Antwort Kdy sklízet listový špenát? Weitere Antworten – Kdy se sklízí špenát
Špenát je rychlá zelenina, po výsadbě jde velmi brzy do květu. Proto vysazujeme časně na jaře (březen, duben), nebo na podzim (konec srpna). Listy se dají sbírat již 45 dní po výsadbě. Nejlépe špenát zraje při teplotě 12-15°C.Špenát je připravený ke sběru po 37 až 50 dnech po vyklíčení, opět záleží na podmínkách pěstování a kultivaru. Baby špenát sbírejte hned na začátku, kdy jsou jeho lístky malé a jemné. Baby špenát má delikátní chuť a hodí se do zeleninových salátů a smoothie.Semínka vyséváme zhruba na přelomu března a dubna a předpěstované sazeničky, které jsou po zmrzlých, tedy ve druhé polovině května vysadíme na stanoviště. Popínavý špenát je velice náchylný na namrznutí.
Jak uchovat listový špenát : Skladování: Čerstvý špenát skladujte ve spodní části lednice tak, aby neoschnul. Zkonzumujte ho rychle během pár dní. Před použitím: Špenát přeberte, ovadlé listy vyhoďte a zbytek omyjte v cedníku pod studenou vodou (to udělejte i v případě, že špenát budete dávat zmrazit).
Jak správně sklízet špenát
Vzhledem ke krátkému vegetačnímu období a mělkému kořenovému systému má špenát vysoké nároky na vodu. Špenát sklízíme 45 až 65 dní od výsevu podle odrůdy. Listy se sklízí dříve, než začne špenát kvést, což je zhruba v době, kdy má vyvinuto minimálně šest listů. Sklízí se seřezáním zelených listů asi 2 cm nad zemí.
Jak daleko od sebe sázet špenát : Semínka špenátu zasejte do půdy 3 – 4 centimetry hluboko. Umístěte je do řádků, které jsou od sebe vzdáleny 15 – 30 centimetrů. Na zálivce nešetřete. Pokud nebude půda dostatečně vlhká, listy ztratí na kvalitě a špenát poroste velmi pomalu.
Osivo špenátu vyséváme do řádků cca 20 cm vzdálených, v řádku optimálně 5 cm od sebe a zhruba 0,5 cm hluboko. Mírně přihrneme zeminou a pak pravidelně zaléváme. Vzhledem ke krátkému vegetačnímu období a mělkému kořenovému systému má špenát vysoké nároky na vodu. Špenát sklízíme 45 až 65 dní od výsevu podle odrůdy.
Špenát vyžaduje zálivku přiměřenou, půda ale nesmí přeschnout. Pokud pěstujeme na půdách písčitých, budeme muset zalévat poměrně často. Při pěstování na balkoně budeme muset zalévat třeba i denně, když bude slunečné počasí.
Jak zpracovat čerstvý listový špenát
Špenát můžete použít hned na několik způsobů. Polévka nejlépe chutná s krutony. Mnoho lidí špenát miluje jako přílohu k masu a bramborovým knedlíkům. Zelené listy špenátu, ať už čerstvé nebo jako mražené sekané, lze použít do rizota, žemlovek, polévek, kari, slaných koláčů či závinů a do spousty dalších pokrmů.Řešením je zahustit ho jíškou.Špenát můžete použít hned na několik způsobů. Polévka nejlépe chutná s krutony. Mnoho lidí špenát miluje jako přílohu k masu a bramborovým knedlíkům. Zelené listy špenátu, ať už čerstvé nebo jako mražené sekané, lze použít do rizota, žemlovek, polévek, kari, slaných koláčů či závinů a do spousty dalších pokrmů.
Jaké rostliny zasadit na záhonech po česneku Jedna plodina je zcela nevhodná!
- Okurky. Okurky patří mezi tu nejvhodnější zeleninu, která se dá po česneku na záhonek zasadit.
- Ředkvičky.
- Listová zelenina.
- Baklažán.
- Luštěniny.
- Jahody.
- Brokolice.
- Brambory.
Které plodiny se nesnášejí : Kromě rajčat jí vadí také ředkvičky, brambory, jahody, kapusta, zelí, česnek. Pokud někoho kolem sebe snese, jsou to především: hrách, fazole, kopr, salát, pórek, cibule, celer, červená řepa, petržel, kedlubny nebo zelí. Okurky špatně porostou i jako následná plodina po rajčatech nebo květáku.
Co udělat z listového špenátu :
- Špenátová žemlovka s uzeným masem. Do hodiny.
- Kuřecí polévka s bramborami a špenátem. Do 20 minut.
- Kuřecí roláda se špenátem a bramborovými knedlíky.
- Losos s ochucenou strouhankou a čočkou se špenátem.
- Tofu ramen se špenátem.
- Žluté kari s treskou a špenátem.
- Špenátová polévka s quinoou.
- Nudle se špenátem po asijsku.
Co udělat s listovým špenátem
Špenát můžete použít hned na několik způsobů. Polévka nejlépe chutná s krutony. Mnoho lidí špenát miluje jako přílohu k masu a bramborovým knedlíkům. Zelené listy špenátu, ať už čerstvé nebo jako mražené sekané, lze použít do rizota, žemlovek, polévek, kari, slaných koláčů či závinů a do spousty dalších pokrmů.
Špenát je nízkokalorická zelenina, která je bohatá na vitaminy skupiny B a vitamin C. Má také vysoký obsah beta-karotenu (3 250 µg / 100 g), což je prekurzor vitaminu A. Tato zelená listová zelenina také dodává lidskému organismu řadu minerálů, jako je zejména draslík, vápník, hořčík a železo.Proč se dává do špenátu mléko Mléko se doporučuje přidávat z důvodu, aby neutralizovalo kyselinu šťavelovou, kterou špenát obsahuje. Není ale nutné ho přidávat pokaždé. Co se týče chuti, tak místo obyčejného mléka můžeme použít i mléko rostlinné.
Jak zahustit listový špenát : Špenát nemusí být zahuštěný jen moukou. Zkuste jej zahustit vaječnými žloutky. Má krásně krémovou konzistenci a minimalizujete riziko hrudek z tradiční zásmažky.