Antwort Kdy se sází třapatky? Weitere Antworten – Jak zazimovat třapatky

Kdy se sází třapatky?
Většina odrůd třapatkovek nachových jsou v našich podmínkách plně mrazuvzdorné, mladé rostliny však na zimu doporučujeme přikrýt např. chvojím nebo listím. Pozor dejte na nové odrůdy, které nebývají tak mrazuvzdorné, jako ty klasické (viz. výše).Klíčí 5 až 20 dní. Echinacea je nenáročná na údžbu. Pěstujeme v dobře odvodněné půdě bohaté na humus, ideálně na plném slunci.Množí se buďto semeny nebo dělením trsů či kořenovými řízky. Není vhodné echinaceu vysazovat pouze ve stinných místech a nezáleží, jestli je půda vlhká nebo suchá. V takovém případě pak může vydržet i dlouhá období sucha. Trsy třapatkovky mohou být vysazovány po drobných keřících v období jara nebo na podzim.

Kdy stříhat třapatka nachová : Pozdě na podzim anebo brzy na jaře trs sestříhneme až u země. Rostlina je většinou krátkověká, v následujícím roce ji musíme znovu vysévat nebo vysazovat, ale je snadné ji namnožit buď opětovným výsevem semen, nebo dělením trsů.

Kdy ostříhat třapatky

Obecně stříháme trvalky 3x ročně. Na jaře (tedy po zimě), průběžně během léta a na podzim.

Co s Třapatkou po odkvětu : Třapatka preferuje slunná stanoviště, v polostínu pokvete méně. Má ráda propustné, písčité půdy. Po odkvětu ji seřízneme, aby znovu vykvetla. Není to dlouhověká trvalka, proto ji musíme po několika letech znovu vysadit.

Rostliny jsou tolerantní k suchu, naopak nesnášejí přemokření. Semena vyséváme v březnu nebo dubnu do studeného pařeniště nebo doma do truhlíku za oknem. Vzrostlé sazeničky vysazujeme v druhé polovině května na záhon, ne do nádob. Echinacea kvete většinou až druhým rokem a pak jako trvalka zůstává na záhonu mnoho let.

Třapatka (Rudbeckia)

Třapatka pochází původně ze Severní Ameriky a roste nejraději na vlhkých loukách. Žluté paprskovité květy kvetou v závislosti na odrůdě od května do října a dosahují výšky až 2 m. Ideální je vysadit třapatku na zahradě na místo s vlhkou půdou a sluncem pro květy.

Jak pěstovat Trapatku

Třapatkám obecně vyhovuje slunné stanoviště, avšak nikoli otevřené a větrné. Rostlina není nijak náročná na pěstování. Naprosto postačí na živiny chudší propustná hlinito-písčitá mnohdy i kamenitá půda. Při zapěstování rodu Echinacea, je vhodná pravidelná zálivka, po dobrém zakořenění obstojně zvládne i období sucha.