroží ti nejstarší jeleni, pak se přidávají ti mladší. Existují ale i výjimky a tou byl vždy tento jelen. Ten své paroží vždy shazuje jako vůbec první,“ uvádí Adam Jirsa.Paroží jelenů je na základě periodicky se opakujícího narůstání, odumírání a shazování kostní tkáně z fyziologického hlediska jedinečným znakem ve světě zvířat. Jeho stavba a velikost se vyvíjela u jednotlivých druhů jelenovitých v průběhu evoluce v závislosti na jejich životním prostředí.

Proč shazují jeleni paroží : Mimo vizuálního předvádění své síly slouží i jako zbraň k soubojům se soky v období říje a hrozba přirozeným predátorům. Parohy si obvykle nechávají jako ochranu před predátory a na konci zimy je shazují. Nové paroží pak vyrůstá jelenovitým každý rok z jara.