Antwort Kdy se zapíná turbo? Weitere Antworten – Jak poznám že je špatně turbo

Kdy se zapíná turbo?
Příznaky poškozeného turbodmychadla jsou:

  1. Ztráta výkonu.
  2. Pomalejší a hlasitější akcelerace.
  3. Potíže s dosažením vyšších rychlostí
  4. Modrošedý kouř z výfuku.
  5. Rozsvítí se kontrolka motoru.

Nu, ne tak docela. Turbodmychadlo pracuje za extrémních teplot, v jeho jádru dosahují i u silničních vozů teploty až k 900 °C (zážehové motory), a zatímco běžný civilní motor dosahuje maximálních otáček typicky kolem 6000 za minutu, turbo se běžně točí o několik řádů rychleji (100 – 150 000 ot./min.).Obecně má na životnost turbodmychadla vliv několik faktorů. Turbu například nesvědčí krátké trasy, nebo časté studené starty. Pokud však dopřáváte vozu standardní údržbu, mělo by turbo vydržet víc než 200 tisíc kilometrů. Problémy s turbem nejsou většinou náhlé, ale projevují se postupně – hlavně zvukem.

Jak se pozná špatně turbo : Typickým projevem této závady je náhlá ztráta výkonu (zpravidla při akceleraci), pokles otáček a „spadnutí“ motoru do nouzového režimu. To sice odstraníte vypnutím klíčku zapalování, ale tato závada se náhodně opakuje a může být v silničním provozu příčinou velmi kritických situací.

Jak poznat turbo před smrtí

Turbodmychadlo také může začít přisávat olej do sání, případně začnou turbíny třít o plochu skříně. Pozorný řidič by měl takové nezvyklé zvukové projevy rozeznat. Obzvláště, jsou-li doprovázeny kolísáním otáček při volnoběhu nebo sníženým výkonem motoru.

Jak vyzkoušet turbo : Jak zkontrolovat turbodmychadlo

  1. Poslouchejte zvuk studeného motoru.
  2. Zkontrolujte přítomnost olejových usazenin na krytu turbiny.
  3. Zkontrolujte barvu kouře z výfuku.
  4. Oskenujte systém pomocí speciálního zařízení.
  5. Odstraňte turbodmychadlo z vašeho auta a zkontrolujte, zda v hřídeli není volný pohyb.

Turbo je hlučné

Tím se výrazně opotřebovávají zmíněné materiály a dochází k poškození turba. Někdy však stačí vyměnit jen kluzné ložisko, které může být zadřené.

Pokud turbo začíná vydávat nelibé zvuky či dělá hluk, může jít o příčinu vůle hřídele, na které jsou turbínové a kompresorové lopatky. Ty začínají škrtat o plochu skříně a tím vzniká hluk. Materiály se tím pádem značně opotřebovávají. Dalším důvodem může být zadřené kluzné ložisko, které je zapotřebí vyměnit.

Kdy je potřeba vyměnit turbo

Turbo přestává fungovat ve chvíli, kdy začne přisávat olej do sání a tím i nastává vůle hřídele, na kterém jsou turbíny. Nebude to trvat moc dlouho a turbíny začnou škrtat o plochu skříně, turbo začne být hlučné a materiály se začnou tím pádem více opotřebovávat. Předzvěst konce.Cena repase turba z koncernového vozu je zpravidla mezi 7.000 Kč až 12.000 Kč. Opravdu záleží na konkrétním typu a také na rozsahu poškození. Pojďme se podívat na orientační ceny za repasované turbodmychadlo a ceny za konkrétní příslušenství náhradních dílů pro opravy turbodmychadel.Poznáš to relativně lehce, zvuk kraktorovější, v nízkých otáčkách neklidný běh, samozřejmě nižší výkon. Ono je to také závislé od počasí.

Končící životnost řemenu se projevuje několika základními způsoby.

  1. Podivný zvuk od motoru. Jendou z indikací nadmíru opotřebovaného klínového řemene je pískavý zvuk od motoru.
  2. Zhoršená funkce klimatizace či posilovače řízení
  3. Přehřívání motoru.
  4. Praskliny a opotřebení na řemenu.

Proč odešlo turbo : Pokud turbo začíná vydávat nelibé zvuky či dělá hluk, může jít o příčinu vůle hřídele, na které jsou turbínové a kompresorové lopatky. Ty začínají škrtat o plochu skříně a tím vzniká hluk. Materiály se tím pádem značně opotřebovávají. Dalším důvodem může být zadřené kluzné ložisko, které je zapotřebí vyměnit.

Jak se dá zničit turbo : Pět tipů, jak si spolehlivě zničit turbomotor

  1. Zatěžujte motor, než se dostatečně zahřeje. Zatěžování nezahřátého motoru ubližuje všem agregátům, u těch přeplňovaných ale tato rada platí dvojnásob.
  2. Vypínejte motor bez řádného ochlazení
  3. Přetěžujte motor v nízkých otáčkách.
  4. Tankujte nekvalitní palivo.
  5. Zbrkle šlapejte na plyn.

Jak poznat že je auto v nouzovém režimu

Nouzový režim motoru

Asi nejznámější je situace, kdy to autem škubne, rozsvítí se oranžová kontrolka motoru a auto ztratí výkon. Vůz se v takovém případě přepne do tzv. nouzového režimu, kdy se omezí výkon i rychlost, přičemž auto často víc než 80 km/h nejede a akceleruje jen velmi rozvážně.

Příruby a závity nemohou být opotřebené ani poškozené. Dále je třeba vyměnit motorový olej a olejový i vzduchový filtr. Doporučujeme vyměnit olejové potrubí, přičemž při jejich instalaci v žádném případě nesmí být použito těsnících tmelů.Jak se správně starat o turbo

  1. Nezatěžujte studený motor. Nejprve nechte svůj motor zahřát společně s motorem.
  2. Motor hned po dojetí nevypínejte. Tímto způsobem se turbo velmi často ničí.
  3. Oblíbené Start – Stop.
  4. Udržujte motor v řádných otáčkách.
  5. Používejte dobré palivo.
  6. Dodržujte intervaly pro výměnu olejů a filtrů

Jak jezdit po výměně turba : Nastartovat a nechat běžet motor na volnoběžné otáčky několik minut a zároveň kontrolovat těsnost všech spojů. Po delší jízdě je vhodné po zastavení nechat běžet motor na volnoběh alespoň po dobu jedné minuty, předejdete tak předčasnému ukončení životnosti Vašeho turbodmychadla.