Antwort Kdy se sází švestky? Weitere Antworten – Jak správně zasadit švestku
Stanoviště by mělo být teplé, dostatečně chráněné před severními větry, volíme spíše západní až jihozápadní stranu. Nejmenší spon by měl být o velikosti 5-6×3-4m. Před zasazením stromu je potřeba odstranit odumřelé kořeny stromku a namočit jej do vody (dvě hodiny by měly být postačující, delší doba nevadí).Vězte však, že: ovocné prostokořenné stromky se sází pouze v době vegetačního klidu, tedy od konce října do konce dubna (v příznivém, chladnějším počasí i na začátku května).Stromek má být zasazený tak hluboko, jak rostl ve školce, to je asi 5 cm nad tím místem, kde kmínek přechází v kořeny. Při výsadbě musíme počítat s tím, že po výsadbě půda ještě ulehne, zároveň klesne i stromek, proto musíme sázet o něco výše.
Kdy plodí švestka : Zhruba 2 roky po výsadbě se můžeme tešit z prvních plodů. Zdravé slivoně plodí 20 – 30 let. Plody jsou obvykle oválné nebo kulaté a mají ojíněnou slupku.
Jak daleko od sebe sázet švestky
Zahrádkářům doporučuji vysadit jednu řadu vřeten slivoní na slaběji vzrůstných podnožích, vzdálenost mezi stromky by měla být 1,5–1,8 m. Tolerantní odrůdy volte podle doby zrání plodů, abyste mohli ovoce sklízet od poloviny července až do poloviny října.
Co zasadit pod švestku : V blízkosti švestek bychom neměli nechávat žádné sasanky. Jsou totiž náchylné na stejné plísňové choroby. Maliny trochu lépe prospívají, pokud pod nimi roste vratič, česnek anebo aksamitníky.
Středně velké plody nabídne Domácí švestka, Gabrovská, Stanley, Vlaška, Wangenheimova, Zimmerova. Malé plody mají především mirabelky a rané švestky – jako Brněnská, Lukasova, Bryská. Co se tvaru týká, tak mezi kulovité patří především mirabelky a renklódy, a poté i nějaké odrůdy švestky.
Roubování švestek
Švestky budeme roubovat za kůru, a to jak u mladých, koupených podnoží, tak i za starou kůru vzrostlých stromů. U švestek se můžete těšit i na letní očkování.
Proč neplodí švestky
Nesprávný řez švestky
Zastínění koruny nebo nesprávné rozlišení květních pupenů během vegetačního období může být prvním problémem, který se vyskytne při nesprávně provedeném řezu. Málo prosvětlená koruna nebo ponechání příliš mnoha přebytečných větví může strom oslabit a snížit jeho plodnost na naprosté minimum.Většinou je dobré kombinovat pouze dvě rostliny. Pokud byste jich chtěli pěstovat společně více, počet možných kombinací už není tak velký. Vzájemně se podporují nebo jsou k sobě neutrální například cibule, mrkev, hrách a kopr. Zkuste klidně i kombinaci jahody, česnek, pórek a polníček.Dárek na nástěnku
Druh zeleniny | Co vysadit vedle |
---|---|
cuketa/dýně | kukuřici, fazole, hrách, cibuli, špenát |
česnek | rajčata, salát, řepu, jahody, cibulku |
fazole | ředkvičky, okurky, kapustu, kedluben, salát, květák, celer, rajčata, brambory, špenát, červenou řepu, ředkev |
hrášek | kedlubny, mrkev, okurky, ředkvičky, hlávkový salát |
Na listech meruněk se Šarka projevuje ve formě žlutozelených nebo světlezelený kreseb, proužků, prstenců nebo skvrn, které jsou nejvýraznější v první polovině vegetačního období. Na povrchu plodů meruněk lze příznaky Šarki pozorovat krátce před jejich dozráním. Projevují se poměrně velkými bělavými kresbami a kroužky.
Kdy je čas na roubování : Kdy roubovat
pokud roubujeme venku, volíme termín brzy na jaře většinou v březnu, kdy ještě dostatečně neproudí míza (kopulace, anglická kopulace, na kozí nožku, do rozštěpu atd.), nebo v dubnu v době, kdy již dostatečně proudí míza (za kůru atd.)
Jak a kdy roubovat Švestky : Kdy a jakým způsobem roubovat švestku
Švestky se nejčastěji s úspěchem roubují od března kopulací a v době květu též za kůru. Kopulací je možné roubovat, dokud vydrží nenarašené rouby a zásadně na jednoleté výhony. Na roubu si připravíme proti pupenu šikmý řez cca 3x větší než je průměr roubu.
Proč padají nezralé švestky
„Je to škůdce, dalo by se říci, že se jedná o mouchu, které se jmenuje pilatka švestková. Klade vajíčka do malých plůdků po odkvětu a z nich se líhne takzvaná housenice. Ta nezralý plod vykousne a švestka zhruba do 14 dnů opadá. Jestli má zahrádkář letošní úrodu napadenu pilatkou, zjistí poměrně lehce.
Jaký postřik na švestky Jak už jsme zmínili výše, můžeme použít osvědčený Kuprikol 50, Lepinox Plus a TALENT. Postřik na švestky připravíme tak, že jeden z těchto přípravků promícháme s vodou v níže uvedeném poměru. Příští jaro nezapomeňte na řez švestek.Co nepěstovat vedle sebe – konkrétní příklady
- červená řepa, salát X špenát.
- zelí X jahody.
- kapusta kadavá X růžičková kapusta.
- okurky X rajčata, zelí, květák, růžičková kapusta, brokolice.
- fazole X fenykl.
- šalotka X hrách, fazole.
Co zasadit mezi brambory : Co zasadit vedle brambor: Řepa Mrkev Kopr Koriandr Horčice (jako zelené hnojivo) Celer
- Řepa.
- Mrkev.
- Kopr.
- Koriandr.
- Horčice (jako zelené hnojivo)
- Celer.