Antwort Kdy slaví Lucie? Weitere Antworten – Kdo chodí 13. prosince v podvečer

Kdy slaví Lucie?
V českých i moravských vesnicích chodil 13. prosince průvod masek dům od domu. Hlavní postavou tohoto průvodu byla dívka, která představovala světici. Se svatou Lucií dále šli kněz, poustevník, řezník, kominík, dráteník, krajánek, družičky a další.Lucky jsou maskované ženské postavy, které v české a slovanské lidové kultuře vykonávají v předvečer 13. prosince – svátku svaté Lucie rituální obchůzku.Domáckými podobami jména jsou Lucka, Lúca, Luci, Lusy, Lucina, Lucinka aj. Slovenština jméno zná jako Lucia a Luciána, angličtina, italština nebo latina ho užívá také jako Lucia. Němčina vedle verze Lucia užívá i mutaci Luzie nebo Lucie.

Kolik je v Česku jmen Lucie :

Lucie
Původ latinský
Jméno v Česku
Četnost v Česku 111 937
Pořadí podle četnosti 21.

Co Nedelat na Lucii

Na svatou Lucii se vyhněte domácím pracím

V našich krajích byla Lucie uctívána jako symbol čistoty. K tomu se vázalo také množství lidových obyčejů. Jedním z nich byl přísný zákaz domácích prací – Lucky při obchůzkách kontrolovaly domácnosti, zda ženy náhodou nepředou, nedrou peří, netkají a neperou.

Co se dělá na Lucii : Na svatou Lucii platil přísný zákaz předení

Lucie patřil především ženám a dívkám a snad aby si trochu odpočinuly, nesměly v tento den příst ani drát peří. Na Šumavě vynášely přadleny toho dne dokonce kolovraty ze světnice na půdu.

Ženské křestní jméno Lucie patří k těm nejoblíbenějším křestním jménům u nás. Jméno Lucie i jeho varianty Lucia nebo Luciana mají původ v latinském slově „lux“ s významem „světlo“. Jméno Lucie se tak překládá jako „světlá“ nebo „zářící“.

“ Pranostiku Svatá Lucie noci upije, ale dne nepřidá bychom mohli vztáhnout na delší období než pouhý jeden den. Ale protože lidé si od pradávna spojovali různé přírodní jevy se svatými, tak tato astronomická situace je připisována svátku Lucie. V mnoha zemích je považována za symbol světla.

Kdo má svátek Lucie

13. prosince se slaví svátek svaté Lucie, patronky advokátů, spisovatelů, vrátných, přadlen, švadlen, krejčích, kočích a dalších řemesel, ale i kajících se prostitutek. Její přímluva vás ochrání před bolestmi v krku, infekcí a očními chorobami. Patronka ochraňuje též děti a nevidomé.Vítězstvím v pomyslném žebříčku minimálně používaných jmen se pyšní již zmiňovaný Augustýn. Jak vyplývá ze statistiky Ministerstva vnitra, nositelů tohoto jména u nás žije jen 8. Následují Bonifácové (19), Apoleny (27), Havlové (28) a Saskie (39).Svátek svaté Lucie dřív patřil hlavně dívkám a ženám, protože si při něm odpočinuly. Dodržovalo se například pravidlo, že na Lucii se nesmí příst, prát ani drát peří. Po venkově ten den chodívaly hrůzostrašně vystrojené Lucky zahalené v bílém plátně s dlouhými papírovými zobáky, případně zabílenými obličeji.

Domáckými podobami jména jsou Lucka, Lúca, Luci, Lusy, Lucina, Lucinka aj.

Odkud pochází jméno Lucie : Původ jména Lucie je v latinském slově „lux“, což značí „světlo“. Jméno Lucie znamená „světlá“ či „zářící“. V tento den se také věštilo a předpovídalo počasí.

Kdy je Lucie noci upije : prosince: Lucie noci upije a dne nepřidá Dnes slaví svátek všechny Lucie, a to znamená, že dnes Slunce zapadne o něco málo později – „noci upije“, ale „dne nepřidá“. Na slunovrat, který znamená, že se noci začnou opět zkracovat a dny prodlužovat, si musíme ještě týden počkat.

Kdy je Svatá Lucie noci upije

Pokud se nad příslovím zamyslíme, smysl jeho znění je v tom, že od 13. 12. (svátek Lucie) se trošku zkrátí noc (noci upije), ale den se stejně neprodlouží. Jak se tedy může zkrátit noc a současně neprodloužíit světlý den

13. prosince se slaví svátek svaté Lucie, patronky advokátů, spisovatelů, vrátných, přadlen, švadlen, krejčích, kočích a dalších řemesel, ale i kajících se prostitutek. Její přímluva vás ochrání před bolestmi v krku, infekcí a očními chorobami.V Česku se v prvním měsíci roku 2019 narodilo více než devět tisíc dětí, nejvíce Elišek a Jakubů. Eliška zvítězila už popáté za sebou, Jakuba sesadil z pomyslného trůnu za posledních osm let jen jednou Jan. Na dalších místech pak byly Anna a Adéla, u chlapců Jan a Tomáš.

Jaké je nejčastější ženské jméno v ČR : Mezi dívkami se opět potvrdila dlouhodobá oblíbenost Elišky, která je na prvním místě od roku 2012. Druhé místo obsadily Viktorie a na třetím místě skončily Aničky. Chlapci dědí jméno po svých otcích mnohem častěji než dívky. Nejčastější děděná mužská jména byla jména Antonín, Václav, Jindřich, Josef a František.