Antwort Kdy se stříhá kustovnice? Weitere Antworten – Kdy plodí kustovnice
Rostlina začíná plodit již druhým rokem po výsadbě, ale kvalitní úrody dosáhnete až třetím rokem po výsadbě.Doporučené denní dávkování pro dospělé osoby jsou asi dvě hrstky bobulí denně. Menší děti by rozhodně neměly konzumovat více, než poloviční dávku. Vyšší míra konzumace Goji Berry vede k problémy se zažíváním. Odborníci nedoporučují jíst větší množství kustovnice před spaním, mohou nastat problémy s nespavostí.Kustovnice je trnitý keř ze středomoří a Asie. Její plody se nazývají goji neboli godži. Z bobulí a kůry kořenů se připravují doplňky stravy. Goji se používá při mnoha zdravotních problémech – například cukrovce, jako tonikum či při snahách o úbytek tělesné hmotnosti, zlepšení kvality života, lepší zrak nebo ledviny.
Na co je zdravá kustovnice : Kustovnice se řadí mezi rostlinné adaptogeny, tedy látky, které působí proti stresu a nespecificky zvyšují psychickou a fyzickou odolnost organizmu. V čínské medicíně se kustovnice považuje za tonikum, které vyživuje ledviny, játra a zrak.
Kdy se sklízí kustovnice
Plody kustovnice čínské dozrávají od poloviny září a mají oválný tvar se sytě oranžovou barvou. Sklízet začínáme když je ovoce zralé z 80%, po sklizni bobule sušíme, buď mechanicky nebo vzduchem. Konzumovat je můžeme i čerstvé, bez sušení.
Kdy se sklízí kustovnice čínská : Plody kustovnice se sklízí, když je ovoce zralé z 80-90 %. Vyvarujeme se sběru po dešti.
Plody kustovnice čínské se mohou konzumovat samotné nebo se přidávají do cereálních směsí, pečiva na kaše atd. Na čaj použijte 8-10 g plodů, které můžete i povařit í 5-10 minut v 0,5 l vody. Tento odvar se pije na lačno ve dvou dávkách, včetně plodů. Kapsle – záleží na složení konkrétního doplňku.
V únoru či v březnu odstraňujeme všechny výhony z vrchní i spodní části kmene a zároveň provzdušníme střed keře. odstraněním veškerých starých, překřížených, či zbytečně zahušťujících větví. V průběhu léta odstraníme silné výhony z hlavního kmene a větví tak, aby měly volný přístup světla a vzduchu.
Jak správně užívat goji
Goji šťáva dávkování:
Šťávu užívejte před jídlem – 30 ml jednou až dvakrát denně (na lžičku nebo ředit s vodou), pro správné účinky je doporučováno užívat po dobu až tří měsíců.Jak užívat kustovnici
Nejjednodušší je přímá konzumace sušených plodů. Pokud nás tento způsob omrzí, můžeme si plody přidávat do jogurtu, pudinku nebo Smoothie. Další možností je odvar z kustovnice. 2-3 polévkové lžíce povaříme 3 minuty a vypijeme.Plody kustovnice čínské dozrávají od poloviny září a mají oválný tvar se sytě oranžovou barvou. Sklízet začínáme když je ovoce zralé z 80%, po sklizni bobule sušíme, buď mechanicky nebo vzduchem. Konzumovat je můžeme i čerstvé, bez sušení.
Miluje slunce, ale bude se jí dařit i na přistíněných stanovištích. Roste dobře v půdě, která je kyprá a písčitá a bohatá na živiny. V zimním období nevymrzá, bez problémů snese i teploty – 25 o C. Doba výsadby je březen až květen nebo na podzim od září do listopadu.
Jak rychle roste kustovnice čínská : Keř kvete od června do října drobnými fialovými kvítky, plody jsou 1 – 2 cm dlouhé, oranžovo-červené barvy. Objevují se 2 – 3 rokem po výsadbě. Je jí přisuzován omlazující účinek v tomto drobné ovoci. Léčivé účinky kustovnice jsou mnohostranné.
Jak se starat o Kustovnici : Kustovnici vysazujeme do lehčích, spíše písčito-jílovitých půd, Nejvhodnějším období je měsíc březen nebo duben. Rozestupy mezi keři by měli být 2-2,5m. Na dno předpřipravené jámy nezapomeňte přidat dobře uzrálý kompost, či hnůj a důkladně jej zapracujte. Okolí keře by mělo zůstat prokypřené.
Jak uzivat Kustovnici
Jak užívat kustovnici
Nejjednodušší je přímá konzumace sušených plodů. Pokud nás tento způsob omrzí, můžeme si plody přidávat do jogurtu, pudinku nebo Smoothie. Další možností je odvar z kustovnice. 2-3 polévkové lžíce povaříme 3 minuty a vypijeme.
Kustovníce čínská denní dávka
Denní dávka kustovnice je téma samo za sebe. Ačkoli neexistují záznamy o předávkování, měli bychom udržet denní dávku od 15 do 45 gramů. To představuje zhruba jedna hrst. Dlouhodobé užívání větších dávek se nedoporučuje.Plody kustovnice dozrávají zhruba od července do října, kdy se také sklízí.
Jak sušit Kustovnici : K sušení použijte proud horkého vzduchu. Sušárna je rozdělena do tří teplotních sekcí. V první sekci je teplota 40 – 50 o C a plody se tu nechávají 24 hodin. V druhé sekci je teplota 50 – 55 o C kde plody zůstanou 36 – 48 hodin.