Antwort Kdy solit zeleninový vývar? Weitere Antworten – Kdy sůl do vývaru

Kdy solit zeleninový vývar?
Jednomyslně tvrdí, že sůl vždy přidávají na konci vaření, přesněji asi 10 minut před koncem vaření. Nezáleží na tom, jaký druh vývaru připravujeme, toto pravidlo platí vždy. Je také důležité upravit množství soli podle velikosti pokrmu. Je lepší přidat raději málo a pak ho dochutit na talíři než jíst přesolený vývar.U rybího vývaru je ideální doba varu 30 minut, kuřecí vývar (nebo vývar ze zvířete s obdobně velkými kostmi) by se neměl vařit 24 hodin tak jako například hovězí. Zelenina se do hrnce s vývarem přidává až na poslední hodinu tažení, bylinky ještě o něco později.Přiveďte pozvolna k varu, pak stáhněte na minimum, aby vodou jen tu a tam prošla bublinka. A čekejte. Hovězí vývar si žádá obvykle zhruba pět hodin táhnutí (zvládne ale i celou noc), kuřecímu stačí asi 1,5 hodiny a zeleninový bude hotový do 40 minut.

Jak udělat vývar ze zeleniny : POSTUP

  1. 1Mrkev, celer a petržel nastrouháme nahrubo.
  2. 2V hrnci na vyšším ohni rozpálíme olej a přidáme nastrouhanou mrkev, celer a petržel.
  3. 3Přilijeme studenou vodu a přivedeme k varu.
  4. 4Hotový vývar přecedíme přes jemné síto do čistého hrnce a co možná nejrychleji zchladíme ponořením do dřezu s ledovou vodou.

Kolik soli se dává do vývaru

Vývar na polévku se při zakládání může mírně osolit (max. 2–3 g na litr vody), grand bouillon sůl nepotřebuje. Maso a kosti už soli obsahují, a pokud se vývar zredukuje víc, než jste plánovali, bylo by to jako dosolovat moře.

Jaké kosti na vývar : Hovězí kosti na polévku jsou ideální jako základ pro přípravu hovězího vývaru, který lze použít do polévek, omáček nebo do pokrmu Ramen s nudlemi. S kvalitní kořenovou zeleninou dodají pokrmům silnou masovou chuť bez použití dochucovadel.

Vyčištění zakaleného vývaru pomocí bílků

Jakmile máte základní vývar uvařený, sesbírali jste pěnu a nechali ho zchladnout asi na 60–70 °C, přidejte do něj lehce rozmíchané vaječné bílky. Opatrně je do vývaru vmíchejte a přiveďte ho opět k varu, aby se bílky usadily.

Nejčastější česká kombinace zeleniny do zeleninového vývaru nikdy nepostrádá cibuli, mrkev, petržel a celer. Ovšem za hranicemi, zejména v Asii, se setkáte v základu zeleninového vývaru i se zázvorem a česnekem. Mezi další suroviny, o které lze vývar tradičně obohatit patří rajčata, sušené houby nebo fenykl.

Na jakou teplotu tahnout vývar

Vývar se táhne, ale nevaří.

Ideální teplota se pohybuje pod bodem varu, tedy v rozmezí od 80 do 98 stupňů. 2. Koření přidávejte do vývaru až v druhé polovině jeho přípravy, některé druhy totiž mají tendenci během dlouhého pobytu v horké vodě hořknout.Suroviny

  1. 4 l vody.
  2. 2 kg kuřecích kostí, křídel a drobů
  3. 300 g zeleniny (cibule, mrkev, celer, petržel, česnek)

Do hrnce dáme vařit asi 1-1,2 litru vývaru nebo vody. Pokud použijeme vodu, přidáme kostku zeleninového bujónu a necháme ho úplně rozpustit. Poté přidáme 1 šálek mražené zeleniny a necháme vařit do změknutí. Polévku není třeba dochucovat, ale kdo má rád slanější, může dosolit.

Naopak omáčku, polévku, dušená jídla a maso je dobré solit zavčas, nejlépe hned od začátku. Sůl má dostatek času k vyvážení chutí a vy můžete lépe regulovat chuť, která se během vaření mění redukováním tekutiny.

Kdy solíme vývar : Důležité je však osolit až hotový produkt z vývaru připravený. Po dovaření opět vývar scedíte, ideálně přes plátýnko, abyste ho zbavili nečistot, a necháte vychladnout.

Jak solit vývar : Vývar na polévku se při zakládání může mírně osolit (max. 2–3 g na litr vody), grand bouillon sůl nepotřebuje. Maso a kosti už soli obsahují, a pokud se vývar zredukuje víc, než jste plánovali, bylo by to jako dosolovat moře.

Jak dlouho se vaří vývar z kosti

Vývar vařte alespoň 1 hodinu na středním plameni, pokud chcete slabší vývar, nebo až 2,5 hodiny, pokud chcete vývar silnější. Pokud budete vařit delší dobu, můžete v průběhu přidat ještě trochu vody. Vývar přeceďte přes jemné síto a zeleninu i maso zpracujte do jiného pokrmu – třeba vše smíchejte s celozrnnou rýží.

"Když se toho chceš zbavit, ušleháš bílky na sníh, přidáš je do zchladlého vývaru, a ta vaječná bílkovina na sebe naváže tu bílkovinu vysráženou z masa; a máš ho krásně čirej, takovej jiskrnej," radí šéfkuchař. Pak se to nesmí zamíchat.Postupným zahříváním se ze surovin získají důležité chuťové i jiné složky, ale také se lépe uvolní a srazí bílkoviny a šťáva z masa. Pěna vznikne tak či tak, ovšem nesmí se rozptýlit ve vývaru. Proto se obsah hrnce nevaří zprudka, ale pozvolna se táhne a zásadně se nepromíchává.

Co pridat do vývaru : Na vývar je nejlepší směs divokého koření, tedy bobkového listu, nového koření a celého pepře. Pro zvýraznění chuti ho můžete nasucho orestovat na pánvi a poté přidat do vývaru. Ale nepřehánějte to s ním. Na jeden litr vody bohatě stačí jeden bobkový list, dvě kuličky nového koření a 4 kuličky pepře.