Antwort Kdy se stříhá borovice? Weitere Antworten – Jak tvarovat borovici lesní
Úprava tvaru borovice spočívá především ve zkrácení jarních výhonů (tzv. svíček), ze kterých se později vyvinou nové jehlice. Nové výhony je potřeba zakrátit, aby jednotlivé “obláčky” měly v budoucnu neustále z povrchu hladký a hustý tvar. Nejvíce záleží na načasování úpravy tvaru borovice.Celé jarní období: od poloviny dubna, kdy jehličnany začínají nápadně rašit světle zelenými vrcholíky větévek, až do začátku června, je vhodnou dobou pro první úpravu tvarů pěstovaných jehličnanů. Druhým vhodným obdobím pro tvarování jehličnanů je až začátek podzimu, tedy v měsíci září každoročně.Popis: Poměrně statný, až 40 m vysoký strom s rozsáhlým kořenovým systémem a rovným, v horní třetině až čtvrtině větveným kmenem. Borka je rozpukaná, šedohnědá, v mládí a na větvích rezavě hnědá, odlupující se v tenkých plátcích. Letorosty jsou zelenohnědé.
Jak se starat o borovicí : Nároky borovice lesní
Nikdy neroste ve stínu ani polostínu. Na půdu a vláhu je však tento druh zcela nenáročný, vadí mu pouze zcela zamokřená stanoviště. Na přelití proto dejte pozor i v nádobě! Stejně tak pro ní nejsou vhodné půdy s příliš vysokým obsahem vápníku, na nichž jí mohou žloutnout jehlice.
Jak se Zastřihává Bonsai
Mladé přírůstky listů rostoucí z koruny průběžně zaštipujeme pinzetou. U druhů bonsají, které jsou porostlé malými lístky, zkracujeme mladé výhony do obrysu stromku. Bonsaje s většími listy zaštipujeme hlouběji a to o 2- 3 lístky, než je požadovaný tvar koruny.
Jak zastavit růst borovice : Růst můžeme omezovat vyštipováním 2/3 nových svící (výhonů). Vysazujeme na sušší stanoviště, s dostatkem světla (mladé borovice nesnesou příliš slunce a je potřeba je chránit), půda by měla být spíše písčito-hlinitá.
Ideální doba pro prořezávání jehličnatých stromů je uprostřed léta od července do srpna a před jarem od února do dubna. Týká se to převážně mladých výhonků, odumřelé větve můžete odstranit kdykoliv. Mezi oblíbené jehličnaté stromy patří borovice.
Stříhejte po vyzrání jarních letorostů, to znamená v červenci, nebo počkejte na dobu před pučením, tedy na konec zimy. Důležité je, aby smrk měl kónický tvar, a byl tedy dole širší, jinak vám bude odspodu sesychat. Důležité je si pamatovat, že smrk nedokáže obrazit ze staršího dřeva.
Co škodí borovici
Samotné odumírání borovic není způsobené jen suchem, ale i škůdci, kteří stromy oslabené suchem vyhledávají. Borovice však ohrožuje například i jmelí. "V posledních letech došlo ke zvýšení výskytu jmelí.Jehlice – měkké modrozelené, nasivělé uspořádány ve svazečcích po pěti. Jsou velmi jemné a lehce převisají, což dává vejmutovce její charakteristický „měkký“ vzhled – někdy bývá nazývána borovicí hedvábnou. Pupeny oválné stře zašpičatělé, pryskyřičnaté. Samčí šištice nahloučené žluté, samičí šedé, někdy až růžové.Tvarování provádíme zaštipováním nových narašených jehlic. Je poddajná k jemnému ohýbání a drátování. Tvarovacím drátem upevníme kmen a větve do požadovaného tvaru. Pokud se stromek příliš rozrostl, prořezávání provádíme až v půli jara.
Mrazům jako horská dřevina velmi dobře odolává, snáší teploty až pod -40 °C. Přednost dává spíše písčité a štěrkové půdě. Přestože snáší přísušky a úpal, pro zakořeňování potřebuje půdu dostatečně vlhkou.
Kdy stříhat bonsai : Pokojové bonsaje se mohou řezat, stříhat, zaštipovat, drátovat a někdy i přesazovat v libovolnou roční dobu. Ovšem nejlepší čas pro hlavní zásahy na rostlině je březen nebo duben. Základní řez (prosvětlení koruny) děláme při přesazení, drobné zásahy pak během vegetace. Používáme kleště, nůžky, jemnou pilku nebo nůž.
Jak často se zalévá bonsai : Protože bonsaje mají malé misky, je vhodné, aby se zalévaly denně celé jaro, léto i podzim. Na zimu zálivku omezíme. Stejně jako vodu, potřebují rostliny ke svému zdravému růstu i hnojivo. Protože v misce na bonsaje je převážně kořenový bal a velmi málo zeminy, je nutné bonsaje pravidelně hnojit.
Kdy opadává borovice
Během podzimu a zimy jehlice zcela zhnědnou a dochází k jejich hromadnému opadu. Těsně před opadem se na povrchu jehlic tvoří červenohnědé oválné plodničky, které jsou uloženy v pokožce jehlic.
Jehličnaté živé ploty se během vegetační fáze prořezávají na jaře. Živý plot je třeba prořezávat ve fázi růstu, aby rostl rovnoměrně a bez mezer. Zastřihujte ho i po stranách, abyste zajistili rovné hrany. Horní část živého plotu vůbec neprořezávejte, dokud nedosáhne požadované výšky.Jehličnany špatně obrůstají, jen pomalu zarůstají místa, kde chyběly větvičky. Po polovině září se můžeme pustit do přesazování. Na novém místě připravíme dostatečně hlubokou i širokou jámu. Před vyzvednutím z původního stanoviště rostlinu pořádně zalijeme, aby se kořenový bal nerozdrolil.
Kdy stříhat živý plot z tisu : Tisy velmi dobře snáší radikální řez. Díky tomu je lze prakticky neomezeně tvarovat. Základní řez provádíme jednou ročně, nejlépe koncem června. V tomto období odstraníme všechny větve a výhony, které narušují kompaktní tvar rostliny.